Trečiadienio popietę Aplinkos ministerijoje įvyko pasitarimas dėl Baltijos jūros Lietuvos pakrantėje randamų negyvų ruonių. Tačiau į susitikimą atvykę Jūrų muziejaus atstovai bei aplinkosaugos specialistai nerado vieningos nuomonės, kaip apsaugoti ruonius nuo žūčių.
"Susitikimas buvo sušauktas, nes per šį pusmetį į jūrą buvo išplukdyta jau 20 negyvų ruonių. Lyginant su ankstesniais metais, aplinkosaugininkai rasdavo 10-15 žinduolių kūnų“, - pasakojo Aplinkos viceministras Linas Jonauskas.
Pasak specialistų, ruoniai žūsta dėl kelių priežasčių. Gerai įmitę, dideli žinduoliai miršta dėl ligų. Tačiau dažniausios priežastys yra šautinės žaizdos arba gyvūnų įstrigimas žvejų tinkluose. Dažnai nušauti ruoniai Baltijos jūros bangų yra atplukdomi nuo Skandinavijos krantų, nes čia šaudymas į ruonius yra legalus.
Aplinkos viceministras pabrėžė, kad į ruonių apsaugojimo klausimo sprendimą numatoma įtraukti Žemės ūkio ministeriją bei žvejus.
„Teiksime siūlymus drausti verslinę žvejybą priekrantės zonoje arba leisti žuvis gaudyti tik specialiomis gaudyklėmis, o ne tinklais“, – teigė jis.
Valdininkas pabrėžė, kad tikisi rasti bendrą kalbą su žvejais. „Bandysime skatinti žvejus pranešti apie įstrigusius ruonius jų tinkluose. Tai gerai abiem pusėms, nes žvejai nebūtų baudžiami, o aplinkosaugininkai žinotų, kiek ruonių jie pagauna. Taip pat siūlysime uždrausti žvejams naudotis medžiokliniais ginklais.“
Anot pašnekovo, ruonių žūčių problema yra ne tik Lietuvos reikalas, tai viso Baltijos jūros regiono opus klausimas.
Naujausi komentarai