Pereiti į pagrindinį turinį

Seimas linkęs uždrausti su slapta informacija dirbantiesiems vykti į Rusiją, Baltarusiją

2024-09-24 12:06

Parlamentarai linkę uždrausti su slapta informacija dirbantiems tarnautojams, šauliams vykti į nedraugiškas užsienio valstybes.

Seimas linkęs uždrausti su slapta informacija dirbantiesiems vykti į Rusiją, Baltarusiją
Seimas linkęs uždrausti su slapta informacija dirbantiesiems vykti į Rusiją, Baltarusiją / P. Peleckio / BNS nuotr.

Seimas antradienį po svarstymo pritarė atitinkamiems Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo pakeitimams. Juos palaikė 114 Seimo narių.

Iki projekto priėmimo liko dar vienas balsavimas.

Kaip yra teigęs krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas, pakeitimais siūloma nustatyti apribojimą paslapčių subjektų darbuotojams vykti į užsienio valstybes ar teritorijas, kuriose jų buvimas galėtų kelti pavojų Lietuvos nacionaliniam saugumui.

Pagal projektą, valstybes, į kurias būtų draudžiama vykti be leidimo, nustatys Vyriausybė, atsižvelgdama į grėsmes nacionaliniam saugumui.

Krašto apsaugos ministerijos (KAM) teigimu, jis turėtų apimti tas pačias šalis, į kurias jau draudžiama vykti kariams ar pareigūnams: Rusiją, Baltarusiją ir Kiniją.

KAM skaičiavimu, draudimas paliestų 56 tūkst. asmenų, turinčių teisę dirbti su įslaptinta informacija.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto siūlymu, draudimas būtų taikomas ir Lietuvos šaulių sąjungos nariams, turintiems leidimą dirbti su įslaptinta informacija.

Anot projekto, pažeidę šį draudimą tarnautojai, šauliai netektų teisės dirbt su įslaptinta informacija.

Vyriausybės nustatytais atvejais, pavyzdžiui, dėl artimųjų mirties, vykimas į nustatytas užsienio valstybes būtų galimas, turint leidimą arba deklaravus informaciją apie išvykimą.

Pakeitimuose taip pat numatoma, jog į atsargą išėję kariai išlaikytų teisę dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija. Šiuo metu į atsargą išleidžiami kariai įrašomi į aktyvųjį kariuomenės personalo rezervą, tačiau jiems su tarnybos pabaiga nutrūksta teisė dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija.

„Kitaip tariant, jeigu žmogus gavo leidimą penkeriems metams, po dvejų metų išėjo į atsargą, tai leidimas nenutrūktų, o ir toliau galėtų trejus metus susipažinti su įslaptinta informacija“, – yra sakęs L. Kasčiūnas.

Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo pakeitimai taip pat numatytų sudaryti galimybę suteikti paslapčių subjekto statusą valstybės įmonėms, kurios yra pertvarkytos į akcines ir uždarąsias akcines bendroves, pavyzdžiui, tokias kaip „Oro navigacija“, „Lietuvos oro uostai“, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija.

Seimui pritarus įstatymo pakeitimai įsigaliotų nuo sausio 1 dienos.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų