Popamokinė veikla – ne lažas, vaikui ji turi teikti pasitenkinimą. Ką daryti, jei taip nėra? Diskutuokite, bet prisiminkite, kad jūs – šeimos lyderiai, tėvams pataria specialistai.
Skubėti ar ne?
"Mokykloje žmonės įgyja akademinių žinių, tačiau to nepakanka norint išauginti visavertę asmenybę", – įsitikinusi neformalaus ugdymo specialistė Daiva Šukytė.
Kada vaikus leisti į būrelius? Tai, pasak specialistės labai individualu. Ikimokyklinio amžiaus vaikams, kurie lanko darželį, papildomi užsiėmimai nėra būtini. Mažajam augant namuose su mama ar aukle, kuri vaiką tik prižiūri, muzikiniai žaidimai, piešimo pamokėlės ar kita panaši veikla netgi rekomenduojama.
"Dabar tėvai ypač skuba savo atžalas mokyti šokti, dainuoti. Viskam savas laikas. Svarbiausia – vaiko sveikata", – pabrėžė D.Šukytė.
Baleto, dailiojo čiuožimo ar kitų sporto šakų, kuriose siekiama rezultatų, užsiėmimus vaikučiai gali pradėti lankyti jau nuo 4–5 metų. Atžalą supažindinti su muzika rekomenduojama ankstyvosios vaikystės laikotarpiu. Ypač, jei galvojate, kad vaikas galėtų būti pianistas ar smuikininkas. Tačiau jei savo dukrą ar sūnų regite su akordeonu rankose, galite neskubėti. Nieko baisaus, jei su šiuo instrumentu vaiką supažindinsite ir penktoje klasėje.
Yra ir daugiau popamokinės veiklos būrelių, kuriuos vaikai gali pradėti lankyti būdami vyresnio amžiaus: dailės, literatūros, žurnalistikos.
Šalin visas diskusijas
Vaikui pradėjus lankyti pirmą klasę, įsitikinkite, kad jis susitvarko su mokykliniu krūviu ir tik tada leiskite jį į būrelį. "Vaiko organizmas turi prisitaikyti prie naujos aplinkos. Pervargti jis jokiu būdu negali. Antraip nesiseks nei mokslai, nei popamokinė veikla", – tėvus įspėjo specialistė.
Taigi gerai pagalvokite, ar vaikas vienu metu gali dainuoti ir lankyti plaukimo pamokas. Svarbiausia nepamiršti, kad pagrindinė vaikų užduotis – sėkmingai baigti mokyklą. "Jei vaikas lanko kelis būrelius ir sušlubuoja mokslai, pasiūlykite jam pasirinkti vieną būrelį", – patarė D.Šukytė.
Suskambus pamokų pabaigą skelbiančiam skambučiui, ne visi vaikai trokšta lėkti į muzikos mokyklą ar dailės būrelį. Ką daryti, jei noro nėra, o atžala kiauras dienas nori leisti lauke arba prie kompiuterio? Tuomet, pasak D.Šukytės, tėvai turi pasitelkti savo išmonę.
"Tarkitės, kad būrelį jis lankys pusę metų, kelis mėnesius ar bent kelis užsiėmimus, bet leiskite suprasti, kad didesnių diskusijų būti negali, – pavyzdžiais kalbėjo specialistė. – Ateina amžius, kai vaikai nenori valgyti. Žinote, kaip maitinau saviškius? Sakiau, rinkis: valgai vieną arba du blynelius. Tas pats – dėl būrelių."
Dar vienas būdas vaiką pripratinti prie būrelių – pasakoti jam istorijas, kuriose ne kartą būtų paminėta veikla, kuria galbūt galėtų užsiimti vaikas. D.Šukytė savo vaikams nuolat užsimindavo, kad senatvėje norėtų suptis krėsle ir klausyti, kaip jie gros fortepijonu. "Negalima nusileisti vaikų nenorui, nes šeimoje lyderiai yra tėvai", – įsitikinusi specialistė.
Tik neperlenkite lazdos. Primygtinai nebrukite neišsipildžiusios savo vaikystės svajonės būti fleitos virtuozu ar sporto meistru. Per prievartą brukamas užsiėmimas pasmerktas nesėkmei. "Prievarta šioje vietoje griežtai draudžiama", – drausmino specialistė.
Pasirinkti be prievartos
Svarstantiesiems ar tiesiog nežinantiesiems, kokį būrelį pasirinkti, vertėtų kreiptis ir į specialistus, vadovaujančius tokiems užsiėmimams.
Kauno vaikų ir moksleivių laisvalaikio rūmuose veikiančių studijų vadovai neabejoja: susitikus su vaikais ir jų tėvais, visada galės rasti variantą, kuris labiausiai tiktų ir patiktų mažajam.
Anot įstaigos vadovės Onos Žukienės, Vytauto atrakcionų parko draugijoje įsikūrusių rūmų duris kasmet varsto keli šimtai 4–18 metų vaikų ir moksleivių. Šiemet jų – beveik 800. Vieni šoka, kiti – dainuoja, treti bando krimsti aktorių ar žurnalistų duonos.
"Būna, ateina vaikai su tėvais, o pastarųjų akyse tarsi parašyta, kad jie, o ne jų atžalos renkasi studiją", – pasakojo O.Žukienė. Tokiais atvejais rūmų specialistai bando įtikinti suaugusiuosius, kad popamokinė veikla pirmiausia turi suteikti džiaugsmo vaikui. Kartais pavyksta, kartais – tiesiog neįmanoma.
"Yra dar viena klaida, kurią kartoja tėvai, – daugiamete patirtimi dalijosi direktorė. – Nuo lentos nurašo visą priėmimo tvarkaraštį ir savo vaiką bando užrašyti į kelias studijas." O.Žukienė įsitikinusi, kad tikslingiausia vaiką ugdyti viena kryptimi.
Svarbiausia – nesiblaškyti
"Po mūsų stogu – 25 meninės pakraipos kolektyvai ir studijos: dailės, dizaino, dramos, renginių organizatorių", – plačiu veiklos spektru džiaugėsi rūmų direktorė O.Žukienė. Šiemet šį sąrašą papildė dar kelios naujovės: vaikų bigbendas, dailės ir fotografijos studija, vaikinų vokalinis ansamblis.
Kauno vaikų ir moksleivių laisvalaikio rūmuose dirba 31 specialistas. "Visi jie savo srities profesionalai", – rinktiniu kolektyvu džiaugėsi vadovė. Savo vaiką į rūmus verta leisti ne tik dėl jų. "Pas mus – kokybės ir kainos santykis", – įsitikinusi O.Žukienė. Mėnesinis mokestis rūmuose svyruoja nuo 15 iki 30 litų. Priklausomai nuo pasirinktos studijos ar kolektyvo.
"Manau, kad, renkant užsiėmimą vaikui, svarbiausia atsižvelgti į jo amžių ir gabumus, – įsitikinusi laisvalaikio rūmų direktorė. – Popamokinė veikla vaikui turi kelti pasitenkinimą, todėl jokios prievartos čia negali būti."
"Mūsų kainos Kaune pačios žemiausios, todėl leidžiame sau rinktis", – prasitarė O.Žukienė. Todėl norintieji patekti į ypatingų sugebėjimų reikalaujančias studijas ir kolektyvus turi pereiti atranką. Nusprendę įsilieti į dainorėlių kolektyvą rodo savo balso galimybes, būsimieji šokėjai demonstruoja judesio plastiką, aktoriai turi įtikinti, kad nebijo scenos.
Bendradarbiauja su VDU
"Kompiuterinio raštingumo įgūdžių turime visi, tačiau toli gražu ne visi išnaudojame jo galimybes", – įsitikinusi Skaidra Vaicekauskienė, naujus mokslo metus jaunuosius kauniečius kviečianti pradėti su Informacijos technologijų mokymo centru (ITMC).
Dešimtmetį gyvuojanti įstaiga šiemet pasirašė sutartį su VDU, todėl centro auklėtiniai galės iš arčiau pažinti akademinio gyvenimo užkulisius. "Dvejus metus mūsų centre praleidusiems ir į VDU Informatikos fakultetą įstojusiems jaunuoliams šioje aukštojoje mokykloje bus įskaityti tam tikri informatikos kursai", – aiškino S.Vaicekauskienė.
Centre praleidusiesiems ketverius metus bus įskaityta dalykų kur kas daugiau. "Tik nemanykite, kad mūsų centro baigimo diplomas suteiks privilegijų stojant į šią aukštąją", – perspėjo centro direktorė.
Baigę mokslus moksleiviai gauna ITMC ir VDU kompiuterijos akademijos pažymėjimus, išklausę atitinkamas paskaitas dar gauna tarptautinius sertifikatus.
ITMC mokslo metai prasidės spalį. Baigsis gegužę. Centre laukiami visi 3–12 klasių moksleiviai. Čia jie mokomi programavimo, tinklalapių kūrimo, 3D grafikos, animacijos, projektavimo. Paskaitos centre vyksta kartą per savaitę – popiet arba vakare. Kaina? "Protingas vidurkis", – įsitikinusi S.Vaicekauskienė. Mažiausiųjų ITMC auklėtinių tėveliams vaikų pažintis su kompiuteriu kainuos 690 litų, vyresniųjų klasių – 1290 litus.
Lanksti atsiskaitymo sistema Sunkmečiu ypač svarbi galimybė už papildomus užsiėmimus atsiskaityti dalimis. "Atsiskaitymo sistema lanksti – galima mokėti dalimis ar iš karto. Tiems, kurie studiją lanko ne pirmus metus, taikoma nuolaida", – kalbėjo "Prografikos studijos" projektų vadovė Loreta Barilienė. 3–4 klasių moksleiviams metinis mokestis – 680 litų, 5–8 klasių – 760 litų, 9–12 klasių – 840 litų. Studijoje mokoma architektūros, kurti programavimo ir internetines svetaines. Iki 6 klasės moksleiviai supažindinami su pagrindais. "Kaip sakau, visko – po truputį", – šyptelėjo moteris. Nuo 7 klasės vyksta teminės paskaitos. Moksleiviai studijoje renkasi darbo dienomis arba šeštadieniais. Dėstytojai su jais dirba po tris akademines valandas. "Mažuosius tėveliai atveda, vyresnieji atskuba patys", – moksleivių entuziazmu džiaugėsi L.Barilienė. |
---|
Naujausi komentarai