Pereiti į pagrindinį turinį

Laikantis europinių taisyklių siūloma EP rinkimuose sumažinti kartelę koalicijoms

2024-03-09 13:12

Laikantis europinių taisyklių siūloma renkant Europos Parlamentą (EP) atsisakyti aukštesnės 7 proc. balsų kartelės koalicijoms ir visiems sąrašams taikyti vienodą 5 proc. barjerą.

Laikantis europinių taisyklių siūloma EP rinkimuose sumažinti kartelę koalicijoms
Laikantis europinių taisyklių siūloma EP rinkimuose sumažinti kartelę koalicijoms / J. Kalinsko / BNS nuotr.

Tokias pataisas registravo teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska ir Rinkimų kodeksą rengusios darbo grupės vadovas Seimo narys Andrius Vyšniauskas. Jas planuojama pateikti sekmadienį per pirmą Seimo pavasario sesijos posėdį.

Rinkimų kodeksas yra konstitucinis įstatymas, tad jo pataisoms priimti reikės daugiau balsų nei paprastai, tai yra „už“ pataisas privalės balsuoti ne mažiau kaip 85 parlamentarai, be to, numatomi ilgesni svarstymo terminai.

Šiuo metu Rinkimų kodeksas numato, kad EP rinkimuose kandidatų sąrašas gali gauti mandatų, jeigu už jį balsavo ne mažiau kaip 5 proc. rinkimuose dalyvavusių rinkėjų, o jungtinis ar jam prilygintas kandidatų sąrašas – jeigu už jį balsavo ne mažiau kaip 7 proc. rinkimuose dalyvavusių rinkėjų.

Rinkimų kodekso pataisomis tiek vienos partijos ar komiteto sudarytiems, tiek jungtiniams sąrašams būtų taikoma viena 5 proc. kartelė. Taip pat būtų aiškiau nustatoma pagal rinkimų kvotas nepaskirstytų mandatų dalinimo tvarka.

Pataisų rengėjai pažymi, kad Europos Tarybos sprendimas dėl EP rinkimų tvarkos numato, jog Europos Sąjungos (ES) valstybės narės gali nustatyti balsų ribą mandatų paskirstymui, tačiau ji negali viršyti 5 proc. atiduotų galiojančių balsų.

Politikai taip pat atkreipė dėmesį, kad Rinkimų kodekso keitimas yra būtinas Europos Sąjungos teisės aktui įgyvendinti, todėl gali būti keičiamas ir vykstant rinkimų politinei kampanijai.

Pataisos parengtos, kai praėjusią savaitę keli opozicijos nariai kreipėsi į Seimo valdybą, ragindami keisti Rinkimų kodeksą dėl galimos prieštaros ES reguliavimui.

Viena iš kreipimąsi pasirašiusių Seimo narių, Mišrios grupės seniūnė Agnė Širinskienė sakė, kad Rinkimų kodeksą rengusi darbo grupė, kurios narė ji irgi buvo, siekė suvienodinti taisykles visiems rinkimams šalyje, bet pražiūrėjo europinį reguliavimą.

Kreipimąsi į valdybą taip pat pasirašė Darbo partijos vadovas Andrius Mazuronis, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovas Domas Griškevičius, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos narė Guoda Burokienė bei Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos atstovė Rita Tamašunienė.

Europos Parlamento rinkimai vyks birželio 9 dieną.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų