Vienai dienai iš Jungtinės Karalystės į Lietuvą sugrįžusi Sandra Paulauskė. viliasi, kad valstybės institucijos išklausys ir imsis pokyčių. 10 metų užsienyje gyvenanti lietuvė sulaukia vis daugiau prašymų padėti. Emigravę senjorai skundžiasi netekę lietuviškos pensijos.
„Kyla panika žmonėms, senjorui užkrenta įrodinėjimo našta“, – teigė užsienio lietuvė S. Paulauskė.
O įrodyti jis turi, kad dar yra gyvas ir pensiją gali gauti. Anot S. Paulauskės, užuot ramiai laiką leidus su šeima, poilsį keičia stresas.
I. Gelūno / BNS nuotr.
„Žmogus turi kreiptis ir žinoti, kur kreiptis, mokėti tos šalies kalbą ir žinoti visą eigą, kas po ko turi sekti. Daugelis žmonių taip ir neatsistato tos pensijos“, – pasakojo moteris.
Deklaravus išvykimą iš Lietuvos, pensijos mokėjimas sustabdomas, tačiau ją atnaujinti galima užpildžius prašymą. Tiesa, skirtingoje šalyje skirtingos ir taisyklės.
„Žmogus įpareigojamas kreiptis į kompetentingą įstaigą toje šalyje, pateikti prašymus, pristatyti tinkamus dokumentus, tada informacija siunčiama į Lietuvą“, – aiškino advokatas Gintaras Černiauskas.
Senjorams toks procesas per sudėtingas. S. Paulauskė sako, kad valstybė juos paliko vienus kovoti dėl sunkiai uždirbtos pensijos. O kai kurie jos ir nebesulaukia.
„Moteris prieš šešerius metus išvyko į Ameriką pas dukrą, tada prasidėjo pandemija, jai pensija buvo nutraukta. Vėliau moteris susirgo demencija ir taip ji jos neatsistatė. Numirė, tikėdama, kad Lietuvos Respublika ją apvogė“, – kalbėjo S. Paulauskė.
Ž. Gedvilos / BNS nuotr.
Vis dėlto, „Sodra“ tikina, kad pensijos sustabdymo atvejai išimtiniai. Jų per šiuos metus – 116. O lietuvišką pensiją užsienyje gauna apie 12 tūkst. žmonių. Dažniausiai pensijos atstatymo procesas užtrunka, nes su išvykusiu senjoru tiesiog sunku susisiekti.
„Problema, kai nėra kontakto. Žmogus išvyksta, tada pastebi, kad negavo tą mėnesį pensijos, kreipiasi į mūsų kontaktų centrą ir tada prasideda atnaujinimo veiksmai“, – sakė „Sodros“ direktoriaus pavaduotojas Evaldas Mikutis.
„Jeigu jis tą dalyką padarytų tada, kai deklaruoja išvykimą ir tuo pačiu praneštų „Sodrai“, tai jokių problemų nebūtų, jam ta pensija būtų mokama“, – tikino socialinės apsaugos ir darbo viceministras Martynas Šiurkus.
Advokatas G. Černiauskas teigia, kad deklaruojant išvykimą į užsienį gyventojai tiesiog nežino, kad gali prarasti pensiją.
„Trūksta tam tikros informacijos, kuri būtų pakankamai aiškiai išdėstyta ir suprantamai paaiškinta, kaip turėtų elgtis konkrečioje situacijoje“, – akcentavo advokatas.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Spragos, sako, yra ir Socialinio draudimo pensijų įstatyme. Nuo 1994 m. priimtos jau 87 pataisos, bet nemažai atvejų įstatyme vis dar aiškiai neapibrėžti.
„Tikslas – rasti sprendimus, kad tokių problemų būtų mažiau, nes dabartinė situacija ir Lietuvoje, ir Europoje yra tokia, kad demografija keičiasi, vis daugiau ir daugiau asmenų sulauks vyresnio pensinio amžiaus, ir tų asmenų vis daugiau ir daugiau sulauks ne Lietuvoje“, – teigė M. Šiurkus.
„Sodra“ atkreipia dėmesį, kad perskaičiuoti pensiją gali nebent tada, jei pritrūksta minimalaus stažo Lietuvos įmonėse.
Naujausi komentarai