Pirmajame etape per 15 mėnesių ketinama suremontuoti ir atnaujinti 1994 metais pastatytą komplekse esančią koplyčią ir erdvę šalia jos. Centriniame viešųjų pirkimų portale (CVPP) paskelbtame rangovo konkurse pasiūlymų laukiama iki rugpjūčio 11 dienos.
„Jos (koplyčios – BNS) būklė dabar tikrai yra prasta ir prašosi rekonstrukcijos – tai vienas dalykas. Antras dalykas – tai yra sudėtinė viso Kryžių kalnelio tvarkybos darbų dalis“, – BNS teigė Varėnos rajono meras Algis Kašėta.
Tuo metu visą partizanų atminimui skirtą memorialą, jame įrengiant takus, suolelius, apšvietimą, informacinius stendus ir kitas detales, pasak mero, norima sutvarkyti per 2024–2025 metus.
Jo teigimu, komplekso atnaujinimui, kurio projektas išrinktas dar 2016 metais Varėnos rajono savivaldybės bei Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) paskelbtame konkurse, tikimasi gauti Europos Sąjungos (ES) fondų bei valstybės biudžeto lėšų.
Pasak mero, negavus finansavimo iš valstybės biudžeto memorialinį kompleksą savivaldybė bandytų sutvarkyti savo lėšomis, tačiau tuomet tai būtų padaryta vėliau nei planuojama.
Merkinės Kryžių kalnelis mums yra svarbus objektas, kur pokario metais vykstant partizaninėms kovoms enkavedistai ir stribai užkasdavo žuvusių partizanų kūnus – jų ten gali būti iki kelių šimtų.
Kiek iš viso reikėtų lėšų memorialo tvarkymui, Varėnos rajono meras nenurodė. Jo teigimu, anksčiau parengta tvarkymo darbų sąmata buvo daugiau nei 1 mln. eurų, tačiau vėliau ji buvo sumažinta.
A. Kašėta sako, kad vadinamasis Merkinės Kryžių kalnelis yra lankomas ir svarbus vietos bendruomenei.
„Merkinės Kryžių kalnelis mums yra svarbus objektas, kur pokario metais vykstant partizaninėms kovoms enkavedistai ir stribai užkasdavo žuvusių partizanų kūnus – jų ten gali būti iki kelių šimtų“, – pasakojo Varėnos rajono meras.
Anot A. Kašėtos, ateityje Varėnos rajono savivaldybė norėtų rekonstruoti buvusį Merkinės NKVD pastatą ir jame įrengti Dainavos apygardos partizanų muziejų.
Kryžių kalneliu vadinamas Merkinėje esantis Lietuvos partizanų ir jų rėmėjų memorialinis kompleksas yra įtrauktas į Kultūros vertybių registrą. Kompleksą sudaro 1944–1953 metais žuvusių Dainavos apygardos partizanų ir jų rėmėjų kapai bei koplyčia.
Memorialas pradėjo formuotis vykstant tautiniam Atgimimui 1989–1994 metais, kuomet užkastų partizanų kūnų vietoje sovietmečiu įrengtame stadione pradėti statyti laisvės kovotojų ir jų šeimų atminimui skirti kryžiai.
Naujausi komentarai