Ši informacija pagarsinta Panevėžio apygardos teismui antradienį pradėjus iš esmės nagrinėti nužudymais prieš kelis dešimtmečius kaltinamo R. Zamolskio bylą.
„Gautas Romo Zamolskio pareiškimas, kiti dokumentai pateikti per Svetlaną Zamolskienę. Iš jų akivaizdu, kad žino apie procesą“, – sakė teisėjas Valdas Meidus.
Pasak teisėjo, aštuonių lapų pareiškime 53 metų R. Zamolskis dėsto, kad nori nustatyti tiesą.
Pradėjus nagrinėti bylą, prokuroras paskelbė kaltinamąjį aktą.
R. Zamolskis kaltinamas dviejų žmonių nužudymu, pasikėsinimu nužudyti 14 asmenų, neteisėtu disponavimu šaunamaisiais ginklais, šaudmenimis ir sprogstamosiomis medžiagomis, plėšimu.
Šioje baudžiamojoje byloje pareikšta civilinių ieškinių už daugiau nei 0,5 mln. eurų.
Byloje nukentėjusiaisiais pripažinta 18 asmenų.
Byla nagrinėjama be kaltinamojo – lietuvis jau daug metų gyvena Rusijoje, jis čia dabar atlieka bausmę už šioje valstybėje įvykdytus nusikaltimus, Rusija atsisakė perduoti jį Lietuvai. R. Zamolskiui atstovauja Lietuvos valstybės paskirtas gynėjas.
„Vyko intensyvus susirašinėjimas su Rusija, galutinis atsakymas – atsisakė išduoti“, – sakė teisėjas V. Meidus.
Kaip paskelbė teismas, Lietuvoje jis buvo teistas tris kartus, pastarąjį kartą, 1996 metų balandį Kauno apygardos teismo sprendimu jis buvo atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės už itin sunkių nusikaltimų įvykdymą ir atiduotas į psichiatrinę ligoninę gydymui.
1970 metais Kaune gimęs R. Zamolskis nuo 2002 faktiškai gyvena Rusijoje, iki pabėgimo jis niekur nedirbo.
2016 metais lietuvis Rusijoje buvo nuteistas kalėti 15 metų, lygtinai į laisvę galėtų būti paleistas jau kitų metų balandį. Priešingu atveju jis kalės iki 2029 metų pabaigos.
Lietuvos įstatymai tam tikrais atvejais, kai kaltinamieji slapstosi ir panašiais, leidžia nagrinėti bylas už akių, jiems nedalyvaujant.
Baudžiamoji byla teismui perduota nagrinėti daugiau nei prieš pustrečių metų – 2021 metų vasarį, tačiau jos atversti Lietuvos teismams taip ir nepavyko, ji buvo grąžinta prokuratūrai.
2021 metų birželį Apeliacinis teismas galutinai paskelbė, kad Rusijoje laisvės atėmimo bausmę atliekančio R. Zamolskio baudžiamoji byla gali būti nagrinėjama Panevėžio apygardos teisme.
Bylos duomenimis, 2001 metų balandžio 17 dieną R. Zamolskis, veikdamas organizuotoje grupėje ir būdamas ginkluotas, prie „Maxima bazės“, esančios netoli Gariūnų, įvykdė didelės vertės turto plėšimą ir iš savanaudiškų paskatų pasikėsino į tuomečių Lietuvos žemės ūkio banko inkasatorių gyvybes.
Vyko intensyvus susirašinėjimas su Rusija, galutinis atsakymas – atsisakė išduoti.
Per išpuolį sunkiai sužeistas vienas inkasatorius, kitus du inkasatorius nuo šūvių apsaugojo šarvuoti automobilio stiklai. Per užpuolimą pagrobta daugiau nei 20 tūkst. eurų (70 tūkst. litų).
2001-ųjų birželį R. Zamolskis, veikdamas kartu su bendrininkais, pasikėsino į policijos pareigūnus, norėjusius nustatyti jo tapatybę. Per Vilniaus centre vykusį susišaudymą sužeisti du pareigas vykdę pareigūnai.
Iš nusikaltimo vietos įtariamasis paspruko įsėdęs į atsitiktinį automobilį ir grasindamas ginklu privertęs vairuotoją važiuoti norima kryptimi.
R. Zamolskis taip pat įtariamas tų pačių metų liepos 25 dieną Kaune su bendrininku šūviais iš neteisėtų ginklų itin žiauriai nužudęs du vyrus.
Rugsėjo 28 dieną Kaune su bendrininkais jis pasikėsino nužudyti ir šūviais sužeidė du policijos pareigūnus.
Spalio 1-osios naktį R. Zamolskis įtariamas su bendrininku apiplėšęs vieną Kauno vaikų lopšelį-darželį.
Po savaitės Panevėžyje R. Zamolskis šaudydamas paspruko nuo jį persekiojusių pareigūnų, jo bendrininkas Virginijus Savickis tuomet buvo nukautas „Aro“ pareigūnų per įkaitų išlaisvinimo operaciją.
2001-aisiais paskelbta tarptautinė R. Zamolskio paieška, 2014-aisias jis sulaikytas Rusijoje.
2016 metais Rusijos žiniasklaida pranešė, kad Jekaterinburgo teismas R. Zamolskiui skyrė laisvės atėmimo bausmę, pripažinęs jį kaltu dėl nelegalaus ginklo laikymo, vagysčių, plėšimų, kėsinimosi nužudyti.
R. Zamolskis ir du jo bendrininkai nuteisti už nusikaltimus, padarytus Sverdlovsko srityje 2003–2006 metais.
Lietuvos teisingumo ministerija 2017 metais pagal R. Zamolskio prašymą kreipėsi į Rusiją, dėl jo perėmimo į Lietuvą likusiai bausmės daliai atlikti.
R. Zamolskis Rusijoje buvo supažindintas su jam Lietuvoje pateiktais įtarimais, savo kaltės jis nepripažino ir atsisakė duoti parodymus.
Naujausi komentarai