JAV federalinis tyrimų biuras (FTB), tiriantis kyšininkavimą ir korupciją Tarptautinėje futbolo federacijoje (FIFA), sutelkė dėmesį į konkursus, per kuriuos Rusijai ir Katarui buvo suteikta teisė organizuoti pasaulio futbolo čempionatus, pranešė vienas JAV teisėsaugos pareigūnas.
Rusija ir Kataras neigė kaip nors nusižengusios, kai kovojo dėl teisės surengti tuos turnyrus 2018 ir 2022 metais. Tokie pažeidimai taip pat nebuvo minimi futbolo pasaulį supurčiusiame kaltinamajame akte, kurį JAV prokurorai prieš savaitę paskelbė dėl įtariamų FIFA pareigūnų veiksmų.
Su naujienų agentūra „Reuters“ kalbėjęsis vienas JAV teisėsaugos pareigūnas, pageidavęs neviešinti jo vardo, sakė, kad FIFA konkursai patenka į išplėsto tyrimo, susijusio su jau paskelbtais kaltinimais, akiratį. Be kita ko, FTB aiškinasi, koks buvo ilgamečio FIFA prezidento Seppo Blatterio (Zepo Blaterio) vaidmuo.
Pastarasis antradienį paskelbė atsistatydinantis – praėjus tik keturioms dienoms po to, kai buvo perrinktas penktai kadencijai. Vėliau paaiškėjo, kad S.Blatteriu irgi domisi JAV teisėsauga.
Pareigūnai praeitą savaitę nurodė tiriantys bylą, susijusią ilgiau negu du dešimtmečius mokėtais kyšiais, kurių bendra suma – apie 150 mln. dolerių. Tuo tarpu Šveicarijos prokurorai paskelbė pradėję atskirą baudžiamąjį tyrimą dėl 2018-ųjų ir 2022-ųjų Pasaulio futbolo čempionatų konkursų.
Trečiadienį buvo paskelbtas iš dalies cenzūruotas 2013 metais vykusio uždaro JAV federalinio teismo posėdžio protokolas, rodantis, kad 1997–2013 metais FIFA vykdomajame komitete dirbęs Chuckas Blazeris (Čakas Bleizeris) prisipažino kartu su kitais federacijos pareigūnais susitaręs priimti kyšius, vykstant konkursams dėl teisės surengti 1998 ir 2010 metų Pasaulio futbolo čempionatus bei kitus turnyrus.
„Be kita ko, maždaug 1992 metais susitariau su kitais asmenimis paskatinti kyšio priėmimą, susijusį su 1998 metų pasaulio futbolo čempionatą turėjusios organizuoti šalies atranka“, – sakoma Ch.Blazerio kaltės pripažinimo pareiškime, pateiktame teisėjui Niujorke.
Tas turnyras galiausiai buvo surengtas Prancūzijoje, bet atskiruose teismo dokumentuose prokurorai kelia prielaidą, kad tame konkurse dalyvavęs Marokas sumokėjo kyšį kitam aukšto rango FIFA vadovui Jackui Warneriui (Džekui Vorneriui) ir kad Ch.Blazeris atliko tame sandoryje tarpininko vaidmenį.
J.Warneris neigė šiuos ir kitus jam iškeltus kaltinimus, o trečiadienio vakarą paskelbė politinį pranešimą, sakydamas, kad bijo dėl savo gyvybės, bet papasakosiantis tyrėjams viską, kas jam žinoma apie FIFA korupciją.
Daugelis detalių yra pateiktos anksčiau prokurorų paskelbtuose dokumentuose, kuriuose išdėstyti kaltinimai 14 asmenų, tarp jų devyniems FIFA pareigūnams.
2014-ųjų Pasaulio futbolo čempionatą surengė Brazilija, kurioje šis sportas yra itin svarbus, tačiau daugelį stebino sprendimas suteikti teisę organizuoti tokį turnyrą mažai dykumų šaliai Katarui, neturinčiam gilių futbolo tradicijų, juolab kad vasarą oro temperatūra ten neretai viršija 40 laipsnių Celsijaus.
Kataro užsienio reikalų ministras šeichas Khaledas al Attiyah (Chalidas Atija) pareiškė, kad teisė surengti čempionatą jokiu būdu negali būti atimta iš jo šalies.
„Kai kuriems labai sunku susitaikyti, kad šis turnyras rengiamas islamiškos arabų šalies, tari tokia teisė negalėtų būti suteikta arabų valstybei“, – jis sakė Paryžiuje, duodamas interviu „Reuters“.
„Esu įsitikinęs, kad ši kritikos prieš Katarą kampanija vyksta dėl išankstinio nusistatymo ir rasizmo“, – pabrėžė ministras.
Tuo tarpu Rusija irgi atmetė spėliones, kad iš jos gali būti atimta teisė rengti čempionatą.
„Bendradarbiavimas su FIFA vyksta, ir svarbiausia, kad Rusija toliau ruošiasi 2018-ųjų Pasaulio futbolo čempionatui“, – sakė prezidento Vladimiro Putino atstovas Dmitrijus Peskovas.
Vienas FIFA artimas šaltinis sakė, kad S.Blatterio patarėjai rekomendavo jam atsistatydinti. Pasak kritikų, šį žingsnį veikiausiai nulėmė besiplečiantis baudžiamasis tyrimas, FIFA rėmėjų nepasitenkinimas ir Europos futbolo institucijos UEFA spaudimas.
Naujausi komentarai