Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) liepą planuoja surengti tarybos posėdį, kuriame gali būti bandoma kelti klausimą dėl pasitikėjimo partijos lyderiu, premjeru Andriumi Kubiliumi.
Galutinio sprendimo dar nėra
Penktadienį vakare posėdžiavusiame TS-LKD prezidiume nebuvo kvorumo, todėl nepavyko priimti galutinio sprendimo dėl tarybos posėdžio sušaukimo liepos 3 d.
"Trūko trijų balsų iki kvorumo, tačiau kontrolinis balsavimas vis dėlto įvyko ir dalyvavę prezidiumo nariai gana vieningai sutiko, kad liepos pirmą šeštadienį galėtų būti surengta taryba", – sakė TS-LKD frakcijos Seime seniūnas Jurgis Razma.
Artimiausiuose prezidiumo posėdžiuose, kai bus kvorumas, numatoma priimti galutinį sprendimą, kada bus surengta taryba ir kokie klausimai joje galėtų būti sprendžiami.
Pasak jo, kaip tik ateina laikas rengti naują tarybos posėdį. Jie paprastai vyksta kas ketvirtį. Pastarasis surengtas kovo mėnesį.
J.Razma neneigė, kad tarybos posėdyje liepą, be kita ko, gali būti aptarta partijos vadovybės vykdoma politika, ar ji atitinka partijos deklaruojamas vertybes. Tokius klausimus kelia vadinamasis radikalusis TS-LKD sparnas, nepatenkintas "pernelyg liberalia premjero propaguojama politika".
Surinko trečdalį parašų
Radikalusis sparnas jau surinko beveik trečdalį tarybos narių parašų, kad būtų rengiamas tarybos posėdis, kuriame būtų aptartas "vykdomos politikos atitiktis vertybėms".
"Dėl šeimos politikos, lietuvių kalbos padėties, dėl naujojo Švietimo įstatymo. Norime, kad šiais klausimais būtų išsakyta tarybos narių pozicija. Jeigu skiriasi nuomonės, vidinė diskusija būtina", – sakė vienas iš radikaliojo sparno atstovų, buvęs tautininkas Gintaras Songaila.
A.Kubiliaus vadovaujamos Vyriausybės ir dalies TS-LKD narių pozicija bene ryškiausiai išsiskyrė Seime svarstant Vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose įstatymo projektą. Vyriausybė siūlo asmens dokumentuose vardą ir pavardę rašyti originalo kalba nelietuviškais lotyniško pagrindo rašmenimis, o G.Songaila ir dalis kitų konservatorių mano, kad nelietuviškos pavardės dokumentuose turi būti perrašytos lietuviškai, o originalią lotyniškos kilmės pavardės formą, piliečiui pageidaujant, galima įrašyti paso kitų įrašų skyriuje.
Taip pat keliamas klausimas dėl rinkimų programos vykdymo, teisėsaugos, "Sodros" reformų, naujos Švietimo įstatymo redakcijos.
J.Razma tvirtino, kad keliamus vertybinius klausimus visuomet galima aptarti taryboje. "Tai niekada nedraudžiama. Manau, kad artimiausioje taryboje tuos klausimus bus stengiamasi integruoti į bendrą diskusiją dėl aktualijų aptarimo", – sakė jis.
"Talibanas" siautėja
Kai kurie konservatoriai prognozuoja, kad per tarybos posėdį gali kilti klausimas dėl pasitikėjimo partijos lyderiu A.Kubiliumi. Penktadienį per TS-LKD prezidiumo posėdį, pasak J.Razmos, šis klausimas beveik nebuvo keliamas, nors ir pripažino, kad kai kurių radikaliau nusiteikusių partijos kolegų "aštresni pasisakymai galbūt ir ribojosi su pasitikėjimo kėlimu".
TS-LKD radikalai, neoficialiai vadinami "talibanu", prieš kurį laiką ėmė smarkiau kritikuoti A.Kubilių už tai, kad šis įnirtingai pasisakė prieš Kazimierą Uoką, gegužės pradžioje per tolerancijos eitynes Vilniuje pasipriešinusį teisėsaugai. Dėl tų veiksmų į Seimą yra kreiptasi siekiant atimti iš K.Uokos teisinę neliečiamybę. K.Uokos įgaliojimai partijoje yra pristabdyti, iki teisėsauga apsispręs, kaip jis turėtų būti nubaustas.
J.Razma gana ramiai vertino keliamus klausimus dėl pasitikėjimo A.Kubiliumi. "Visuomet tarybose galima kalbėti įvairiomis temomis ir kelti įvairių klausimų. Ramiai žiūrėčiau į tokias iniciatyvas. Jau ne kartą yra buvę, kad partijos vadovybės veiksmus kai kurie kalbėtojai įvertindavo gana kritiškai", – sakė frakcijos seniūnas ir atkreipė dėmesį, kad tokios kritiškos kalbos nerasdavo tarybos narių daugumos palaikymo.
Tačiau TS-LKD radikalams leidžiama suprasti, kad bandymas pakeisti lyderį partiją gali atvesti prie jos skilimo ir valdžios praradimo.
Naujausi komentarai