Pereiti į pagrindinį turinį

Partijų susitarimas dėl švietimo dar bus derinamas iki rugpjūčio vidurio

Partijų susitarimas dėl švietimo dar bus derinamas iki rugpjūčio vidurio, pasirašyti jį tikimasi rugsėjį.

Partijų susitarimas dėl švietimo dar bus derinamas iki rugpjūčio vidurio
Partijų susitarimas dėl švietimo dar bus derinamas iki rugpjūčio vidurio / A. Ufarto / Fotobanko nuotr.

Kaip BNS sakė švietimo ministrės atstovas Dainoras Lukas, tai sutarta trečiadienį vykusiame partijų deleguotų derybininkų susitikime su premjere Ingrida Šimonyte.

„Susitarta, kad šį tekstą darbo grupės nariai pateiks bendruomenėms: partijų atstovai – partijoms, Švietimo taryba, savivaldybių asociacija – savo bendruomenėms, kad jos įvertintų ir iki rugpjūčio 16 dienos išsakytų savo pastabas, o rugpjūčio 16-ąją darbo grupė galėtų suderinti galutinį tekstą, kuris nebeturėtų labai keistis, ir jį rudens sesiją pateikti Seime tvirtinimui“, – sakė D. Lukas.

Jei pavyktų sutarti, būtų simboliška, kad partijų vadovai nacionalinį susitarimą dėl švietimo pasirašytų rugsėjo 1-ąją.

Savo ruožtu premjerė Ingrida Šimonytė tikisi, kad susitarimą iki rugsėjo 1-osios pavyktų pasirašyti partijų vadovams, o rudens sesiją tai patvirtinantis nutarimo projektas būtų patvirtintas ir Seime, sakė jos atstovė Rasa Jakilaitienė.

„Jei pavyktų sutarti, būtų simboliška, kad partijų vadovai nacionalinį susitarimą dėl švietimo pasirašytų rugsėjo 1-ąją“, – BNS tvirtino R. Jakilaitienė.

Kaip skelbta anksčiau, susitarimas apima daugiau nei dvi dešimtis konkrečių įsipareigojimų švietimo srityje, numatyti siektini sėkmės rodikliai iki 2024-ųjų, 2027-ųjų.

Dokumente be kita ko kalbama apie didesnį savivaldybių savarankiškumą panaudojant švietimo lėšas, siekius integruoti kultūros ir meno priemones į ugdymo procesą, stiprinti profesinį ugdymą, plėsti neformalų švietimo krepšelį skiriant jį darželinukams, galimybes tapti mokytojais kitų profesijų atstovams, taikyti vienodus minimalius stojimo reikalavimus visiems stojantiems ir kt.

Taip pat deramasi įtraukti konkrečius „sėkmės rodiklius“, pavyzdžiui, dėl vienam mokiniui ir studentui tenkančių lėšų didinimo – atitinkamai 2030-aisiais moksleiviui mokykloje ir profesinio mokymo įstaigose būtų sutarta pasiekti 24 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP) vienam gyventojui, studentui – 37 procentus. Tai pat numatoma, jog mokytojų ir dėstytojų atlyginimai turi kilti atitinkamai iki 130 proc. ir 150 proc. vidutinio darbo užmokesčio iki 2024-ųjų pabaigos.

Susitarimas turėtų galioti iki 2030-ųjų.

Įžvelgia rizikų susitarimui dėl švietimo

Premjerė I. Šimonytė sako, kad norėtų tikėti, jog pavyks politinėms partijoms pasirašyti susitarimą dėl švietimo. Pasak jos, šiuo metu, ko gero, didžiausia rizika yra tai, kad rudenį pasirašyti planuotas susitarimas palaikymo gali nesulaukti būtent iš partijų, kurios delegavo savo atstovus paruošti dokumento, numatančios švietimo politikos gaires, projektą.

„Dabar didžiausia rizika bus, kad kokia nors politinė bendruomenė neįvertins savo deleguoto atstovo padaryto labai didelio darbo ir dėl kažkokių priežasčių nuspręs, tarkime, nepasirašyti susitarimo. Darbo tikrai buvo įdėta daug, pastabų buvo daug, derinimo buvo daug, gludinimų buvo daug. Manau, kad rezultatas yra neblogas“, – trečiadienį po Vyriausybės posėdžio sakė premjerė.

„Ar bus politinių lyderių parašai, šito aš pasakyti turbūt negaliu, tai labiausiai priklausys nuo to, kiek delegatams pavyks savo politinėms bendruomenėms įrodyti, kad po šiuo darbu yra verta dėti parašą“, – pridūrė I. Šimonytė.

„Mano vertinimu, susitarimo projekte yra tikrai labai konkrečių dalykų. Todėl būtų labai gerai jeigu jis būtų užfiksuotas politinių partijų vadovų sutarimu ir Seimo sprendimu po tokio susitarimo“, – sakė ji.

Tai, kad gali pasitraukti iš nacionalinio susitarimo dėl švietimo kelis kartus yra sakęs „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis. Visgi vėliau frakcijoje buvo nuspręsta, kad „valstiečiai“ ir toliau dalyvaus šiame procese. „Valstiečiams“ derybose ruošiant susitarimo dėl švietimo projektą atstovauja Eugenijus Jovaiša.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų