Pereiti į pagrindinį turinį

D.Britanija ir Argentina remia ietis dėl Folklando salų

D.Britanija ir Argentina remia ietis dėl Folklando salų
D.Britanija ir Argentina remia ietis dėl Folklando salų / Scanpix nuotr.

Didžioji Britanija ir Argentina remia diplomatines ietis. Kaip visada – dėl Folklando salų. Argentiniečiai įspėjo, kad britai militarizuoja netoli šalies esančias salas, todėl paduos formalų skundą Jungtinėms Tautoms (JT).

Įsisenėjęs ginčas

Tarp britų ir argentiniečių 1982 m. kilęs vadinamasis Folklando salų karas, regis, buvo viena didžiausių Jungtinės Karalystės pergalių per visą šalies istoriją nuo Antrojo pasaulinio karo.

Geležinei Ledi Margaret Thatcher, tuo metu vadovavusiai britų vyriausybei, tai buvo rizikingas, bet su kaupu atsipirkęs sprendimas. 1983 m. konservatorių politikė buvo perrinkta antrai kadencijai.

O Argentinos karinei chuntai, valdžiusiai šalį nuo 1976 m., karas buvo pražūtingas.

Nors 1989 m. abi šalys atnaujino santykius, kurie buvo smarkiai pašliję, pasirašyta sutartis salų suvereniteto klausimą paliko atvirą. Britai argumentuoja, kad patys Folklando gyventojai nenori būti Argentinos dalimi, o šie nuolatos kaltina britus raumenų regione demonstravimu.

Pastaruoju metu dviejų šalių ginčas dėl salų vėl atsinaujino.

Iš pradžių Argentina piktinosi, kad britų energetikos bendrovės salų regione ieško išteklių, o šių metų pradžioje, minint 30-ąsias karo Folklande metines, argentiniečius įsiutino britų sprendimas į ginčytiną teritoriją nusiųsti tarnauti princą Williamą.

Tiesa, britų užsienio reikalų sekretorius Williamas Hague'as atrėžė, kad karalienės Elžbietos II vaikaičio, kuris yra antrasis eilėje į sostą, siuntimas į Folklando salas nebuvo tyčinis.

Argentiną sunervino ir salose britų planuojamas pompastiškas pergalės kare minėjimas. Nors tradiciškai iškilmingiausi karo pergalių minėjimai vyksta sulaukus 25-ųjų, 50-ųjų ir 75-ųjų metinių, britų žiniasklaida suskubo pabrėžti, kad ceremonija skirta buvusiai premjerei 86-erių M.Thatcher pagerbti.

Britai vėl žvangina ginklais?

Vis dėlto niekas taip neįsiutino argentiniečių kaip britų sprendimas prie Folklando salų nusiųsti naujausią eskadrinį minininką „Dauntless“.

Į šį Londono manevrą atkreipė dėmesį ir kitos Lotynų Amerikos valstybės. Žibalo į ugnį pirmasis šliūkštelėjo Venesuelos prezidentas Hugo Chávezas, pareiškęs, kad jo šalies karinės pajėgos padės Argentinai, jei tarp šios šalies ir britų kiltų konfliktas.

„Aš kalbu tik Venesuelos vardu, tačiau jei britų imperija ketina pulti Argentiną, ji šį kartą nebus viena“, – sakė H.Chávezas.

Argentinai pavyko užsitikrinti ir Brazilijos bei Urugvajaus paramą.

Praėjusių metų gruodį Pietų Amerikos prekybos bloko „Mercosur“ šalys uždarė savo uostus laivams, plaukiojantiems su Folklando salų vėliava. Galiausiai paramą Argentinos pretenzijoms į ginčijamas salas pareiškė Čilės užsienio reikalų ministras.

Pagrasino skųstis JT

Šią savaitę Argentina pagrasino, kad jei britai toliau militarizuos regioną, Buenos Airės kreipsis į JT.

Viena vertus, argentiniečiai vėl bando per JT atnaujinti derybas su Londonu dėl salų statuso, kita vertus, ketina skųsti jį dėl salų militarizavimo.

Argentinos prezidentė Cristina Fernández de Kirchner tvirtino: „Mes paduosime skundą į JT Saugumo Tarybą ir iškelsime klausimą Generalinėje asamblėjoje, nes ši militarizacija kelia didelę grėsmę tarptautiniam saugumui.“

Prezidentė dar kartą pabrėžė, kad jos šalis įžvelgia rimtą grėsmę.

„Mes negalime kitaip interpretuoti itin modernaus eskadrinio minininko dislokavimo ir komandiruotės sosto įpėdinio, kurį mes geriau būtume linkę matyti apsirengusį civiliniais drabužiais“, – sakė C.F.de Kirchner.

Tuo metu prieš vyriausybės pastatą buvo surengta palaikanti vyriausybę demonstracija. Minia skandavo „Malvinai!“ ir mojavo Argentinos vėliavomis.

Britai neketina derėtis

Nors Argentinos vadovė kreipėsi į britų premjerą Davidą Cameroną ir prašė „duoti galimybę taikai“, britų atsakas buvo įprastinis.

Jungtinės Karalystės užsienio reikalų sekretorius W.Hague'as pareiškė, kad Folklando salų gyventojai yra britai savo pasirinkimu.

„Jie patys pasirinko savo ateitį. Derybų su Argentina dėl salų suvereniteto nebus, jeigu patys Folklando salų gyventojai to nepanorės“, – teigė sekretorius.

Be to, britų atstovai atmetė Argentinos grasinimą pasiskųsti JT dėl teritorinio ginčo.

Tiesa, britams argentiniečių skundas nebaisus. Kadangi Didžioji Britanija yra nuolatinė JT Saugumo Tarybos narė, Londonas gali automatiškai blokuoti bet kokį mėginimą skelbti rezoliuciją dėl šio klausimo.

Folklando salų įstatymų leidžiamosios institucijos narys Dickas Sawle'as, nors teigė pritariantis Argentinos planams kreiptis į JT, pridūrė, kad Folklando salų gyventojai „nenori būti perimti Argentinos jokiu būdu ar pavidalu“, todėl JT tiesiog gali „peržiūrėti sprendimus, kuriuose pasisakoma už apsisprendimo principą“.


Folklando konfliktas

Folklando salas, turinčias apie 3 tūkst. gyventojų, Britanija kontroliuoja nuo 1833 m. Karas dėl Folklando salų, kurias Argentina vadina Malvinų salomis, prasidėjo 1982 m. balandžio 2 d., kai karinės chuntos pajėgos įsiveržė į šią teritoriją, siekdamos nutraukti britų valdymą. 74 dienas trukęs karas nusinešė 649 argentiniečių ir 255 britų karių, taip pat trijų Folklando salų gyventojų gyvybę. Karą Argentinos pajėgos pralaimėjo, todėl ši teritorija liko Didžiosios Britanijos valda.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra