„Scanorama”: keturios dienos Klaipėdoje (programa) Pereiti į pagrindinį turinį

„Scanorama”: keturios dienos Klaipėdoje (programa)

2011-11-21 19:22
„Scanorama”: keturios dienos Klaipėdoje (programa)
„Scanorama”: keturios dienos Klaipėdoje (programa)

„Galvok ką nori” – skelbia 9-ojo Europos šalių kino forumo „Scanorama” šūkis, tarsi nurodantis, jog šių metų festivalis – ieškantis, atviras pačioms netikėčiausioms mintims ir formoms. Tuo greitai galės įsitikinti ir klaipėdiečiai – festivalis uostamiestyje svečiuosis nuo ketvirtadienio iki sekmadienio. Jo rinktinėje klaipėdiečiams – 17 filmų.

Impulsas apmąstymams

Organizatorių teigimu, šie metai ypatingi tuo, kad programa sudaryta galvojant ne tik apie pamatinius festivalio filmų atrankos kriterijus, bet ir mąstant apie žiūrovą, kuris, kaip tikimasi, bent kartą gyvenime bandė susivokti savo jausmuose.

Europos šalių kino forumo „Scanorama”, neretai pavadinamo tvirtų moralinių nuostatų ir ambicijų festivaliu, organizatorių teigimu, festivaliui svarbiausi ne filmų apdovanojimai, o tai, ką jie suteikia žiūrovui. Siekiama, kad metus sudarinėjamos festivalio programos filmai taptų impulsu kiekvieno apmąstymams.

Laimės siekio istorijos

„Šiais metais pagrindinė tema – tai paprastas žmogaus noras siekti laimės ir drąsa galvoti savaip,  nes dauguma „Scanoramos“ filmų – drąsūs savo požiūriu, deklaruojamomis tiesiomis, bet kartu tai ir to pavykusio ar nepavykusio laimės siekio istorijos. Ne veltui sakoma, kad visos laimingos istorijos panašios, visos nelaimingos istorijos – unikalios. Tas unikalumas labai svarbus”, – pažymėjo festivalio direktorė dr. Gražina Arlickaitė.

Lapkričio 10-ąją prasidėjusio Vilniuje, dabar viešinčio Kaune festivalio filmai tradiciškai sugulė net į 11 skirtingų programų. Jos mirga jaunų režisierių ir iškilių meistrų vardais, padeda atrasti nežinomus ir pamatyti ilgai lauktus svarbiausius tarptautinius kino apdovanojimus pelniusius filmus.

Pati turtingiausia

Kaip teigė G.Arlickaitė, šiais metais ypač įdomus tradicinių festivalio rubrikų „Naujienos iš Šiaurės“ ir „Kertant Europą“ duetas, „Scanoramos“ klasikos kitoniškumas (didieji rusų filmai, jauna Europos klasika), išskirtinis retrospektyvinis žvilgsnis į pasaulyje pripažintą, savitą, bet Lietuvoje beveik nežinomą olandų kiną, ypač turtinga ilgametražių dokumentinių filmų programa „Neišgalvotas gyvenimas“, istorijų žavumu galinti drąsiai konkuruoti su vaidybiniu kinu.

G.Arlickaitės įsitikinimu, šių metų „Scanorama“ – pati turtingiausia iš visų iki šiol buvusių. Didžiųjų kino festivalių laureatų šiemet festivalyje ypač daug: tai filmai, kurie kėlė pasaulio kino kritikų diskusijas ir žiūrovų susižavėjimą, provokavo ir startavo Kanuose, Sandanse, Karlovy Varuose ir kitur.

Festivalio perlai

„Šių metų festivalio perlais drąsiai galėčiau pavadinti mūsų festivalio įkvėpėjo Larso von Triero naujausią darbą „Melancholija”,  Wimo Wenderso 3D dokumentinę juostą „Pina”, Joachimo Triero kūrinį „Oslas, rugpjūčio  31-oji”, Mariaus Holsto filmą „Velnių salos karalius”, Michelio Hazanavičiaus „Artistą”, Karlo Markovičiaus filmą „Kvėpuoti“, Jano Komasos „Savižudžių kambarį“, Runaro Runarssono „Vulkaną“, Aleksandro Sokurovo „Faustą”, Maïwenn Le Besco „Polisiją”, Pierre Schoeller „Ministrą”, Paddy Considine „Tiranozaurą” ir daugelį kitų”, – vardijo G.Arlickaitė.

Be to, jaunas „Scanoramos“ žiūrovas programoje ras daugelyje šalių kultiniais vadinamus filmus: „Dangoraižis“ (rež. Rune Schjot, Danija), „Tilva Roš“ (rež. Nikola Lezaic, Serbija), „Trūkusi jaunystė“ (rež. Argyris Papadimitropoulos, Jan Vogel, Graikija), „Aš – Oliveris Teitas“ (rež. Richard Ayoade, Didžioji Britanija) ir kitus.

„Scanoramos“ filmai lapkričio 24–27 d. bus rodomi kino centre „Forum Cinemas Klaipėdoje“ (Taikos pr. 61). Bilietų kainos – nuo 9 iki 14 Lt, 3D seanso bilieto kaina 4 Lt didesnė.

Programa Klaipėdoje

Lapkričio 24 d.

2 salėje

16.30 val. – „Velnių salos karalius“ (rež. M.Holst, 2010, 116 min., Norvegija)

19 val. – „Pina“ (rež. W.Wenders, 2011, 106 min., Vokietija, Prancūzija, Didžioji Britanija)

21 val. – „Važiuok“ (rež. N.Vinding Refn, 2011, 100 min., JAV)

Lapkričio 25 d.

5 salėje

15 val. – „Asios Kliačinos istorija“ (rež. A.Končialovskis, 1967, 93 min., SSRS)

17 val. – „Paskutinės Emos Blank dienos“ (rež. A. van Warmerdam, 2009, 95 min., Nyderlandai)

19 val. – „Limbas“ (rež. M.Sodahl, 2010, 107 min., Norvegija)

21 val. – „Šėtono tarnas“ (rež. O.Saarela, 2010, 101 min., Suomija)

2 salėje

21 val. „Ministras“ (rež. P.Schoeller, 2011, 115 min., Prancūzija)

Lapkričio 26 d.

5 salėje

13 val. – „Išsinuomok draugą“ (rež. E.Terstall, 2000, 90 min., Nyderlandai)

15 val. – „Aš – Oliveris Teitas“ (rež. R.Ayoade, 2010, 94 min., Didžioji Britanija)

17 val. – „Superclasico“ (rež. O.Ch.Madsen, 2011, 99 min., Danija)

19 val. – „Čigonas“ (rež. M.Šulik, 2011, 107 min. Slovakija, Čekija)

21 val. – „Caro žudikas“ (rež. K.Šachnazarovas, 1991, 98 min., SSRS, Didžioji Britanija)

Lapkričio 27 d.

5 salėje

14 val. – „Beždžioniautojos“ (rež. L.Aschan, 2011, 84 min, Švedija)

16 val. – „Nes tai gražu“ (rež. L.Langseth, 2010, 101 min., Švedija)

18 val. – „Nesveikai laiminga“ (rež. A.Sewitsky, 2010, 85 min., Norvegija)

20 val. – „Melancholija“ (rež. L. von Trier, 2011, 130 min., Danija, Švedija, Prancūzija, Vokietija, Italija)

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų