Lietuva tvirtai remia Ukrainos suverenitetą, nepriklausomybę ir teritorinį vientisumą, ketvirtadienį pareiškė Užsienio reikalų ministerija (URM).
Ministerijos pranešime teigiama, kad Rusijos karinė agresija, pradėta prieš metus Ukrainos Krymo autonominėje respublikoje, o šiuo metu tebesitęsianti Rytų Ukrainoje, „grubiai pažeidžia tarptautinės teisės normas“, tokias kaip Jungtinių Tautų (JT) chartija, Helsinkio baigiamojo akto nuostatos, 1994 metų Budapešto memorandumas, taip pat Rusijos ir Ukrainos dvišales sutartis.
„Tokie tikslingi kariniai veiksmai ne tik pamina dvišalius ir daugiašalius susitarimus dėl Ukrainos suvereniteto ir teritorinio vientisumo užtikrinimo, bet ir kelia grėsmę saugumui bei stabilumui visoje Europoje“, - rašo ministerija.
Lietuva, turinti glaudžius istorinius ryšius su totorių bendruomene ir puoselėjanti totorių teises ir laisves savo šalyje, be kita ko, griežtai smerkia grubius sistemingus žmogaus teisių pažeidimus visų pirma Krymo totorių atžvilgiu neteisėtai aneksuotoje Ukrainos Krymo autonominėje respublikoje.
„Taip pat reiškiame susirūpinimą dėl vis dažnėjančių žiniasklaidos varžymo atvejų Kryme. Raginame suteikti galimybę JT Vyriausiojo žmogaus teisių komisaro Žmogaus teisių stebėsenos misijai Kryme objektyviai įvertinti okupacinės valdžios vykdomus žmogaus teisių pažeidimus. Dar kartą raginame Rusijos Federaciją nutraukti neteisėtą Ukrainos Krymo autonominės respublikos aneksiją, išvesti savo karines pajėgas iš Ukrainos teritorijos, laikytis tarptautinės teisės normų ir gerbti žmogaus teises“, - pranešime teigia URM.
Ministerija taip pat pareiškė smerkianti Ukrainos karinių oro pajėgų lakūnės Nadijos Savčenko ir kitų Ukrainos piliečių neteisėtą sulaikymą ir kalinimą Rusijoje.
„Raginame Rusijos valdžios ir teisėsaugos institucijas gerbti žmogaus teises ir atsakingai vykdyti savo tarptautinius įsipareigojimus šioje srityje, nedelsiant ir besąlygiškai išlaisvinti N.Savčenko bei kitus Rusijos Federacijos teritorijoje neteisėtai laikomus Ukrainos piliečius ir sudaryti jiems sąlygas grįžti į tėvynę“, - rašo URM.
Pernai metų vasario 27 dieną Krymo pusiasalyje buvo užimtas pirmasis autonominės Krymo valdžios pastatas. Po mažiau nei mėnesio, nedalyvaujant tarptautiniams stebėtojams, buvo surengtas tarptautinės bendruomenės pasmerktas referendumas, po kurio Krymas aneksuotas.
Balandį karas tarp Ukrainos vyriausybinių pajėgų ir Rusijos remiamų separatistų įsiplieskė Ukrainos rytuose, jis, JT duomenimis, nusinešė apie 5,7 tūkst. gyvybių.