Politiką išteisino teismas
Savivaldybės administracijos direktoriui A.Vyšniauskui nepatiko dienraštyje "Klaipėda" publikacijoje "Dėl eurų – politikų schema" (2018 09 28) išspausdinti A.Bagdono ir D.Mikelio pasisakymai.
Politikai kritiškai įvertino Neringos savivaldybės biudžetinės įstaigos "Paslaugos Neringai" įsteigimo ir veiklos peripetijas bei šimto etatų šiai įstaigai būtinybę.
Po kelių dienų administracijos direktorius ant tarnybinio Neringos savivaldybės administracijos blanko suraitė kreipimąsi į Neringos savivaldybės tarybos Etikos komisiją. Skundą A.Vyšniauskas pasirašė įvardindamas savo pareigas.
Abu dienraščio "Klaipėda" kalbinti politikai, pelnę administracijos direktoriaus įsiūtį, patikino, jog tokį žingsnį jie vertina kaip politinį persekiojimą už kritiką.
"Tai ne pirmas A.Vyšniausko skundas Etikos komisijai. Dėl šio asmens skundų aš nuėjau ilgą kelią, kol apsigyniau savo garbę ir orumą. 2014 metais spalį, prieš savivaldos rinkimus, A.Vyšniauskas kreipėsi į Etikos komisiją. Kandidatuodamas į Neringos merus aš viešai įvardijau, jog viena problemų šioje savivaldybėje yra ta, jog Neringoje įsivyravo liūdna tendencija – pareigas dalinti pagal partinę priklausomybę. Dėl šios citatos, tas pats administracijos direktorius, kuris ir šį kartą kreipėsi į Etikos komisiją, kuris taip pat buvo kandidatas į savivaldybės tarybą socialdemokratų sąraše, tą kartą taip pat rašė skundą Etikos komisijai", – įvykius prisiminė liberalas A.Bagdonas.
Kokiu būdu galėjo pažeisti etiką, A.Bagdonas tikina nesuvokiantis tiek tą kartą, tiek ir dabar.
"Tuo metu Neringos Etikos komisiją sudarė vien socialdemokratai. Vienintelis anuomet valdančiajai daugumai oponavęs komisijos narys Arūnas Burkšas posėdžio metu taip pat patvirtino, jog partinės priklausomybės ir lojalumo valdžiai problema yra visoje Lietuvoje. Komisija tą kartą pripažino mane pažeidus etiką, įvardijo mane pažeidėju, tačiau po kelis metus trukusio bylinėjimosi proceso, Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas mane išteisino", – tikino A.Bagdonas.
Įžvelgia kerštą
Šį kartą ir vėl sulaukęs skundo etikos sargams A.Bagdonas pastebėjo, jog etikos komisijos neturėtų tapti politinių kovų įrankiais.
"Anuomet skundas buvo rašomas kaip tik tuo metu, kai vos tik buvau viešai deklaravęs, jog keliu savo kandidatūrą į Neringos mero postą. Manau, jog tai buvo būdas mane sumenkinti kaip kandidatą rinkėjų akyse. Visiems buvo pranešinėjama, jog esu pažeidėjas, nusižengęs etikai. Gaila, jog išteisinantis teismo sprendimas buvo priimtas jau vėliau, pasibaigus rinkimams. Negali taip būti, jog tiesą pasakęs žmogus turi visam gyvenimui įgyti įrašą, jog pažeidė politiko elgesio normas. Už tiesos sakymą neturi būti persekiojama. Tačiau manęs niekas neatsiprašė, o su manimi juk negarbingai buvo pasielgta", – stebėjosi A.Bagdonas.
Beje, Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas paliko galioti Klaipėdos apygardos administracinio teismo nutartį, kuri taip pat buvo palanki A.Bagdonui.
Ir abu teismai nutartyje mini ne vieną Neringos savivaldybės padarytą procesinį pažeidimą.
Procesas – visų sąskaita?
Tačiau įdomiausia tai, jog po šio bylinėjimosi proceso, kuriame atsakovė buvo Neringos savivaldybė, Klaipėdos apygardos administracinis teismas, spręsdamas bylinėjimosi išlaidų klausimą, konstatavo, jog neteisėtai apkaltintam A.Bagdonui privalu atlyginti bylinėjimosi išlaidas.
Už tam tikrų politikų neteisingus žingsnius turi mokėti visi mokesčių mokėtojai.
"Teismas, spręsdamas bylinėjimosi išlaidų klausimą, konstatavo, jog Neringos savivaldybės administracija turi sumokėti už jas. Tačiau ką tai reiškia? Už tam tikrų politikų neteisingus žingsnius turi mokėti visi mokesčių mokėtojai. Bet ir po to niekas nepasimoko, antrą kartą lipama ant to paties grėblio, ir vėl viskas pradedama iš naujo. Panašu, jog Neringos savivaldybėje valdančioji dauguma kritikos net negali pakęsti. Mane vėl tas pats žmogus, turbūt vėl kandidatuosiantis į Neringos tarybą, vėl skundžia Etikos komisijai. Šiuo metu šios savivaldybės Etikos komisija yra sudaryta iš penkių socialdemokratų ir trijų seniūnaičių. Drįstu abejoti dėl tokios komisijos sudėties objektyvumo", – pastebėjo A.Bagdonas.
Paaiškėjo, jog iš tiesų už bylinėjimąsi 480 eurų teko mokėti Neringos savivaldybės administracijai.
"Tačiau tą kartą aš neprašau nė cento už garbės ir orumo įžeidimą", – pastebėjo A.Bagdonas.
Už save susimoka
Pats Neringos savivaldybės administracijos direktorius A.Vyšniauskas, dienraščio paklaustas, ar susimokėjo iš savo kišenės už A.Bagdonui mestus kaltinimus ar vis tik už bylinėjimąsi mokėjo savivaldybė, atrėžė, jog jis už save visada moka.
"Jei reikėtų mokėti, aš ir sumokėčiau. Nežinau, gal ten savivaldybė mokėjo", – rėžė A.Vyšniauskas.
Paklaustas, kuo tiksliai kaltina oponentus, A.Vyšniauskas netvardė emocijų.
"Kaip jie gali viešai tokius dalykus kalbėti? Aš Etikos komisijai pateikiau visų komitetų ir komisijų posėdžių protokolus. Ar šie abu politikai nežinojo kas vyksta?" – klausė A.Vyšniauskas.
Paklaustas, ar, jo nuomone, Neringos politikai neturi teisės viešai abejoti, klausti, kelti diskusijas ir kritikuoti valdžios sprendimų, A.Vyšniauskas tiesiai šviesiai išrėžė manąs kitaip.
"Per spaudą? Ne, neturi jie tokios teisės. Jei jie dalyvavo komitetų posėdžiuose, balsavo taryboje už sutarties su įmone "Neringos komunalininkas" pratęsimą, o paskui viešai per žiniasklaidą klausti jie neturėtų", – pabrėžė A.Vyšniauskas.
Į tai A.Bagdonas replikavo, jog tikrasis administracijos vadovo įniršis yra kilęs tik dėl to, jog apie Neringos problemas prabilta viešai.
"Komitetuose oponavau ne kartą ir klausiau ne kartą, tačiau visiems buvo tas pats. Didžiausias pyktis kilo todėl, jog prabilta per spaudą. Štai kur atsakymas. Tačiau normaliose valstybėse opozicijų niekas nepersekioja, o panašu, jog šiuo atveju yra būtent taip", – A.Vyšniausko žodžius atrėmė A.Bagdonas.
Jaučiasi įžeistas
Tačiau A.Vyšniauskas neatlyžo ir net ėmė mėtyti opozicionieriams kaltinimus šmeižtu.
"Čia yra tiesioginis šmeižtas man. Nepasirašinėjau aš su įmonės "Neringos komunalininkas" direktore Danguole Seselskyte sutarties tyliai, lyg kavinėje, viešbutyje ar krūmuose. Ar galima taip politikui kalbėti?" – piktinosi A.Vyšniauskas.
Patikinus, jog publikacijoje nėra jokios užmačios įtarinėti A.Vyšniauską kriminaliniais nusikaltimais, Neringos savivaldybės administracijos direktorius guodėsi toliau.
"Bet kuo aš čia dėtas? Taryba nubalsavo ir įpareigojo mane pasirašyti sutartį (savivaldybės ir įmonės "Neringos komunalininkas" koncesijos sutartį – A.A). Kaip jie gali taip meluoti?" – kalbėjo A.Vyšniauskas.
Tačiau verta pastebėti, jog A.Vyšniauskas, jausdamas, kad jo garbė ar orumas buvo pažeisti, turi teisę už save kovoti privataus kaltinimo tvarka, tačiau tai neturėtų vykti pasitelkiant Etikos komisiją, sudarytą iš socialdemokratų, o už šiuos procesus neturėtų mokėti mokesčių mokėtojai.
Grėsmė žodžio laisvei
A.Vyšniausko pasipiktinimų sulaukęs kitas Neringos savivaldybės tarybos narys, buvęs vicemeras D.Mikelis, perskaitęs kreipimąsi Etikos komisijai, pastebėjo, jog pareiškėjui visų pirma vertėtų konkrečiai įvardinti, ką politikai pažeidė.
"O tai dar ir pagrįsti reikia. Koks konkretus straipsnis, kokia konkreti veikla? Pareiškime nenurodyti aiškūs norminių aktų straipsniai, kuriuos, Neringos savivaldybės administracijos direktoriaus A.Vyšniausko nuomone, esu pažeidęs. Man nesuprantamas nei Neringos savivaldybės administracijos direktoriaus kreipimasis, nei Etikos komisijos pranešimas apie "klausimo dėl veiksmų atitikties" svarstymą. Puikiai žinau savo teises ir pareigas bei žinau, ką reglamentuoja mūsų Konstitucija, Vietos savivaldos įstatymas ir kiti teisės aktai, tad neatmetu galimybės, esant reikalui, kreiptis ir į teismą. Dėl žodžio ir spaudos laisvės negali būti jokių kompromisų. Tai yra vertybė, demokratijos pamatas. Man nepatinka cenzūra ir bandymai drausti, man nepatinka kerštas už kritiką. Bet tokių bandymų Neringoje aš jau matau", – patikino D.Mikelis.
Antras momentas, kuris užkliuvo D.Mikeliui, nagrinėtas ir A.Bagdonui mestų kaltinimų procese.
Man nepatinka cenzūra ir bandymai drausti, man nepatinka kerštas už kritiką.
"Turbūt visoje Lietuvoje tik Neringos savivaldybės Etikos komisijos sprendimai yra įvardijamai neskundžiamais. Kaip neskundžiami? Viskas Lietuvoje yra skundžiama, visi sprendimai gali būti skundžiami teismams", – pastebėjo D.Mikelis.
Už persekiojimą – atsakomybė
Buvęs ilgametis Seimo etikos ir procedūrų komisijos pirmininkas Algimantas Salamakinas, išgirdęs, jog jo partijos kolegos, taip pat socialdemokratai, Neringoje į politinius žaidimus ima painioti Etikos komisijas, neslėpė nusivylimo.
"Jei žmogus išreiškė kritiką, prie ko čia ta etika? Viskas po truputį iškrypo, kalbant apie etiką ir privačių ir viešų interesų derinimą valstybės tarnyboje. Ten, kur reikia trinktelėti, nuvilnija viskas ir nurimsta. Ten, kuri visai nieko nėra, pradedame ieškoti sliekų ant asfalto. Man gaila, jog pamirštami tikrieji, pamatiniai dalykai, kurie buvo lyg ir visiems suprantami. Kritika tai nėra etikos pažeidimas. Ar tie politikai spjaudėsi ir keikėsi kritikuodami Neringos valdžią? Tarybos nariai turi pareigą aiškintis, ar visi sprendimai yra geri ir tinkami", – tikino A.Salamakinas.
Išgirdęs už kokius veiksmus du Neringos valdžios opozicionieriai sulaukė skundų, A.Salamakinas negalėjo patikėti.
"Juokaujate? Kritika yra įteisinta Konstitucijoje. Persekioti už kritiką draudžiama. Tačiau, jei asmuo yra persekiojimas už kritiką, baudžiamojon atsakomybės traukiamas tas, kuris tai daro. Konstitucija leidžia bet ką kritikuoti, pradedant Prezidentu ir popiežiumi. Tai yra demokratijos garantas. Tokie yra mūsų demokratijos principai ir juos kai kam reikia įsikalti į galvą visiems laikams", – akcentavo A.Salamakinas.
Naujausi komentarai