Pereiti į pagrindinį turinį

Politikų argumentai: alkoholio nusipirkęs sekmadienio vakare, pirmadienį žmogus nebeišeisi į darbą

2023-09-26 02:00
DMN inf.

Pasvalio gyventoja įsitikinusi, jog trumpesnė alkoholio prekyba apsprendžia kitos dienos būklę. Tačiau dalies politikų argumentas, kad alkoholio nusipirkęs sekmadienio vakare, pirmadienį nebeišeisi į darbą, neįtikina. Plačiau apie tai – LNK reportaže.

Politikų argumentai: alkoholio nusipirkęs sekmadienio vakare, pirmadienį žmogus nebeišeisi į darbą
Politikų argumentai: alkoholio nusipirkęs sekmadienio vakare, pirmadienį žmogus nebeišeisi į darbą / P. Paleckio/BNS nuotr.

„Tai jeigu pirmadienį vakare asmuo nusipirks gėrimų, tai jis antradienį neateis į darbą, jeigu įsigis antradienį, trečiadienį neateis į darbą“, – sarkastiškai kalbėjo Seimo narys Andrius Bagdonas.

Septyni liberalai registravo įstatymo pataisą ir siūlo alkoholio prekybą sekmadieniais sulyginti su kitomis dienomis. Tai reiškia paskutinę savaitės dieną alkoholio prekybą parduotuvėse prailgėtų penkiomis valandomis.

„Dažnai Lietuvos pajūryje atvykstantys ne tik turistai iš Lietuvos, bet ir iš užsienio, stebisi, kodėl 16 val., atsinešus alkoholinius gėrimus prie kasos, juos prašoma grąžinti. Tai, man atrodo, tikrai mums apčiuopiamos naudos ar rezultato šis perteklinis draudimas nedavė“, – teigė A. Bagdonas.

Alkoholio prekyba sekmadieniais nuo 10 iki 15 val. – kai kam jau susiformavęs įprotis. Kiti sako, kad būtų patogu įsigyti ir vėlesniu laiku.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

Buvo paklausta ir verslininkų, ar penkios papildomos valandos smarkiai keistų parduotuvių apyvartą ir alkoholio gamybą.

„Tikrai niekas nepasikeis ir man labiausiai nepatinka nestabilumas. Galbūt tada nereikėjo trumpint, bet šiuo metu nereikia ilgint. Iš esmės, niekas nesikeičia“, – tvirtino „Norfos“ vadovas Dainius Dundulis.

„Sunku pasakyti, ar tas kelių valandų skirtumas kažką reikšmingai galėtų pakeisti. Greičiausiai, kad ne. Nes tai yra vis tiek tam tikros bendros tendencijos, kada ir kokie vartotojai ir ko eina pirkti į parduotuves, kai mes kalbam apie šių produktų segmentą“, – sakė Alkoholinių gėrimų gamintojų ir importuotojų asociacijos vadovas Mantas Zakarka.

Sekmadienis, anot prekybininkų, pati nepelningiausia diena. Dažniausiai žmonės alkoholį įsigyti eina penktadienį vasaros metu arba šeštadienį šaltuoju periodu.

„Šeštadienio ir sekmadienio apyvartas lyginant, yra praktiškai dvigubas skirtumas. Sakysim, šeštadienį dvigubai daugiau prekiaujama negu sekmadienį“, – informavo D. Dundulis.

Prekybos laikas baruose, restoranuose nėra apribotas. Tad bet kuris, kuriam labai jau reikia, gali kuo puikiausiai nueiti ten, nusipirkti ir pavartoti šitų gėrimų.

Prekybos laiką prieš keletą metų sutrumpino „Valstiečių“ valdžia, kai Sveikatos apsaugos ministru buvo Aurelijus Veryga. Sugrąžinus tvarką atgal, jo manymu, lietuvių sveikata nepagerėtų.

„Prekybos laikas baruose, restoranuose nėra apribotas. Tad bet kuris, kuriam labai jau reikia, gali kuo puikiausiai nueiti ten, nusipirkti ir pavartoti šitų gėrimų. Jeigu jau jam tikrai būtinai reikia sekmadienį. Bet tikrai sakau, sveikatos prasme, man būtų labai sunku suprasti, kam tą reiktų daryti“, – mintimis dalijosi Seimo narys A. Veryga.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto duomenys rodo, kad sutrumpinus alkoholio prekybos laiką, sekmadieniais ir pirmadieniais rečiau fiksuojamos vyrų mirtys.

„Sekmadieniai, kuomet įvyko tas valandų sumažinimas, mirtingumas sumažėjo nuo išorinio traumatizmo vyrų tarpe, o pirmadieniais, tas toks truputį uždelstas efektas, sumažėjo mirčių nuo širdies kraujagyslių ligų“, – aiškino Sveikatos tyrimų instituto vadovas Mindaugas Štelemėkas.

Visgi, anot A. Bagdono, tikslių duomenų, kad mirčių ir ligų sumažėjo būtent dėl alkoholio vartojimo, nėra.

Nepaisant sumažėjusio mirtingumo, alkoholio vartojimas vis dar išlieka problema. Vienam penkiolikmečiui ir vyresniam gyventojui tenka dvylika litrų suvartoto alkoholio.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra