Teisėsauga antradienį pranešė nutraukusi ikiteisminį tyrimą, kuriame aiškinosi galimą neteisėtą poveikį rengiant Vyriausybės nutarimą dėl kurortinių zonų panaikinimo, tačiau žada tirti lėšų, už kurias pirktas namas Druskininkuose, kilmę. Prokuratūra teigia, kad suinteresuotų „tam tikrų asmenų“ bendravimas su politikais dėl skubesnio Vyriausybės nutarimo priėmimo negali būti laikomas nusikalstama veikla. Įvertinti šias aplinkybes prokurorai pasiūlė Vyriausios tarnybinės etikos komisijai bei Seimo Antikorupcijos komisijai.
Pažeisti politikos principai
Politikų bendravimas dėl Vyriausybės nutarimo dėl kurortinių zonų panaikinimo bus vertinamas etikos institucijų, nes jį rengiant buvo pažeisti politikos principai, antradienį pranešė ikiteisminį tyrimą dėl šio nutarimo nutraukę prokurorai.
„Tiriant aplinkybes 2015 metų rugsėjo 25 dienos Vyriausybės nutarimo, buvo gauta duomenų apie tai, kad galimai padarytas dar vienas nusikaltimas – neteisėtas praturtėjimas, todėl praėjusią savaitę buvo pradėtas Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyboje ikiteisminis tyrimas, kurį pavesta atlikti STT. Dalyje dėl piktnaudžiavimo ikiteisminis tyrimas nutrauktas. (...) Norėčiau atsakingai pareikšti, kad teisėsaugos institucijų pareiga nustatyti objektyvią tiesą – jeigu nustatoma, kad padaryti politikų etikos principų pažeidimai, kaip nustatyta šiuo atveju, tai ši informacija bus pateikta Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai ir Seimo antikorupcijos komisijai“, – žurnalistams šiandien sakė Kauno apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus vyriausiasis prokuroras Tomas Staniulis.
„Jeigu nėra nusikalstamos veikos nustatyta požymių ir surinkta pakankamai duomenų, puikiai suprantate, kad tokie ikiteisminiai tyrimai turi būti nutraukiami“, – pridūrė jis.
Pirmadienį sprendimas nutraukti ikiteisminį tyrimą priimtas po beveik trijų mėnesių ikiteisminio tyrimo. Jame apklausta 16 asmenų.
„Ikiteisminio tyrimo metu buvo gauti duomenys apie tai, kad tam tikri asmenys, būdami asmeniškai suinteresuoti minėto pastato statybų įteisinimu ir manydami, kad tai bus naudinga teismo procese, kuriame Generalinė prokuratūra gina viešąjį interesą nesutikdama su šių statybų teisėtumu, bendravo su keliais politikais dėl skubesnio šio dokumento parengimo, svarstymo ir priėmimo Aplinkos ministerijoje ir Vyriausybėje, – teigiama šiandien išplatintame prokuratūros pranešime. – Tai sukėlė didelį neigiamą rezonansą visuomenėje, tačiau duomenų, kurie leistų vertinti šias aplinkybes, kaip galimai įvykdytą nusikalstamą veiką, šio tyrimo metu negauta“.
„Padaryta išvada, kad nėra nustatyta būtinųjų piktnaudžiavimo ir kišimosi į valstybės tarnautojo ar viešojo administravimo funkcijas atliekančio asmens veiklą požymių. Tačiau ikiteisminio tyrimo metu gauta duomenų, kad tam tikri asmenys, būdami asmeniškai suinteresuoti minėto pastato, dabar jau priimtu vadinti Vijūnėles dvaru, statybų įteisinimu ir manydami, kad tai bus naudinga teismo procese, (…) bendravo su keliais politikais dėl skubesnio Vyriausybės nutarimo“, – sakė prokuroras Valentinas Alekna.
Nustatyti tam tikri viešųjų ir privačiųjų interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymo bei valstybės politikų elgesio kodekso įtvirtintų etikos principų pažeidimai.
„Tie pažeidimai, kurie nustatyti ikiteisminio tyrimo metu, nelaikytini tiek pavojingais, kad užtrauktų baudžiamąją atsakomybę“, – sakė prokuroras.
Pasak V.Aleknos, politikų etiką tiriančioms institucijoms perduota ikiteisminio tyrimo informacija, kurioje minimi „visi politikai, kurie vienaip ar kitaip bendravo su asmeninį interesą turinčiu Druskininkų meru Ričardu Malinausku“.
„Tam tikrų požymių, kad mero R.Malinausko ir kitų politikų veikla neatitiko politikų etikos kodekso reikalavimų, yra. (...) Ta veikla – bendravimas, neatitinkant politikų etikos kodekso reikalavimų ir galimai pažeidžiant viešų ir privačių interesų derinimo įstatymo nuostatas“, – sakė prokuroras.
Socialdemokratai džiaugiasi
Druskininkų meras socialdemokratas R. Malinauskas pripažįsta, kad yra skambinęs aplinkos ministrui „tvarkiečiui“ Kęstučiui Trečiokui dėl Vyriausybėje tuomet dar rengiamo nutarimo, kuriuo buvo panaikintas kurortinių zonų reglamentavimas. Abu šie politikai tyrime buvo apklausti specialiaisiais liudytojais. R.Malinauskas tikino, kad jo veiksmai nebuvo susiję su vadinamuoju Vijūnėlės dvaru Druskininkuose.
„Patvirtinta tai, kas buvo aišku iš karto, džiaugiuosi teisėsaugos nešališkumu ir, pasirodo, teisėsaugoje yra žmonių, kurie sąžiningai atlieka savo darbą. Kitaip ir būti negalėjo“, – BNS antradienį sakė Druskininkų meras R.Malinauskas.
Tyrime liudytoju apklaustas premjeras Algirdas Butkevičius taip pat sako, kad Vyriausybės nutarimas nebuvo susijęs su šiuo pastatu ar jo apsilankymu Druskininkuose Vyriausybės posėdžio išvakarėse.
A.Butkevičiaus teigimu, „tyrimo nutraukimas įrodo, kad Vyriausybės nariai buvo kaltinami be pagrindo, nors Vyriausybei priešiškos politinės jėgos tuo metu krovėsi politinius dividendus“.
Teismas Vyriausybės nutarimą yra įvertinęs kaip papildomą motyvą pripažįstant teisėtais institucijų sprendimus dėl pastato statybos. Prokuratūra yra apskundusi teismo sprendimą, kuriuo buvo atsisakyta tenkinti prokuratūros reikalavimus, įskaitant ir reikalavimą nugriauti Vijūnėlės parke namą.
Iš kur gavo pinigų?
Prokuratūra antradienį taip pat pranešė, kad atliekamas kitas ikiteisminis tyrimas dėl pinigų, už kuriuos pirktas pastatas, kilmės.
„Tyrimo metu bus siekiama išsiaiškinti lėšų, kuriomis buvo įsigytas Druskininkuose pastatytas gyvenamasis namas Vijūnėlės parke, kilmę“, – teigiama prokuratūros pranešime spaudai.
Parlamentinį tyrimą atliekanti Seimo Antikorupcijos komisija yra išsiaiškinusi, jog vadinamasis Vijūnėlės dvaras buvo įsigytas už 600 tūkst. litų (174 tūkst. eurų). Jo dabartinis savininkas verslininkas Žilvinas Povilonis BNS yra patvirtinęs, jog šį turtą įsigijo atsiskaitydamas grynaisiais pinigais.
Naujausi komentarai