Dar neaišku, ar bus galutinai pritarta Visagino atominės elektrinės (VAE) statybai, bet šio projekto reklamai iš valstybės kišenės jau skiriami nemenki pinigai.
Nelaukia galutinio žodžio
Seimas dar svarsto neseniai Vyriausybės pateiktus teisės aktų projektus dėl VAE statybų, dėl sutarčių su strateginiu investuotoju japonų koncernu „Hitachi“ pasirašymo ir naujosios elektrinės akcijų pasidalijimo tarp statybos partnerių. Parlamentarų sprendimas gali būti priimtas tik birželio pabaigoje arba rudenį.
Net jeigu dabartinio Seimo sprendimas būtų teigiamas, dar neaišku, ar po naujojo parlamento rinkimų atėjusi kita šalies valdžia tęs šį milijardinį projektą.
Be to, jau dabar yra įregistruotos net kelios iniciatyvinės grupės, renkančios piliečių parašus referendumui dėl naujos elektrinės statybos paskelbti. Toks referendumas gali įvykti šį rudenį ir dar neaišku, ar piliečiai tikrai pasisakys už atominę elektrinę.
Tačiau valdžia galutinio apsisprendimo dėl VAE nelaukia ir jau dabar leidžia milijonus brangiai kainuojančiai šio projekto reklamai. Pastaruoju metu per televiziją geriausiu laiku rodomi po kelias minutes trunkantys vaizdo klipai, kuriuose įtikinėjama branduolinio projekto nauda ir būtinumu.
Jeigu atsitiks taip, kad VAE nebus pastatyta, šie iš valstybės biudžeto reklamai išleisti milijonai gali būti pripažinti iššvaistytomis lėšomis.
Konkrečiai neatsakė
Šią savaitę Seimo plenariniame posėdyje premjero Andriaus Kubiliaus buvo paklausta, ar jis žino, kiek išleidžiama VAE projekto viešinimo tikslams ir iš kokių šaltinių ateina šie pinigai.
Vyriausybės vadovas arba nežinojo šio skaičiaus, arba yra įsitikinęs, kad tai yra konfidenciali informacija.
„Ar jums žinoma, kiek išleidžiama VAE viešinimo tikslams, nes spaudoje, televizijoje ir radijuje mes matome ir girdime labai gražiai pristatomą tą projektą. Tai kiek išleidžiama lėšų? Ir iš viso, ar yra apskaičiuota, kiek šis projektas, jį parengti nuo sutarčių pasirašymo, kainavo Lietuvai?“ – Seimo posėdyje premjero klausė Valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovė Rima Baškienė.
A.Kubilius viešinti skirtų išlaidų dydžio neatskleidė. Jis tik pareiškė, jog tos išlaidos yra per mažos, kad atsvertų propagandą prieš naujos atominės elektrinės statybas Lietuvoje. „Viešinimo programa įgyvendinama pačios VAE ir ji nėra labai gerai finansuojama. Matome to rezultatus. Sakykime taip: propagandos prieš viešoje erdvėje yra daugiau nei objektyvios ir racionalios informacijos. Turiu pasakyti, kad Valstybės saugumo departamentas, pateikdamas ataskaitą ir informuodamas Vyriausybę, vardijo kai kuriuos skaičius, kiek išleidžiama viešoje erdvėje neigiamai informacijai, tarp jų ir iš trečiųjų šalių. Tad tikrai VAE pinigų sumos, skirtos projektui viešinti, yra daug mažesnės“, – sakė ministras pirmininkas.
Jis pridūrė, kad strateginio investuotojo atranką laimėjusi japonų bendrovė „Hitachi“ yra pasiūliusi 17 mlrd. litų kainą. VAE turi būti pastatyta iki 2022-ųjų.
Viskam – 50 mln. litų
VAE vadovas Rimantas Vaitkus šią savaitę paskelbė, kad dar nepastatyta elektrinė įvairiems parengiamiesiems darbams jau yra išleidusi apie 50 mln. litų. Kitąmet planuojama išleisti panašią sumą.
Dienraštis išsiaiškino, kad nemenka dalis šių išlaidų skiriama branduoliniam projektui viešinti.
VAE atstovė spaudai Giedrė Krinicina pranešė, kad „2012 m. VAE projekto visai viešinimo programai yra numatyta 3 mln. litų“.
Panaši suma per metus išleidžiama žmogaus teises prižiūrinčiai ir piliečių skundus narstančiai Seimo kontrolierių įstaigai išlaikyti. O Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigai išlaikyti šiemet paskirta dukart mažiau lėšų – 1,6 mln. litų.
2012-ųjų Vyriausybės rezerve, iš kurio padengiamos išlaidos, patirtos dėl stichinių nelaimių, yra tik kiek daugiau pinigų, nei VAE skiria savo reklamai.
G.Krinicina nepatikslino, kiek lėšų VAE išleis projektui viešinti kitąmet. „Kitų metų biudžetai dar nesudaromi, tai bus daroma šių metų pabaigoje“, – tvirtino ji.
„Hitachi“ neprisideda
Pasak VAE atstovės, šiuo metu informavimo programa vykdoma per penkias didžiausias šalies televizijas. „Planuojama, kad kiti informaciniai projektai – tokie kaip mobiliojo informacijos centro veikla ar konferencijos – bus vykdomi ir per kitas žiniasklaidos priemones, pavyzdžiui, regiono spaudą“, – informavo G.Krinicina.
Ji patikino, kad viešųjų ryšių paslaugoms teikti buvo vykdomas viešasis pirkimas, atitinkantis skaidraus žiniasklaidos priemonių atrinkimo principus.
G.Krinicina pripažino, kad VAE projekto viešinimas, kaip ir kiti šios bendrovės vykdomi projekto parengiamieji darbai, yra finansuojami bendrovės lėšomis. Pastarąsias sudaro beveik vien investicijos iš valstybės biudžeto.
Tiesa, prie tam tikrų projektų finansavimo prisideda ir „Hitachi“. Tačiau viešinimo darbai prie jų nepriskiriami.
Reklamuos dar daug metų
Anot atstovės, „VAE projektas viešintas nuolat, nuo projekto vystymo pradžios, – buvo leidžiami periodiniai informaciniai leidiniai, organizuojamos diskusijos, konferencijos, dalyvaujama mokslo festivaliuose ir panašiuose renginiuose“.
„Pernai pasibaigus deryboms su strateginiu VAE investuotoju dėl koncesijos sutarties ir ją bei kitus susijusius dokumentus paviešinus, intensyviau viešinamas VAE projektas, o to tikslas – Lietuvos gyventojams suteikti kuo daugiau informacijos jiems labiausiai prieinamose priemonėse, paskatinti labiau domėtis projektu“, – teigė atstovė spaudai.
Pasak jos, „aktyvus informavimas apie projektą yra susijęs ir su tuo, kad viešoje erdvėje matome daug komentarų, kurie daromi neįsigilinus į dokumentus, studijas, faktus ir taip gali klaidinti visuomenę“.
„VAE projektas, kaip ir visi tokio masto ir aktualumo projektai, bus viešinamas visą jo įgyvendinimo laiką. Tik, priklausomai nuo projekto etapų, skirsis viešinimo intensyvumas ir pobūdis, pavyzdžiui, prasidėjus statyboms greičiausiai bus daug kam įdomu atvažiuoti į statybos aikštelę ir pasižiūrėti, kaip jos vyksta“, – pasakojo G.Krinicina.
Opozicija piktinasi
Savo paramos VAE projektui negarantuojanti opozicija piktinasi, kad valdžia jau dabar švaisto milijonus tam, kas gali ir apskritai neatsirasti. „Valdantieji visuomenę bando įtikinti reklaminiais filmukais ir pigia animacija, užuot pateikę jai projektą skaidriai ir objektyviai“, – pareiškė Krikščionių partijos frakcijos Seime seniūnas Vidmantas Žiemelis.
Jis pareikalavo, kad premjeras A.Kubilius pateiktų informaciją apie koncesijos sutartį su „Hitachi“ rengusius asmenis ir išlaidas už paslaugas.
Opozicijos lyderis Algirdas Butkevičius pareiškė dar negarantuojąs, kad pasisakys už VAE projektą ir jį tęs, jeigu šį rudenį po Seimo rinkimų ateis į valdžią. Esą pernelyg daug klaustukų dėl projekto išlaidų, atsiperkamumo ir dėl būsimos elektros energijos kainos.
Šią savaitę Seime skaitydama metinį pranešimą Prezidentė Dalia Grybauskaitė pabrėžė, kad visos politinės jėgos privalo susitarti dėl ilgalaikių energetikos projektų įgyvendinimo – pirmiausia paminėta nauja atominė elektrinė.
Naujausi komentarai