"Sodros" generalinis direktorius Mindaugas Mikaila įspėja, kad laukia didžiulės finansinės bėdos, jeigu artimiausiu metu nebus peržiūrėtos išmokos ir įmokos. Jo nuomone, pensijos ir socialinės išmokos turi mažėti visiems.
– Jau parengėte lentas, kuriomis užkalsite "Sodros" duris ir langus, kai ji bankrutuos?
– Manau, kad "Sodra" nenuskęs, nebankrutuos. Tai socialinių garantijų sistema, kuri privalo egzistuoti valstybėje. Todėl ši sistema negali nuskęsti. Arba, jeigu ji nuskęstų, tai su mumis visais.
Kita vertus, reikia sutikti, kad padėtis yra labai rimta, nelengva ir atsakinga. Nėra nė dienos, kai žmonės nelauktų pinigų. O jie į "Sodrą" nesurenkami, kad paskui būtų visiems padalyti.
Nuo šių metų vidurio kas mėnesį nebesurenkame po ketvirtį milijardo planuotų pajamų. Spalį dar daugiau nesurinkta – 270 mln. litų. Nuo Naujųjų metų padėtis bus dar liūdnesnė.
Turime užtikrinti finansinį srautą, kad pensijos ir socialinės išmokos "Sodros" klientus pasiektų laiku. Dabar labai daug diskutuojama, kaip užtikrinti tą srautą. Būtina rasti kompromisą šiuo klausimu. Turi būti priimti kokie nors sprendimai, turi būti kokių nors pokyčių nuo Naujųjų metų.
– Bet vargu ar galima išvengti pensijų ir kitų socialinių išmokų mažinimo?
– Taip, jos turi mažėti. Kyla klausimas, kam? Politikai įvardija atskiras grupes, kurioms galėtų mažėti. Atitinkamai būtų grupės, kurioms nemažėtų.
Vis dėlto, palaikyčiau Vyriausybės teikiamus sprendimus, kad tai reikia daryti sistemiškai ir iš esmės visiems. Nes tai, kad išskiriama kuri nors atskira grupė, žeidžia žmones, skaldo visuomenę ir neduoda efekto, kurio tikimasi.
Žmonės, kai su jais ramiai diskutuoji, sutinka su tuo, kad visiems sunku, kad reikia solidariai išgyventi šį laikotarpį. Žmonės sako, kad geriau gauti kiek mažesnę pensiją arba išmoką, bet gauti laiku, nei išvis negauti.
– Prieštaraujate Prezidentei, kuri pasisakė prieš tai, kad būtų mažinamos senatvės pensijos be kompensacijų mechanizmo, išmokos mamoms ir neįgaliesiems?
– Ji yra visos šalies Prezidentė, o aš esu tik socialinio draudimo sistemos vadovas. Kalbu kaip šios sistemos administratorius ir specialistas, todėl visiškai nekvestionuoju Prezidentės pozicijos, nes ji savo nuomonę suformuoja iš kur kas platesnio, iš kitokio spektro. Todėl gerbiu Prezidentę bei jos nuomonę ir kalbu tiek, kiek išmanau.
– Ar galima apsieiti nedidinant "Sodros" įmokų?
– Nekvestionuoju ir tokios galimybės, kad nedidintume įmokų. Bet tada reikia arba dar drastiškiau mažinti išmokas, arba kokio nors kompensavimo mechanizmo, apie ką dabar ir yra intensyviai kalbama. Tiek įmokos, tiek išmokos nustatomos susitarimo pagrindu, įtvirtintu Seimo priimtais įstatymais. Seime to sutarimo ir ieškoma.
– Argi būtų didelė bėda dar truputį padidinti "Sodros" deficitą – vietoj kitąmet numatytų 3,6 mlrd. litų nustatyti 400–600 mln. litų didesnį?
– Į deficitą reikia žiūrėti atsargiai. Kas per daug, tas jau nesveika ekonomikai ir per daug jautriai pastebima tarptautinėse finansų rinkose, kuriose valstybė skolinasi savo ir "Sodros" reikmėms, tam pačiam deficitui dengti.
Taigi turime visi gyventi pagal savo išgales ir jas vertinti protingai, bet ne emocionaliai.
Nieko nedarant labai greitai galima sustoti. Va tada jau tikrai bus baisu.
– Teisingai esame informuoti, kad nieko nedarant 2012 m. "Sodros" deficitas ar skolos sieks net 12 mlrd. litų, tai yra visą vienų metų biudžetą?
– Tiksliai pasakyti neįmanoma, bet prognozuojame, kad išties nieko nedarant ir neatsigavus ekonomikai po trejų metų "Sodros" skolos būtų apie 12 mlrd. litų.
Šių metų deficitas numatomas 2,6 mlrd. litų, kitų metų – 3,6 mlrd. litų. Taip kasmet pridedant po kelis milijardus ir susidarytų ta didžiulė suma. O tai jau per daug rizikinga. Užaugintas skolų krokodilas niekur nepabėgs – jis gulės mums ant kojų ir turėsime mokėti skolas, kai kiti jau veršis aukštyn, judės pirmyn.
– Gal sujungti "Sodros" ir valstybės biudžetus į vieną galėtų būti gera išeitis?
– Yra tokių pasiūlymų. Bet nemanau, kad tai būtų gerai. Socialinio draudimo mokesčiai tiksliniai, jie tuo ir išsiskiria iš kitų mokesčių.
Bėda ta, kad "Sodra" tapo tokia blizgančia politine korta. Ji patraukli prieš rinkimus, panaudojama politinėse batalijose, tačiau tai trukdo priimti racionalius sprendimus. Prarandant laiką tam tikros grėsmės dar labiau išryškėja.
– Vadinasi, politikai labiausiai kalti dėl blogos "Sodros" padėties?
– Deja, socialinė sistema per daug susijusi su politine valia. Todėl būtų gerai pakoreguoti šios sistemos priežiūrą. Labai gerai, kad dabar yra trišalė "Sodros" taryba – valdžia, darbdaviai ir profesinės sąjungos. Tačiau jos sprendimai yra tik rekomendaciniai. Tikroji sistemos priežiūra yra politikų rankose ir priklauso tik nuo jų.
– Politikai jūsų asmeniškai nekaltina dėl "Sodros" padėties?
– Į akis tiesiogiai kaltinimų nebuvo. Nuoširdžiai pasakysiu – nesilaikau tvirtai įsikibęs kėdės, juolab kad ji yra nors ir ne nauja, bet moderni, su ratukais. Anksčiau ar vėliau išriedės iš po manęs.
Klausimas kitas – kaip tai įvyks. Gali būti apkaltintas be teisės apsiginti arba tai gali būti padaryta mandagiai.
– Bet juk jūs kairysis, buvote ministru kairiųjų Vyriausybėje. Kaip galite būti priimtinas dabar valdžioje esantiems dešiniesiems?
– Taigi, kad ne, nesu kairysis. Arba gal taip – esu tiek pat kairysis, kiek ir dešinysis.
– Ar "Sodros" administravimo išlaidos nėra taupymo rezervas?
– Kitų metų "Sodros" biudžete tik 1,5 proc. visų mūsų išlaidų sudarys administravimo išlaidos. Tai yra 185 mln. iš maždaug 12 mlrd. litų.
96 proc. mūsų veiklos yra ne valdymas, o žmonių aptarnavimas. Žinoma, galima mažinti administravimo išlaidas, bet nukentės žmonių aptarnavimas.
Per šiuos metus sumažinome 275 etatus, kitąmet planuojame mažinti apie 400 etatų. Taigi esame susispaudę. Atlyginimai čia labai maži. Taupyti šioje srityje faktiškai nebeišeina.
– Tiesa, kad apie 2 mln. žmonių per metus Lietuvoje gauna pensijas arba kokias nors socialines išmokas?
– Taip, tai tiesa. Suskaičiavus visus pensininkus, neįgaliuosius, vaikų turinčius tėvus, kitus socialinių išmokų gavėjus, taip pat pridėjus prie jų visus apmokėtus nedarbingumo pažymėjimus ir kitokių socialinio draudimo formų naudotojus, gauname tokį skaičių.
Bet atkreipčiau dėmesį, kad "Sodros" klientai yra visa Lietuva – nuo kūdikio, kuris apdraustas per mamą, iki pašarvotojo, kuriam kol kas už du mėnesius atskaičiuojame ir jo artimiesiems sumokame.
Naujausi komentarai