Sudomino mokesčių inspektorius
Praėjusių metų vasarą ir rudenį Valstybinė mokesčių inspekcija tikrino tris koncernui priklausančias bendroves. Inspektoriams į akis krito ir rugpjūčio pirmąjį šeštadienį prasidėjusi šventė – "Vikondos" 25-metis. Jau keliolika metų iš eilės švenčiamas koncerno gimtadienis Kėdainių miesto ir rajono gyventojams geriau žinomas kaip Ledų šventė, nes iš dangaus pabyra mana – žetonai nemokamai įsigyti ledų.
Dienraščio šaltinių teigimu, mokesčių inspektoriams kilo mintis pasidomėti, ar susirinkusius šventės dalyvius nuo scenos linksminę artistai gavo užmokestį, kiek sumokėjo mokesčių.
Renginį vedė daugumai žinomi Asta Stašaitytė-Masalskienė ir Gintaras Mikalauskas. Susirinkusiuosius linksmino tuo metu populiariausi Lietuvos atlikėjai – Natalija Bunkė, "Pop Ladies", Egidijus Dragūnas-Selas , "Rojaus tūzai", Rytis Cicinas, svečiai iš kaimyninių šalių – Veronika Gordijevskaja, duetas "Bajan Mix". Su Rusijos vokaliniu instrumentiniu ansambliu "Samocvety" koncerno steigėjas ir buvęs savininkas (dabar akcijų paketo didžioji dalis priklauso Jolantai Blažytei ir jos dukrai) Viktoras Uspaskichas darniai rusiškai traukė dainą "Mano adresas ne namas ir ne gatvė, mano adresas – Sovietų Sąjunga".
Šventės metu buvo pagerbta ir J.Blažytė – jai sukako 50 metų.
Kai mokesčių inspektoriai pradėjo kviestis pirmuosius dainininkus, ėmė aiškėti, kad jie garso stygas lavino už ačiū. Nustebę tokia labdara valdininkai ėmė įtarti, ar kartais honorarai nebuvo mokami vokeliuose. Tada darbo ėmėsi Generalinė prokuratūra ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba.
Prisidengė labdara
Dienraščio šaltinių teigimu, šventei surengti iš koncerno "Vikonda" įmonių "Krekenavos agrofirma", "Kėdainių fabriko konservai" ir dar kelių buvo pervesta apie 500 tūkst. eurų neturtingų šeimų vaikų parama besirūpinančiam labdaros ir paramos fondui "Viltis-Vikonda".
J.Blažytės globojamas fondas lėšas pervedė Vilniuje registruotoms viešosioms įstaigoms "Fortūna plius" ir "Studija M". Pirmajai įstaigai tuo metu vadovavo teatro režisierius Ramūnas Marcinkus, antrajai – jo sūnus Lukas. Šios įstaigos lėšų, įvardytų kaip labdara, gavo ir iš bendrovių "Nemuno vaistinė", "Boslita ir Ko". Manoma, kad dalį gautų lėšų – maždaug ketvirtį milijono eurų bendrovės išgrynino ir grąžino "Vikondos" bendrovėms. Tokią pirminę išvadą tyrėjai daro remdamiesi kratų metu pas tuometį koncerno generalinį direktorių Juozą Gaidamavičių dviejuose segtuvuose aptiktais užrašais. Juose buvo surašyta, kur, kam ir kiek išleista renginio metu. Beje, J.Gaidamavičius į generalinio direktoriaus kėdę sėdo iškart po šventės ir antrąkart – koncernui jis vadovavo 1998–2010 m. Keistas sutapimas: vos prasidėjus ikiteisminiam tyrimui, J.Gaidamavičius šių pareigų neteko. Tiesa, viešai buvo teigiama, kad jis tebuvo laikinasis generalinis direktorius.
Dar vienas keistas sutapimas: prasidėjus ikiteisminiam tyrimui, labdaros ir paramos fondui "Viltis-Vikonda" ėmė vadovauti Irena Slavinskaitė-Staliorienė. Dienraščio kalbinta moteris sakė nieko nežinanti apie tyrimą, taip pat sakė nežinanti, kas iki jos kelis mėnesius vadovavo šiam fondui.
Prokuroras šykštus
"Kauno dienos" kalbintas Generalinės prokuratūros prokuroras Ugnius Vyčinas sakė negalintis išsamiau komentuoti tyrimo, nes jis dar tik įsibėgėja: "Apklausti liudytojai, vienam asmeniui pareikšti įtarimai. Surinkta medžiaga bus perduota specialistams, kurie privalės detaliai ištirti, kaip lėšos buvo panaudotos. Tai ekonominio pobūdžio byla, o tokias ištirti paprastai greitai nepavyksta dėl specialistų stygiaus."
Prokuroro teigimu, ikiteisminis tyrimas pradėtas pagal kelis Baudžiamojo kodekso straipsnius: dėl sukčiavimo, didelės vertės turto pasisavinimo, dokumentų klastojimo ir suklastotų dokumentų panaudojimo. Pašnekovas patvirtino, kad kalbama apie maždaug apie 250 tūkst. eurų sumą. Tiriama ne tik Ledų šventės, bet ir dar keli, kaip įtariama, nusikalstamos veikos epizodai. Galima spėti, kad tais epizodais gali būti "Vikondos" 25-mečio ir J.Blažytės 50-mečio jubiliejai, kurie rastuose užrašuose įvardyti atskirai nuo Ledų šventės.
Kišenpinigiai padavėjams?
Su dienraščio žurnalistu kalbėjęs buvęs VšĮ "Fortūna plius" dalininkas ir direktorius Š.Marcinkus neslėpė, kad šiuo metu jam vieninteliam yra pareikšti oficialūs įtarimai: "Šiek tiek buvo įtariamas ir mano sūnus, bet paaiškėjo, kad aš veikiau kaip jo, viešosios įstaigos "Studija M" direktoriaus, įgaliotas asmuo. Teisme aš daviau parodymus."
Š.Marcinkus "Vikondos" gimtadienius rengė septyniolika kartų – tiek jų išvis ir buvo. Vyras svarsto, kad galbūt dėl to ir kilo problema. Jis neabejoja, kad teisėsauga bus išpūtusi burbulą: "Kai susėsime, kartu suskaičiuosime, atsiras tie milijonai. Raganų medžioklė."
Pašnekovo teigimu, problema atsirado, nes mokesčių inspektoriai nori apmokestinti padavėjų kišenpinigius. Suprask – šventės svečius aptarnavusiems padavėjams buvo mokamas ne tik oficialus atlyginimas, bet dar nepagailėta gausiai atseikėti ir kišenpinigių, kuriuos norėtųsi apmokestinti. Jei iš tiesų šios istorijos dalyviai bando viešinti tokią versiją, galima tik įsivaizduoti, kiek šventėje turėjo būti padavėjų arba kokie turėjo būti kišenpinigiai, jeigu teisėsauga kalba apie pradangintus tūkstančius eurų.
Pasak Š.Marcinkaus, lėšų labdarai paaukojusios bendrovės "Nemuno vaistinė" ir "Boslita ir Ko" niekuo dėtos: "Rašėme projektus, juos pagrindėme. Juk kitaip įmonės negali skirti lėšų labdarai." Tačiau apie galbūt išgrynintas ir "Vikondos" bendrovėms perduotas lėšas pašnekovas nieko nekalbėjo. Tiesa, jis prisipažino, kad tyrimo metu buvo apklaustas ir jo brolis muzikantas Henrikas: "Jis iš bendrovės skolinosi pinigų namo statybai, tačiau viską iki cento grąžino."
Neigia juodąją buhalteriją
Š.Marcinkus neigia, kad rasti užrašai galbūt yra juodoji buhalterija – joje surašyta, kam, kiek ir už ką buvo sumokėta.
"Baikite, tai tik preliminarios sąmatos. Prieš kiekvieną renginį rašydavome sąmatas. O kas sutaupyta, tas sutaupyta. Sąmatoje juk negaliu rašyti nulių, prieš tai neaptaręs su žmonėmis. Kai rašai visą sąmatą, o paskui žmonės sutinka daryti nemokamai, sąmata ir lieka sąmata. Žmonėms, kurie tiria, reikia parodyti rezultatus. Rezultatas yra toks, kad net jūs sužinojote. O sužinoti neturėjote, kol vyksta tyrimas. Bandoma surasti, kas suklydo, kas nesuklydo. Bet visa tai dar reikia įrodyti, – Š.Marcinkus tikina, kad rasti dokumentai tėra pirminė sąmata, o bent jau lietuviai artistai koncertavę už dyką. – Pažįstu Mikalauską, Masalskienę, jie mano artimi draugai, jie jokio atlygio negavo." Tiesa, vėliau prisipažino, kad kai kam buvo sumokėtas oficialus atlygis.
Režisieriaus teigimu, "Vikondos" šventėje atlikėjai esą koncertuoja ne dėl pinigų, o dėl savireklamos, taip siekdami dar didesnio populiarumo: "Didžioji dauguma koncertavo už ačiū, nes atlikti kūrinį didžiojoje scenoje prieš 50 tūkst. žmonių minią, transliuojant televizijai – savotiška nemokama reklama. Juo labiau scena buvo didžiulė, aplipdyta LED ekranais. Tai nebuvo gėdingas renginys."
Neatmestina tikimybė, kad viena priežasčių, kodėl įtarimų sulaukęs Š.Marcinkus jaučiasi esąs nekaltas, gali būti aplinkybė, kad viešąją įstaigą jis pardavė Indijos piliečiui – apie tai jis pranešęs mokesčių inspektoriams. Vyras dienraščiui teigė, kad nebėra ir bendrovės veiklą atspindinčių dokumentų – jie pas indą. Tačiau dienraščio šaltiniai teigia, kad dokumentai niekam nebuvo perduoti, jie rasti kratos pas Š.Marcinkų metu.
Dienraščio kalbintas buvęs "Vikondos" koncerno direktorius J.Gaidamavičius, vos tik išgirdęs klausimą apie pradėtą ikiteisminį tyrimą, iškart padėjo telefono ragelį.
Koncerno valdybos pirmininkė J.Blažytė į telefono skambučius neatsiliepė, neatsakė ir į pasiųstą prašymą pasikalbėti.
Naujausi komentarai