Pereiti į pagrindinį turinį

Strasbūro teismas šiaulietei priteisė 7 tūkst. eurų dėl nepagrįsto suėmimo

2020-11-10 10:54

Europos Žmogaus Teisių Teismas antradienį priteisė vyresnio amžiaus šiaulietei 7 tūkst. eurų žalos atlyginimo, kai konstatavo, kad Lietuvos teismai pažeidė jos teises, nepagrįstai skirdami suėmimą dėl neatvykimo į teismo posėdį.

Scanpix nuotr.

Šiaulių gyventoja, kuriai dabar yra 72 metai, 2017 metais buvo suimta tris mėnesius. Kretingos teismas suėmimą skyrė, kai apkaltino ją vilkinant procesą byloje dėl netinkamo Europos Sąjungos paramos panaudojimo.

Moteriai suėmimas skirtas, kai ji iš Šiaulių neatvyko į teismo posėdį Kretingoje. Moteris tikino, kad ji teisme nepasirodė pakeliui sugedus automobiliui.

Tačiau Kretingos teismas, įvertinęs ir ankstesnius jos neatvykimus į teismą motyvuojant liga, konstatavo, kad moteris sąmoningai vilkina procesą ir nurodė ją suimti.

Strasbūro teismo trijų teisėjų kolegija konstatavo, kad Lietuvos teismai tinkamai nesiaiškino, ar moteris tikrai patyrė incidentą dėl automobilio, neįvertino jos sveikatos būklės ir neapsvarstė galimybės skirti švelnesnes kardomąsias priemones.

„Bylos medžiagoje nėra nieko, kas rodytų, jog šalies teismai prieš nurodydami ją suimti ėmėsi pagrįstų veiksmų, kad patikrintų, ar įvyko nelaimingas atsitikimas, pavyzdžiui, paprašė pareiškėjos pateikti papildomus dokumentus ar paaiškinimą“, – rašoma teismo sprendime.

„Kad ir kaip būtų, net sutikdamas, kad, atsižvelgdami į ankstesnius nepateisinamus jos nedalyvavimus, šalies teismai, siekdami užtikrinti jos dalyvavimą teismo posėdyje, pagrįstai siekė nustatyti ribojančias priemones, Teismas pakartoja, kad asmens suėmimas yra tokia griežta priemonė, kad ji pateisinama tik kaip kraštutinė išeitis, apsvarsčius kitas, ne tokias griežtas priemones ir pripažinus jas nepakankamomis apsaugoti asmens ar visuomenės interesams, dėl kurių gali reikėti suimti atitinkamą asmenį“, – teigia Europos Žmogaus Teisių teismas.

Strasbūro teisėjai atkreipė dėmesį, kad Kretingos apylinkės teismo ir Klaipėdos apygardos teismo sprendimuose nėra paaiškinimo, kodėl moteriai nebuvo galima skirti namų arešto, užstato ar elektroninio stebėjimo.

„Teismai savo sprendimuose aiškiai nenagrinėjo pareiškėjos sveikatos klausimo ir nenurodė, kad ji yra suderinama su suėmimu, remdamiesi teismo paskirtų ekspertų išvadomis arba kita turima informacija“, – rašoma sprendime.

Lietuva už nepagrįstą laisvės apribojimą šiaulietei per tris mėnesius turės išmokėti 7 tūkst. eurų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų