Pereiti į pagrindinį turinį

Neįtikėtina raiška nufotografuotas mirštančios žvaigždės vaiduoklis

2013-04-11 13:02
Neįtikėtina raiška nufotografuotas mirštančios žvaigždės vaiduoklis
Neįtikėtina raiška nufotografuotas mirštančios žvaigždės vaiduoklis / ESO nuotr.

Europos pietų observatorijos (ESO) teleskopas, sumontuotas Čilėje, nufotografavo kol kas patį detaliausią žalio šviečiančio burbulo, kuris nuo Žemės nutolęs 3300 šviesmečių atstumu, vaizdą.

Nuotraukoje, kurią observatorija paviešino balandžio 10 dieną, neregėtai ryškiai matosi planetų ūkas IC1295. Vaizdas, kurį ESO astronomai pakrikštijo „vaiduoklišku“, yra pati ryškiausia kada nors padaryta šio ūko nuotrauka, rašo space.com.

„Ūkas pasižymi neįprasta savybe – jį gaubia keli sluoksniai, dėl kurių jis atrodo tarsi mikroorganizmas, į kurį žiūrima per mikroskopo objektyvą, o jo sluoksniai yra tari ląstelės membranos“, - oficialiame pareiškime teigė ESO pareigūnai.

Planetinio ūko susiformavimas yra ženklas, kad žvaigždė, panaši į mūsų Saulę, sulaukė savo paskutiniosios. Kai geltonai švytinti žvaigždė išdegina savo kurą, išoriniai jos sluoksniai sugriūva ant branduolio, o į aplinką išmetami milžiniški dujų burbulai – nuotraukoje jie yra žali.

IC 1295 ūkas yra „skydo“ (Scutum) žvaigždyne. Žalsvą spalvą jam suteikia jonizuotos deguonies dalelės.

Įvairios dujos – kartu ir jonizuotas deguonis – iš ūko išmetami dėl to, kad mirštančios žvaigždės branduolyje nebegali stabiliai vykti termobranduolinės reakcijos. Išmetamos dujos sudaro švytinčius debesis, kurie siekia ir toje dangaus dalyje matomas žvaigždes.

Nuotraukos centre galima įžiūrėti išdegusios žvaigždės likučius – tai yra melsvai baltas taškas pačiame ūko centre. Ši žvaigždė taps labai blyškia baltąja nykštuke, kuri daugelį milijardų metų iš lėto vės“, - rašo ESO astronomai.

Pasak šios observatorijos, Čilės Atakamos dykumoje sumontuotas milžiniškas teleskopas VLT (Very Large Telescope) yra „produktyviausias Žemėje sumontuotas aparatas“.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra