Pereiti į pagrindinį turinį

Žinia apie sunkiai pagydomą ligą verčia ieškoti kaltųjų

2013-05-22 05:00
Žinia apie sunkiai pagydomą ligą verčia ieškoti kaltųjų
Žinia apie sunkiai pagydomą ligą verčia ieškoti kaltųjų / Shutterstock nuotr.

Žinia apie sunkiai pagydomą kepenų ligą keturiasdešimtmetei klaipėdietei Jurgitai smogė kaip perkūnas. Po sveikatos patikrinimo paaiškėjo, jog moteris serga hepatitu C. Ji įsitikinusi, kad virusu užsikrėtė per adatų terapijos procedūrą.

Siaubinga žinia

Jurgita pasakojo, kad prieš gerą pusmetį asmeniniame gyvenime išgyveno didelį stresą. Draugė patarė pabandyti adatų terapiją.

„Per pažįstamus sužinojau tokio specialisto kontaktus. Jis turi savo kabinetą viename kurorte. Nuvažiavau. Pabandžiau. Ypatingo efekto nepastebėjau, tad akupunktūrą nutraukiau“, – pasakojo moteris.

Jurgita nežino, ar tai sutapimas, tačiau praėjus pusmečiui po akupunktūros procedūrų ją vis dažniau ėmė slėgti nuovargis, dingo apetitas, kartais pykindavo, pagelto akys, kankino sąnarių ir raumenų skausmas.

Tada ji kreipėsi į šeimos gydytoją. Po sveikatos patikrinimo paaiškėjo baisi tiesa – moteris serga hepatitu C.

Jurgita mano, kad užkratą ji įgijo akupunktūros kabinete. Tokie įtarimai jai kilo dėl to, kad tame pačiame kabinete procedūros buvo atliekamos ir pacientui, sergančiam būtent šia liga. Tačiau jokių įrodymų, kad užsikrėtė būtent ten, nėra.

Adatos – saugios

Keturiasdešimt metų adatų terapija užsiimantis gydytojas Konradas Nastopka tikino, kad reikia naudoti vienkartines adatas, ir niekas neužsikrės jokiomis ligomis.

Tik tarybiniais laikais būdavo naudojamos daugkartinės adatos. Teigiama, jog dabar išleistas sveikatos apsaugos ministro potvarkis, kad akupunktūrai turi būti naudojamos vienkartinės adatos.

„Būna, kad adatų terapija užsiima ne medikai, o šiaip entuziastai. Žinoma, tai – nelegalu, tačiau neteko girdėti, kad tuo užsiiminėtų gydytojai, neturintys sertifikatų. Jei pas kokį nelegalų specialistą gydėsi, gal ir užsikrėtė hepatito C virusu. Jei procedūrą atliko gydytojas profesionalas, tokie dalykai neįmanomi“, – pabrėžė K.Nastopka.

K.Nastopka adatų terapijos mokėsi Maskvoje, dabar akupunktūros specialistai ruošiami ir Lietuvoje. Šalyje yra apie 100 adatų terapijos specialistų. Tai nėra labai paplitusi gydytojų specializacija.

Virusas aktyvėja po streso

Gydytoja psichoterapeutė Marytė Šidiškienė akupunktūra užsiima nuo 1980 m. Pirmuosius adatų terapijos mokslus ji baigė Kijeve, paskui tobulinosi Maskvoje ir Peterburge.

„Per visą savo darbo praktiką iš pacientų nesu turėjusi nė vieno skundo. Nors kai kas gal tikisi, kad kartą įdūrus visos ligos praeis. Bet taip nebūna“, – tvirtino M.Šidiškienė.

Gydytojos teigimu, užsikrėsti kokiu nors užkratu, atliekant adatų terapijos procedūras, neįmanoma, jei tos adatos vienkartinės.

„Hepatitu C galima užsikrėsti daug kur – ir gimdymo metu, ir per lytinius santykius, bet kur. Netikiu, kad šiuo virusu pacientė galėjo užsikrėsti per adatų procedūrą“, – teigė daugiau nei tris dešimtmečius akupunktūrą taikanti medikė.

Pasak gydytojos, yra pacientų hepatito viruso nešiotojų, kurie patys to nežino.

Liga suaktyvėja, kai žmogus patenka į ekstremalią situaciją, galbūt patiria stresą, įtampą, badauja. Tada nusilpsta imuninė sistema, ir virusas ima veikti.

Tačiau M.Šidiškienė neneigė, kad yra tikimybė užsikrėsti akupunktūrą atliekant pas neaiškios reputacijos specialistus.

Nuomojasi butus ir „gydo“

Teigiama, kad Klaipėdoje yra atvykusių kinų „specialistų“, kurie nuomojasi butus, juose steigia „akupunktūros klinikas“, esą visiškai neaišku, kokius mokslus jie yra baigę.

Pasak M.Šidiškienės, akupunktūra – senovinis kinų gydymo metodas, bet tai nereiškia, kad kiekvienas šios tautos atstovas yra adatų terapijos specialistas.

„Esu girdėjusi apie tokius “specialistus„, kurie kelias dienas pasimoko, gauna sertifikatą ir pradeda taikyti akupunktūrą. Tokie dalykai diskredituoja profesionalų veiklą. Tą darbą turi dirbti gydytojas. Nors pacientas turi teisę rinktis. Yra tokių, kurie eina pas ekstrasensus ar burtininkus, tai – jų valia“, – teigė medikė.

Pasak gydytojos, kur susirgo ta moteris, labai sunku nustatyti, reikia labai rimto tyrimo ir patikimų įrodymų. Turi būti remiamasi ne emocijomis, o faktais.

„Kai kurie žmonės esą yra pikti, dar kiti sumano pasipelnyti iš savo nelaimės. Tokie gandai kiršina medikus su pacientais“, – įsitikinusi M.Šidiškienė.

Reikalavimai – ypatingi

Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėjos pavaduotoja Daiva Karalienė teigia, kad adatų terapijai reikalavimai – labai griežti.

Norint užsiimti akupunktūra, pirmiausia reikia leidimo-higienos paso. Daugkartinis adatų naudojimas leidžiamas tik tuo atveju, jei jos yra tinkamai sterilizuojamos.

„Jeigu adatos yra daugkartinio naudojimo, ir jei įmonė, kuri teikia tas paslaugas, turi tinkamą sterilizatorių ir viską atlieka pagal reikalavimus, šias adatas naudoti gali“, – neslėpė D.Karalienė.

Jeigu adatos yra vienkartinės ir jos naudojamos keliems pacientams, tada yra pažeidimas.

Visuomenės sveikatos centro specialistai tikina, jog nėra sulaukę skundų iš pacientų, kad kai kuriuose medicinos kabinetuose Klaipėdos regione adatos būtų netinkamai paruošiamos terapijai.

„Dėl asmens sveikatos priežiūros įstaigų higienos skundų sulaukiame nedažnai“, – tvirtino D.Karalienė.

Pavojingas ir dantų šepetėlis

Specialistų teigimu, tikimybė, kad klaipėdietė hepatito C virusu galėjo užsikrėsti per adatų terapiją, labai menka.

Teigiama, kad virusiniu hepatitu C dar galima užsikrėsti per pažeistą odą ar gleivinę: perpilant kraują, atliekant hemodializę, atsitiktinai įsidūrus adata, darant tatuiruotes, veriant auskarus, leidžiantis intraveninių narkotikų, taip pat naudojantis sergančiojo dantų šepetėliu, skutimosi peiliuku, plaukų kirpimo mašinėle, žirklėmis, darant pedikiūrą ar manikiūrą, kai netyčia įpjaunama oda.

Pasaulyje hepatito C virusu yra užsikrėtę apie 200 mln. žmonių. Kai kuriose šalyse šios infekcijos paplitimas siekia iki 20 proc. gyventojų. Lietuvoje jo paplitimas – apie 3 proc.

„Žmonės dar neįsisąmonina, kad didžioji dalis tokių virusų yra perduodama ne tiek per injekcijas, kiek lytiniu keliu“, – pabrėžė buvęs Klaipėdos apskrities vyriausiasis gydytojas Valdemaras Anužis.

V.Anužis teigė pažįstantis žmonių, kurie išsigydė vieną baisiausių kepenų ligų – hepatitą C, ir virusas nebeaptinkamas, tačiau gydymas prilygsta chemoterapijai, jis nėra malonus.


Netradicinis gydymo būdas

Akupunktūra padeda atkurti organizmo pusiausvyrą ir suaktyvina vidinius procesus, leidžiančius žmogui susidoroti su jį užklupusia liga.

Gydoma į tam tikrus aktyvius kūno taškus įduriant specialias labai plonas adatėles. Taip jos paliekamos 10–40 minučių.

Tokių aktyvių taškų organizme yra apie tūkstantį, tačiau stimuliuojama tik nuo kelių iki keliolikos akupunktūrinių taškų.

Vienam susirgimui gydyti vidutiniškai prireikia nuo 8 iki 12 akupunktūros procedūrų. Kuo labiau liga įsisenėjusi – tuo gydymas ilgesnis.

Akupunktūra nerekomenduojama, kai ligonis – labai išsekęs, kai sergama ūminėmis ligomis, kai kraujuoja iš vidaus organų bei esant onkologiniams susirgimams.

Dažniausiai akupunktūra taikoma darbingo amžiaus – 30–50 m. pacientams, kurie skundžiasi įvairiais sveikatos sutrikimais ir priklausomybėmis.


Komentaras

Vaida Balčiauskienė

Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos atstovė ryšiams su visuomene

Valstybinėje akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyboje yra licencijuojama refleksoterapija, į kurią kaip procedūra patenka ir adatų terapija. Refleksoterapija – siaura medicinos praktika, kuria verstis turi teisę gydytojas, turintis galiojančią medicinos praktikos licenciją ir pabaigęs refleksoterapijos įvadinį kursą. Skunduose Akreditavimo tarnybai pacientai ar jų atstovai dažniausiai teigia, kad, jų nuomone, gydytojai netinkamai tyrė ar gydė, laiku nepastebėjo ligos, nenukreipė tolesniam gydymui į aukštesnio lygio gydymo įstaigą. 2012 m. tarnybos atliktuose 96 pacientų skundų tyrimuose pažeidimai nustatyti 53 atvejais. Bendras nustatytų pažeidimų skaičius – 127. Medicinos praktika asmens, neturinčio teisės verstis šia praktika, yra neteisėta veikla.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra