Pereiti į pagrindinį turinį

Skaudi netektis: mirė Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas L. L. Katinas

2020-12-23 14:36
BNS inf.

Eidamas 80-uosius metus mirė tapytojas Linas Leonas Katinas.

Linas Leonas Katinas
Linas Leonas Katinas / D. Labučio / ELTOS nuotr.

Tai BNS trečiadienį patvirtino Lietuvos dailininkų sąjungos pirmininkė Eglė Ganda Bogdanienė.

„Su jo dukra kalbėjau, tai ji man patvirtino“, – sakė E. Bogdanienė.

Ji teigė su menininku maždaug dešimtmetį dirbusi Vilniaus dailės akademijoje.

„Dirbome Tekstilės katedroje. Aš tuomet buvau vedėja, o jis – profesorius. Maždaug prieš 20 metų pradėjome, o prieš 10 baigėme“, – sakė ji.

Pasak E. Bogdanienės, L. Katinas buvo „individualistas, kaip tikras katinas, kuris vaikšto vienas“. Tačiau ji pabrėžė, kad tapytojas nebuvo vienišas.

„Jis visą gyvenimą buvo labai kūrybingas, savarankiškas, laisvas. Linas Katinas ir laisvė yra tas pats. Tokių laisvų žmonių mūsų visuomenėje labai mažai yra“, – kalbėjo Dailininkų sąjungos vadovė.

Ji taip pat teigė, kad meninis pašaukimas L. Katinui buvo itin svarbus.

„Šiuolaikinio meno centre buvo toks jo performansas, kur jis turėjo sukalti vinis į savo paveikslą. Bet kai jis ėjo į Šiuolaikinio meno centro kiemelį, nepastebėjo tokių didelių vitrininių langų, o jie buvo tokie švarūs, kad jis ėjo ir išėjo per tą stiklą. Susipjaustė visas kojas. Mes galvojom, kad jau šakės, o jis vis tiek visas kruvinas sukalė tas vinis į savo paveikslą“, – teigė E. Bogdanienė ir pridūrė, kad menininko tapybos kūriniai, instaliacijos, performansai yra didelė vertybė.

Pasak Dailininkų sąjungos vadovės, L. Katino kritika – griežta, bet teisinga.

„Tu suvokdavai, kad jei jis sako pastabą, tu turi jos labai gerai įsiklausyti. Jis buvo toks išminčius, kaip aš sakau, šamanas“, – prisiminimais dalinosi ji.

Šalies vadovai reiškia užuojautą

Šalies vadovai reiškia užuojautą dėl tapytojo Lino Leono Katino mirties.

Pasak prezidento Gitano Nausėdos, Lietuva neteko ryškios meno ir kultūros pasaulio asmenybės, savo gyvenimu ir kūryba simboliškai įkūnijusios Lietuvos raidos patirtis. Dėl sovietinės konjunktūros priverstas atsisakyti architekto profesijos, L. Katinas pasirinko dailininko kelią, kuriame nuosekliai skleidė kūrybinės laisvės bei meninės raiškos įvairovės idėjas.

„Žanrų požiūriu įvairiopa kūryba, kurioje meniškai persipina asmeniniai dailininko išgyvenimai, tautiniai motyvai, krikščioniška tematika, kitų kultūrų civilizaciniai simboliai, reikšmingai papildė ir praturtino Lietuvos kultūros paveikslą“, – užuojautoje teigia šalies vadovas.

Anot I. Šimonytės, L. Katinas buvo meistriškas kūrėjas, laisvai kalbėjęs skirtingų kultūrų kalbomis, tačiau visada buvęs ištikimas savosios žemės tradicijoms.

„Tai buvo vienas pirmųjų mūsų moderniosios dailės kūrėjų, dar gūdžiu sovietmečiu parodęs kelią ateities kartoms. Dėl iškilaus menininko mirties reiškiu nuoširdžią užuojautą artimiesiems, bičiuliams, visiems, kuriuos žavėjo ir visada kerės laisvas ir daugiaprasmis Lino Leono Katino potėpis“, – sakoma premjerės užuojautoje.

Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen pabrėžia, kad L. Katinas į Lietuvos kultūros ir meno istoriją įeis kaip nusistovėjusių ir primestų normų laužytojas.

„Savo darbais jis dar ne vieną ateities Lietuvos dailininkų ir meno mylėtojų kartą mokys drąsos eksperimentuoti, naujai matyti tradicijas ir nuolatos ieškoti įkvėpimo. Reiškiu nuoširdžią užuojautą velionio artimiesiems ir jo talento gerbėjams“, – teigia parlamento vadovė.

Anot Kultūros ministerijos, menininkui tapyba buvo laisvės ir eksperimentų erdvė, jis kalbėjo įvairialype menine kalba ir puoselėjo avangardo dvasią.

„Linas Leonas Katinas kūrybai atidavė kelis dešimtmečius, darbuose gvildeno amžinąsias temas ir nepaliovė stebinti savo talento gerbėjų. Tapytojas nuėjo išties spalvingą, įdomų kūrybinį kelią ir neabejotinai tapo reikšminga figūra lietuvių dailės istorijoje bei savo kartos reiškiniu“, – rašoma ministerijos užuojautoje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų