„Nemanau, kad trauksiuosi, ir pagrindo kol kas nematau“, – žurnalistams ketvirtadienį paleistas iš areštinės kalbėjo R. Račkauskas.
Jis taip pat teigė negalintis nieko komentuoti, nes pasirašęs susitarimą nekalbėti apie ikiteisminį tyrimą.
„Suprantat, nes aš esu pasirašęs dokumentą ir už jį yra labai konkreti atsakomybė“, – kartojo meras.
Paleisti į laisvę
Teismas ketvirtadienį trims mėnesiams nuo pareigų nušalino korupcija įtariamą Panevėžio merą Rytį Mykolą Račkauską, BNS patvirtino prokuratūros atstovė Rasa Stundžienė.
Merui taip pat skirta kardomoji priemonė – rašytinis pasižadėjimas neišvykti. Jis įtariamas dėl piktnaudžiavimo tarnyba bei prekybos poveikiu.
Panevėžio naujienų portalas „Sekundė“ rašo, kad R. M. Račkauskas kol kas nėra paleistas iš sulaikymo, jis konvojaus automobiliu išvežtas atgal į areštinę. Pasak tyrimą kontroliuojančio prokuroro, mero sulaikymas baigsis 11.18 valandą.
Teismas ketvirtadienį mėnesiui nuo pareigų nušalino prekyba poveikiu įtariamą Panevėžio mero patarėją Gintarę Maskoliūnienę, pranešė Generalinė prokuratūra. G. Maskoliūnienė ketvirtadienį buvo taip pat paleista į laisvę.
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) įtaria, kad Panevėžio miesto savivaldybėje buvo duodami neteisėti nurodymai savivaldybės administracijos tarnautojams, siekiant sudaryti palankias sąlygas kai kurioms įmonėms laimėti viešųjų pirkimų konkursus.
Generalinės prokuratūros pranešime rašoma, kad STT pareigūnams įtarimų sukėlė kai kurie Panevėžio miesto savivaldybės viešieji pirkimai, susiję su projektavimu, dokumentacijos rengimu.
Įtariama, kad kai kurioms įmonėms galimai buvo žadama paveikti Panevėžio miesto savivaldybės administracijos tarnautojus, jog šie ateityje priimtų palankius sprendimus dėl tų įmonių dalyvavimo ir laimėjimo savivaldybės organizuojamuose viešųjų pirkimų konkursuose ar dėl jau sudarytų sutarčių vykdymo.
BNS žiniomis, STT pareigūnų akiratyje atsidūrė viešieji pirkimai, susiję su Aukštaitijos sporto komplekse planuojamu 50-ies metro plaukimo baseinu, taip pat požeminių konteinerių bei savivaldybės rinkodaros programos „Atsinaujinantis Panevėžys“ konkursai.
Anot STT, ikiteisminio tyrimo metu surinkta duomenų, leidžiančių pagrįstai įtarti, kad už pažadėtą palankių sprendimų priėmimą galimai buvo atsilyginta ir kyšiais – paslaugomis.
Įtarimai tyrime iš viso pareikšti šešiems asmenims.
BNS žiniomis, tarp jų – G. Maskoliūnienės tėvas Gintaras Jurgėlas.
Bus prašoma Seimo išaiškinimo
Panevėžio vicemeras Petras Luomanas sako, kad teismui trims mėnesiams nušalinus prekyba poveikiu ir piktnaudžiavimu tarnyba įtariamą merą Rytį Mykolą Račkauską, bus prašoma Seimo išaiškinimo, kas turėtų vadovauti savivaldybei.
Nepartinių konservatorių frakcijai priklausantis P. Luomanas BNS teigė, kad kol kas savivaldybei „bendru sutarimu“ vadovauja kitas vicemeras, komitetui „Mums svarbu“ atstovaujantis vicemeras Aleksas Varna. Tačiau kas šioje situacijoje turėtų perimti mero funkcijas ilgesnį laiką, Vietos savivaldos įstatymas, anot P. Luomano, aiškiai nepasako, todėl bus prašoma Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto išaiškinimo.
„Kai meras komandiruotėje, ar atostogauja, mes vadovaujame rotacijos principu – vieną kartą Aleksas Varna, kitą – Petras Luomanas. O dabar kaip bus Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas ar Vidaus reikalų ministerija turėtų mums paaiškinti. Nes tiek A. Varna, tiek P. Luomanas yra išrinkti tarybos, kaip vicemerai, mero siūlymu“, – kalbėjo P. Luomanas.
Anot jo, darbas po merui ir jo patarėjai pareikštų įtarimų iš esmės savivaldybėje nesustojo – nors administracijos direktoriui Rimantui Paužai ir jo pavaduotojui, buvusiam administracijos vadovui Tomui Juknai teisėsauga negrąžino telefonų ir kompiuterių, grąžinta prieiga prie savivaldybės banko sąskaitos, leista vykdyti savivaldybės finansinius pavedimus. Abu administracijos vadovai apklausti kaip specialieji liudytojai.
P. Luomanas sako, kad iškilo ir dar viena problema – kol nėra mero, nėra kam pasirašyti savivaldybės įstaigų vadovų atostogų prašymų, nes tai, pasak savivaldybės teisininkų, gali padaryti tik meras. Dėl to taip pat bus kreipiamasi į Seimą, prašant priimti įstatymų pataisas.
„Pavaduojantis merą vicemeras negali pasirašyti įsakymų dėl komandiruočių, atostogų. Suprantu, kad galėtų tai būti dėl atleidimo, priėmimo į darbą. Bet dabar, pavaduodamas merą, galiu išleisti į atostogas ar komandiruotę administracijos direktorių, tačiau eilinio darželio ar mokyklos direktoriaus negaliu. Matyt, reikės kreiptis į (Seimo valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininkę – BNS) Guodą Burokienę, kad iš tikrųjų ta įstatymo pataisa turėtų nesudaryti patinės situacijos“, – sakė jis.
Artimiausias Panevėžio miesto savivaldybės posėdis numatomas birželio 28 dieną. Savivaldybės opozicija ketvirtadienį tariasi dėl pozicijos, ar siekti mero apkaltos.
Opozicija ragina atsistatydinti arba žada apkaltą
Panevėžio opozicija ragina trauktis iš pareigų teisėsaugos įtarimų sulaukusį merą Rytį Mykolą Račkauską, priešingu atveju žada apkaltą.
„Opozicija šiandien nutarė, kad vis dėlto siūlys merui pačiam priimti atsakingai sprendimą ir atsistatydinti, laikantis tų pačių standartų, kuriuos Povilas Urbšys, jo judėjimas „Kartu“, pats meras, jo frakcija visus trejus metus taikė kitiems. Jei jis neatsistatydins, per tris mėnesius opozicija priims kitus sprendimus. Tai yra apkalta, remiantis Vietos savivaldos įstatymo nustatyta tvarka“, – BNS sakė Panevėžio savivaldybės opozicijos lyderė Gema Umbrasienė, atstovaujanti frakcijai „Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis plius“.
Ji tikisi, kad per tris mėnesius, kuomet bus nušalintas meras, paaiškės daugiau ikiteisminio tyrimo aplinkybių.
Panevėžio miesto savivaldybėje yra 31 tarybos narys. Pasak G. Umbrasienės, bendrą poziciją dėl mero palaiko mažiausiai aštuoni miesto politikai. Kaip BNS sakė Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos seniūnas Donatas Degenis, opozicijos bendrą kreipimąsi po ketvirtadienį vyksiančio pasitarimo greičiausiai palaikys ir jo frakcijos atstovai.
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) antradienį sulaikė Panevėžio merą Rytį Mykolą Račkauską, jo patarėją Gintarę Maskoliūnienę. Pastaroji įtariama prekyba poveikiu, meras – dar ir piktnaudžiavimu tarnyba. Trečiadienį R. M. Račkauskas su patarėja paleisti į laisvę, merą teismas nuo pareigų nušalino trims mėnesiams, G. Maskoliūnienę – mėnesiui. Taip pat sulaikyti trys verslo atstovai, vienas jų, BNS žiniomis – G. Maskoliūnienės tėvas Gintaras Jurgėlas. Jiems pareikšti įtarimai prekyba poveikiu.
Iš viso įtarimai jau pareikšti šešiems asmenims.
STT pareigūnams įtarimų sukėlė kai kurie Panevėžio miesto savivaldybės viešieji pirkimai, susiję su projektavimu, dokumentacijos rengimu. Įtariama, kad kai kurioms įmonėms galbūt buvo žadama paveikti savivaldybės administracijos tarnautojus, jog šie ateityje priimtų įmonėms palankius sprendimus viešųjų pirkimų konkursuose, vykdant sutartis.
BNS žiniomis, STT pareigūnų akiratyje atsidūrė viešieji pirkimai, susiję su Aukštaitijos sporto komplekse planuojamu 50-ies metro plaukimo baseinu, taip pat požeminių konteinerių bei savivaldybės rinkodaros programos „Atsinaujinantis Panevėžys“ konkursai.
Anot STT, ikiteisminio tyrimo metu surinkta duomenų, leidžiančių pagrįstai įtarti, kad už pažadėtą palankių sprendimų priėmimą galimai buvo atsilyginta ir kyšiais – paslaugomis.
Kratas pareigūnai atliko ir judėjimo „Kartu“ būstinėje. Kaip BNS teigė judėjimo įkūrėjas Povilas Urbšys, pareigūnų pateiktoje teismo nutartyje dėl kratos minimos įmonės „Alora“, „Spinter tyrimai“, „Duomenų projektai“, ieškota dokumentų, susijusių su Panevėžio miesto savivaldybės nuomonės tyrimu dėl gyvenimo mieste ir pasitenkinimo mero darbu, su rinkodaros programos „Panevėžys atsinaujina“ 2018-2023 metų planu.
Kaip rodo viešai skelbiami viešųjų pirkimų duomenys, šių metų balandį savivaldybė su žaliavų ir komunalinių atliekų tvarkymo įmone „Ecoservice“, netiesiogiai valdoma investicijų bendrovės „BaltCap“, pasirašė 565 tūkst. eurų sutartį. Pagal ją bendrovė iki kitų metų pabaigos turi suprojektuoti ir įrengti komunalinių atliekų surinkimo konteinerių aikšteles.
Su bendrove „Alora“ savivaldybė pastaraisiais metais yra pasirašiusi dvi sutartis: pernai gruodį sudaryta 8,5 tūkst. eurų vos mėnesio trukmės sutartis dėl viešinimo projekto „Panevėžys atsinaujina“, dar viena – birželio pradžioje pasibaigusi 12 tūkst. vertės strateginės ir integruotos komunikacijos sutartis. Dar trečiadienį „Aloros“ vadovo Eimunto Silvestro Akromo telefonas buvo išjungtas, ketvirtadienį jis jau veikė, tačiau BNS su direktoriumi nepavyko susisiekti.
6,5 tūkst. eurų sutartį savivaldybė pernai kovą pasirašė ir su „Spinter tyrimais“, pagal ją bendrovė iki šių metų lapkričio pabaigos turi organizuoti gyventojų apklausas. Šios bendrovės vadovas Ignas Zokas BNS patvirtino sulaukęs STT vizito, tačiau kuo domėjosi pareigūnai, nekomentavo.
Po Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) įsikišimo savivaldybė nutraukė konkursą baseino su 50 metrų takeliais Panevėžyje techniniam projektui rengti. VPT sako, kad kvalifikaciniai reikalavimai turėti patirties statant 50 metrų baseiną buvo ribojantys konkurenciją. Paramą šiam projektui metų pradžioje buvo išreiškęs premjeras, planuojama, kad jo statyboms reikėtų apie 10 mln. eurų.
STT Panevėžio merą, jo patarėją bei dar tris verslo atstovus sulaikė antradienį.
Merui R. M. Račkauskui pareikšti įtarimai prekyba poveikiu bei piktnaudžiavimu tarnyba, mero patarėjai – prekyba poveikiu. Taip pat įtariant prekyba poveikiu sulaikyti trys privačių bendrovių atstovai.
STT įtaria, kad Panevėžio miesto savivaldybėje buvo duodami neteisėti nurodymai savivaldybės administracijos tarnautojams, siekiant sudaryti palankias sąlygas kai kurioms įmonėms laimėti viešųjų pirkimų konkursus.
BNS žiniomis, STT pareigūnų akiratyje atsidūrė viešieji pirkimai, susiję su Aukštaitijos sporto komplekse planuojamu 50-ies metro plaukimo baseinu, taip pat požeminių konteinerių bei savivaldybės rinkodaros programos „Atsinaujinantis Panevėžys“ konkursai.
Naujausi komentarai