Pereiti į pagrindinį turinį

Teisingumo ministerijai svetimas teisingumas?

2016-05-28 07:32

Konstitucija garantuoja – asmuo negali būti pripažintas kaltu, kol neįsiteisėjęs nuosprendis. Teisingumo ministerijos atstovai, atrodo, mano kitaip. Taip verčia manyti Nepilnamečių tardymo izoliatoriaus-pataisos namų buvusio direktoriaus Marko Tokarevo istorija.

Markas Tokarevas
Markas Tokarevas / Tomo Raginos nuotr.

Bausti negalima pasigailėti

M.Tokarevo tarnybos stažas Lietuvos valstybei daugiau nei aštuoniolika metų. Šiandien jis bedarbis, neturi jokių socialinių garantijų, paliktas be galimybės kreiptis į Darbo biržą.

Teisingumo ministro Juozo Bernatonio įsakymu M.Tokarevas buvo nušalintas, o vėliau ir atleistas iš Nepilnamečių tardymo izoliatoriaus-pataisos namų direktoriaus pareigų, prasidėjus ikiteisminiam tyrimui. Nebuvo laukiama, kol baudžiamojoje byloje bus priimtas galutinis ir neskundžiamas sprendimas.

Jį Aukščiausiasis Teismas priėmė šių metų balandžio 5 d. Nutartis skelbia: M.Tokarevą nuo baudžiamosios atsakomybės atleisti ir bylą nutraukti, Kauno apylinkės teismo nuosprendį, kuriuo M.Tokarevas buvo išteisintas, panaikinti. Aukščiausiojo Teismo nutartimi naikinamas ir Kauno apygardos teismo nuosprendis, kurio buvęs direktorius buvo pripažintas kaltu.

Įsiteisėjusi Aukščiausiojo Teismo nutartis M.Tokarevui neatidarė durų į Nepilnamečių tardymo izoliatoriaus-pataisos namų direktoriaus kabinetą. Teisingumo ministras J.Bernatonis raštu pareiškė: "Jūs teismo nutartimi esate pripažintas kaltu padaręs nusikaltimą."

Procesas atsikratyti

"Kaip įmanoma perskaityti ką kitą, nei rašo Aukščiausiasis Teismas?" – retoriškai klausė M.Tokarevo gynėjas Vytautas Sirvydis. – Absurdas ir nonsensas yra tai, kad Teisingumo ministerija formuluoja suprantanti, kad "nuo baudžiamosios atsakomybės esate atleistas, tačiau teismo nutartimi esate pripažintas padaręs nusikaltimą". Nieko panašaus. Teismo nutartimi panaikinti nuosprendžiai ir byla nutraukta dėl mažareikšmiškumo. Tai jokiu būdu nereiškia, kad asmuo yra pripažintas padaręs nusikaltimą."

V.Sirvydis pabrėžė dar vieną Teisingumo ministerijos suraitytą akibrokštą. Nusikaltimai yra ne šiaip sau veikos, o pačios pavojingiausios. M.Tokarevo veika net nepasiekė tokio lygio, kad būtų vadinama nusikaltimu. Gynėjas nesiliovė stebėtis, esą negali Teisingumo ministerija traktuoti Aukščiausiojo Teismo nutarties kitaip nei teisinė doktrina, Baudžiamasis kodeksas, Konstitucija.

"Labai aišku, kad tas procesas buvo skirtas ne baudžiamojo proceso tikslams, ne nusikalstamoms veikoms atskleisti ir užkardyti, o tam, kad M.Tokarevas neužimtų tų pareigų, kurias užėmė iki baudžiamojo proceso", – galimą potekstę svarstė V.Sirvydis.

Pasinaudojo automobiliu

"Kauno diena" rašė apie teismuose nagrinėtą baudžiamąją bylą. M.Tokarevas su keliais pavaldiniais kaltintas dokumentų klastojimu. Ikiteisminio tyrimo duomenimis, M.Tokarevas kartu su keliais pavaldiniais esą bandydami nuslėpti, kad tarnybinį automobilį naudojo asmeniniams tikslams, suklastojo dokumentus. Juose nurodyta, esą kai kuriems nuteistiesiems buvo surengta kelionė į ralio varžybas Zarasuose. Neva taip jie buvo paskatinti už gerą elgesį.

Pagal tikrąjį įsakymą, kuriame nurodytas tas pats automobilio numeris ir ta pati data, visai kiti nuteistieji tokiais pačiais tikslais buvo nuvežti į gyvūnų prieglaudą Užliedžiuose.

Nagrinėjimuose paaiškėjo, kad įstaigos "Renault" asmeniniais tikslais 2013-ųjų rugsėjį naudojosi direktoriaus budėtojas padėjėjas Grigolis Mamulašvilis. Jis su mašina užfiksuotas netoli Zarasų viršijęs greitį. Pagal dokumentus tuo metu šis tarnybinis automobilis turėjo stovėti šalia įstaigos tvoros Kaune.

Aukščiausiasis Teismas šį ne itin gražų faktą įvertino kaip mažareikšmį nusikaltimą, neužtraukiantį baudžiamosios atsakomybės. Paprastai tokie nusižengimai vainikuojami tarnybinėmis nuobaudomis.

Aukštoji matematika

3,75 euro, pasak M.Tokarevo – suskaičiuota, kad tokio dydžio nuostolį jis padarė valstybei. "Čia dėl mašinos amortizavimo ir degalų, kai automobiliu važiavo padėjėjas", – patikslino M.Tokarevas. Jis svarstė, koks būrys Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) agentų dirbo, prokuratūra, vėliau teismai, tam, kad būtų suskaičiuotas štai tokio dydžio nuostolis. Mažais žingsneliais į pergalę?

"Tam žmogui tikrai reikėjo automobilio. Automobilį išdaviau net ne aš, tačiau STT turbūt sekė kiekvieną mano žingsnį, rinko įkalčius, vykdė kitus veiksmus. Visa tai valstybei atsiėjo, ko gero, daugiau nei 3,75 euro", – svarstė buvęs direktorius.

Tuo metu, kai buvo nustatytas pažeidimas, buvo Nepilnamečių tardymo izoliatoriaus-pataisos namų 45-metis. "Tuo periodu aš pasirašiau ne vieną įsakymą. Neprisimenu pasirašęs šį įsakymą. Žmonėms, rengusiems įsakymą, buvo skirtos nuobaudos, tačiau administracinis teismas jas panaikino", – dėstė M.Tokarevas.

23 metus tarnybai atidavęs M.Tokarevas prarado teisę į pareigūno pensiją, jau nekalbant apie šiandien užkirstus kelius į darbą, sveikatos apsaugą. Pasak M.Tokarevo, dėl kažkokio nesusipratimo jis liko visiškame užribyje.

M.Tokarevas imasi už galvos – "Sodroje" įrašas, kad jis atleistas pagal teismo sprendimą. Kokį? Negaliojantį?

Atsakingas ministras

M.Tokarevo advokatas V.Sirvydis atkreipė dėmesį į dar vieną niuansą. Asmuo nušalintas nuo tarnybos gali būti dviem pagrindais. Pirmas, ir dažniausiai pasitaikantis, kai nuo pareigų nušalina teismas baudžiamajame procese, vykstant ikiteisminiam tyrimui ir pan. M.Tokarevo atveju atsitiko kitaip.

STT ir prokuratūra neinicijavo tokio sprendimo ir nesikreipė į teismą, kuris nuspręstų ar nušalinti M.Tokarevą nuo direktoriaus pareigų, ar ne.

STT tiesiog informavo Teisingumo ministeriją ir Kalėjimų departamentą, kad atliekamas ikiteisminis tyrimas, yra keletas įtariamųjų, o tarp jų ir M.Tokarevas. Maždaug spręskite patys ką daryti. Nepaisant nekaltumo prezumpcijos, kad nėra jokio nuosprendžio, M.Tokarevą nuo pareigų nušalino pats teisingumo ministras J.Bernatonis.

"M.Tokarevo nušalinimas buvo Teisingumo ministro iniciatyva. Tokiu atveju jis turi prisiimti padarinius, kuriuos sukelia toks nepagrįstas nušalinimas", – įsitikinęs V.Sirvydis.

M.Tokarevas pateikė skundą Vilniaus apygardos teismui dėl atsisakymo sugrąžinti jį į tarnybą ir sumokėti kompensaciją už priverstinį pravaikštos laikotarpį.


Komentaras

Sergejus Tichomirovas

Teisingumo ministro patarėjas

Marko Tokarevo prašymas buvo netenkintas, nes jis Aukščiausiojo Teismo nutartimi, nors ir buvo atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės, tačiau buvo pripažintas padaręs nusikalstamą veiką. Pažymėtina, jog atleidimas nuo baudžiamosios atsakomybės nereiškia, kad asmuo išteisintas. Vadovaujantis Baudžiamuoju kodeksu (BK) ir teismų praktika, tai reiškia, kad asmuo yra pripažintas padaręs nusikalstamą veiką, tačiau jo atžvilgiu nėra pritaikoma BK už konkrečią veiką numatyta sankcija. Atleidimas nuo baudžiamosios atsakomybės yra baudžiamosios atsakomybės realizavimo forma.

Atkreiptinas dėmesys, kad pagal tarnybos Kalėjimų departamente statuto nuostatas, į pareigūnus negali pretenduoti asmenys, įtariami ar kaltinami nusikalstamos veikos padarymu, o iš tarnybos turi būti atleisti pareigūnai, kurių atžvilgiu įsiteisėja teismo nuosprendis, kuriuo jie pripažįstami kaltais dėl nusikalstamos veikos padarymo. Pripažinus M.Tokarevą padarius nusikalstamą veiką, toks asmuo, vadovaujantis galiojančiu teisiniu reglamentavimo ir teismų praktika, bausmių vykdymo sistemoje dirbti toliau negali.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų