Pereiti į pagrindinį turinį

Darbo biržoje švaistomi milijonai?

2017-06-09 07:30

Apie Lietuvos darbo biržos vadovės įtartinus veiksmus prabilę darbuotojai sulaukė akibrokšto. Ministerijos klerkai nusprendė, kad darbuotojų skundą turi išnagrinėti pati direktorė.

Vytauto Liaudanskio nuotr.

Darbo vietos – bičiuliams?

Lietuvos darbo biržos (LDB) darbuotojai laišku kreipėsi į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją (SADM), kad ši išnagrinėtų LDB  direktorės Ligitos Valalytės veiklą. Skundas buvo adresuotas SADM ministrui Linui Kukuraičiui.

Skunde nurodoma, kad struktūrines permainas pradėjusi L.Valalytė, jų esmės darbuotojams paaiškinti nesugebėjo. Iš pradžių buvo teigiama, kad reorganizacija leis efektyviau dirbti, bus sutaupyta atsisakius nereikalingų etatų. Tačiau darbuotojai pastebi, kad realybėje etatų tik padaugėjo, ypač vadovų.

"Vietoje buvusių aštuonių skyrių šiuo metu yra įsteigti keturi departamentai ir keturiolika skyrių. Taigi vadovų skaičius išaugo dvigubai. Tokia struktūra kelia įtarimų, kad įgyvendinant reorganizaciją buvo siekiama sukurti darbo vietas vadovų pažįstamiems arba pagal partinę liniją reikalingiems asmenims", – dėstoma skunde.

Darbuotojai taip pat teigė, kad padidėjus vadovų skaičiui, išaugo darbo užmokesčio išlaidos. Be to, žadėtų diskusijų dėl esminių organizacijos pertvarkų darbuotojai nesulaukė. Už mokesčių mokėtojų pinigus pasamdyti brangius įkainius turintys konsultantai.

"Įsteigti įvairūs kokybės, kontrolės, planavimo, stebėsenos ir kiti skyriai, o pasiūlyti, kaip pertvarkyti Lietuvos užimtumo rėmimo sistemą, nėra kam. Priešingai, susidaro įspūdis, kad diskusijos šia tema nepageidaujamos", – skunde teigė Darbo biržos darbuotojai.

Psichologinė įtampa

LDB darbuotojai sako nuolat jaučiantys įtampą ir psichologinį spaudimą. Čia dirbantys specialistai nežino, ar ateityje turės darbo vietą, ar jau turi ieškotis darbo kitur, nes bus atleisti.

"Birželį visi be išimties gavo direktorės laišką, kuriame teigiama, kad tik dalis darbuotojų tęs toliau darbą. Gyvename patirdami įtampą ir nežinomybę. Praėjus metams, sušauktas susirinkimas, kurio metu pateikta miglota informacija apie būsimą pertvarką. Susidariusių problemų nesprendimas kolektyve sukėlė visišką chaosą", – ministrui L.Kukuraičiui skundėsi LDB specialistai.

Dalis jų nusprendė patys išeiti iš darbo. Neoficialiomis žiniomis, vien per gegužę tai padarė aštuoni darbuotojai. Kai kurie specialistai buvo atleisti iš darbo, o į jų vietas įdarbinti kiti, kurių kvalifikacija kelia abejonių, todėl kreiptasi į teismą.

"Mane tiesiog išvarė iš darbo. Pats esu teisininkas. Man nebuvo paaiškinta, kodėl panaikinta mano pareigybė ir tiesiog atleido. Teisme tikrai tikiuosi laimėti, bet vargu, ar toliau norėsiu dirbti Darbo biržoje. Didžiausia problema – pati LDB vadovė L.Valalytė. Ji tvarkosi, kaip supranta, ir visiškai nesiskaito su žmonėmis. Aš pats esu už pertvarkas, ypač Darbo biržoje, nes čia jų trūksta kaip oro, tačiau viskas turi būti laikantis teisės aktų ir įstatymų", – "Kauno dienai" pasakojo vienos teritorinės darbo biržos buvęs darbuotojas, panoręs taip pat likti neįvardintas, kad nepakenktų vykstančiam teismo procesui.

Abejotini projektai

Darbo biržos užkulisius matantys darbuotojai pasakojo, kad šiuo metu už europinius pinigus vykdomas projektas "Atrask save" skaidrumu tikrai nespindi. Anot skundo autorių, šio projekto kompiuterinė aptarnavimo sistema iki šiol neveikia, nors už įdiegimą jau seniai sumokėti pinigai. Negana to, darbuotojai įtaria, kad ir bedarbiai fiktyviai įtraukiami į šį projektą.

"LDB direktorės nurodymu projektą kuruojantys asmenys liepia bedarbiams pasirašyti už veiklas, kuriose jie dar nedalyvavo ir galbūt net neplanuoja dalyvauti. Taip dirbtinai didinamas projekte dalyvaujančių žmonių skaičius. Be to, visi šio projekto vadovaujamas pareigas užimantys darbuotojai priimti iš Kauno, iš čia kilusi ir pati direktorė", – dėstoma L.Kukuraičiui adresuotame skunde.

Pati nagrinės skundą?

Išdėstę visas Darbo biržos problemas ir galimus L.Valalytės pinigų švaistymo atvejus, skundo pareiškėjai sulaukė akibrokšto iš ministerijos. Pastaroji paprašė pačios LDB vadovės L.Valalytės išnagrinėti gautą skundą. Direktorė pati turi vertinti savo veiksmus?

Paklausus SADM dėl skundo nagrinėjimo objektyvumo, gautas viceministrės Eglės Radišauskienės komentaras, kad vadovaujantis Darbo reglamentu, socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu buvo sudaryta komisija skunde nurodytoms aplinkybėms įvertinti. Tačiau, kas sudaro šią komisiją, liko neaišku.

L.Valatytė laimėjo vasarį vykusį LDB vadovo konkursą. "Jame pareiškė norą dalyvauti trys pretendentai. L.Valalytė surinkusi daugiau balų nei kitas pretendentas, konkursą laimėjo. Jos kadencija yra iki 2020 m. balandžio 6 d.", – paklausus dėl pasitikėjimo LDB vadove, atsakė E.Radišauskienė.

Vyks patikrinimas

Vis dėlto į projekto "Atrask save" gelmes ministerija nusprendė įdėmiau pasižiūrėti. Bus rengiami patikrinimai ir įvertinti skunde išdėstyti faktai.

Pasak viceministrės, gegužės pabaigoje raštu kreiptasi ir į Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybą dėl informacijos apie skundo nagrinėjimo rezultatus, todėl dar viena institucija pasižiūrės, ar projektu nešvaistomi europiniai pinigai.

SADM atstovai teigė, kad struktūriniai Darbo biržos pertvarkymai dar praėjusiais metais patvirtinti ministro įsakymu. Juos buvo nuspręsta atlikti etapais, siekiant efektyvaus valdymo ir įstaigos modernizavimo, taikyti šiuolaikinius vadybos principus, didinti elektroninių paslaugų prieinamumą ir apimtis.

"Atsisakius nereikalingų valdymo grandžių, nebeliko direktoriaus pavaduotojų, skyrių vedėjų pavaduotojų ir poskyrių vedėjų pareigybių. Sumažėjo vadovaujamas funkcijas atliekančių pareigybių. Įgyvendinus organizacinės struktūros pokyčius, procesai gerokai supaprastėjo", – tikino LDB direktorė L.Valalytė.

Skatina dialogą?

L.Valalytė "Kauno dienai" patvirtino žinanti apie darbuotojų parašytą skundą, tačiau bandė sumenkinti jame išdėstytus pastebėjimus.

"Anoniminis skundas yra priešprieša šiuo metu visuomenėje ir komandose labiau skatinamam dialogui, pasitikėjimui, kurį didžioji dauguma mano komandos narių vertina bei palaiko. Tai rodo, kad yra darbuotojų, kurie nenori keistis, elgiasi destruktyviai ir svarbesniais laiko savo interesus ar nepateisintas ambicijas, o ne visos organizacijos kaip komandos ilgalaikius tikslus", – skambiais pareiškimais savo poziciją gynė LDB vadovė.

Ji tikino, kad darbuotojai nuolat informuojami apie pertvarką. Tai daroma ir individualiai, ir susitikimų metu. L.Valalytė teigė, kad gegužę vyko LDB vadovo individualūs susitikimai kiekvienoje teritorinėje darbo biržoje, kurių metu pristatyta pertvarkos eiga, aptarti lūkesčiai.

"Atsižvelgiant į tai, kad bet kokių pokyčių metu darbuotojams gali kilti papildomų klausimų, išgyvenimų, emocijų, yra sudaryta galimybė pasikalbėti su psichologais", – sakė ji.

Kritikuoja teismus

L.Valalytė pripažino, kad pertvarkų metu ne su visais atleistais darbuotojais pavyko susitarti taikiai, todėl ginčai pasiekė teismą.

"Nors teisės aktai leidžia atleisti darbuotojus, bet teismas nusprendė grąžinti valstybės tarnautoją į pareigas, nors nei tokių pareigų, nei tokio skyriaus, iš kurio jis buvo atleistas, neliko. Neatsižvelgta ir į nusižengimus, kuriuos valstybės tarnautojas buvo padaręs. Tokią teismų praktiką vertinu kaip kišimąsi į įstaigos žmogiškųjų išteklių valdymą", – kritikos teisėjams negailėjo L.Valalytė.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų