Pereiti į pagrindinį turinį

Ekonomika pagal D. Trumpą: ko tikėtis?

2024-11-07 16:10
DMN inf.

Antraštės skelbia: „Rinkos švenčia Donaldo Trumpo pergalę, pralaimėjimą aprauda atsinaujinanti energetika. Doleris, bitkoinas fiksuoja rekordus.“ Taigi, ką gali padaryti D. Trumpas Amerikos ir pasaulio ekonomikai? Ką tai reiškia Lietuvai?

Ekonomika pagal D. Trumpą: ko tikėtis?
Ekonomika pagal D. Trumpą: ko tikėtis? / scanpix, pixabay nuotr., lnk stop kadras.

Plačiau apie tai kalbėjo Šiaulių banko atstovė Indrė Genytė-Pikčienė.

– Kodėl po D. Trumpo pergalės pradėjo kilti doleris ir bitkoinas?

– D. Trumpas žadėjo gerokai lengvesnę biurokratinę naštą verslams, gerokai mažesnius mokesčius verslams, apsaugoti JAV ekonomiką. Natūralu, kad įmonėms ir įmonių rezultatams tai tiesia neblogus kelius ateičiai, tad finansų rinkų dalyviai į tai reagavo. Matėme išties žavų ralį, kalbant apie JAV akcijas. Tuo tarpu, kalbant apie energetikos nešėjus, D. Trumpas pasižymi savo garsiąja fraze „Drill, baby, drill“, tai reiškia didinti gavybą, didinti naftos pasiūlą pasaulyje ir atitinkamai, tai yra rimtas signalas, kad naftos kainų augimui daug erdvės tikrai nebus palikta. Tai irgi teigiamai sutinkama pasaulio finansų rinkose.

– Bet žaliajai energetikai nieko gero nežada. D. Trumpas žinomas, kaip klimato kaitos priešininkas. Jis netiki, kad viską sukelia žmogus.

– Taip, tai iliustruoja šių sektorių akcijų dinamiką, tai taipogi kelia daug nerimo ir mūsų regionui, Europai, nes turėjome partnerį žaliajam kurse – JAV, o dabar tas partneris gali krypti. Žiūrėsim, ar tos šnekos yra tik šnekos, ar tik rinkiminiai lozungai, ar jos pavirs tam tikrais radikaliais pokyčiais.

– Buvo apklausiami žmonės, kurie balsavo, tai iššokdavo dvi pagrindinės temos – demokratija ir ekonomika. Ekonomika nebuvo pati geriausia. Kaip amerikiečiai gyveno pastaruosius kelerius metus?

– Labai įdomu suvokti per tą mikro prizmę, nes vis tik JAV ekonomika gyvena tikrai neblogai. Globaliame kontekste buvo akcentuojama, kaip vienas stabiliausių ir atspariausių regionų, tad, labai objektyvu, kad gyventojai labiau viską suvokia per asmeninę finansų prizmę ir tas infliacijos šokas, kurį išgyveno visas pasaulis ir prieš kurį politikai buvo bejėgiai, jis pakeitė gyventojų nuomonę ir atitinkamai tas suvokimas apie ekonomines realijas nebuvo toks.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

 

– Sakote, kad dalis amerikiečių galėjo gyventi blogai? Cituojant D. Trumpą jis sakydavo, kad yra žmonių, kurie valgo savo kates ir šunis, nes jie gyvena taip blogai, kad negali automobilio nuvaryti į servisą, nes viskas labai brangiai kainuoja.

– D. Trumpo pasirinkimas tikrai šitų problemų neišspręs. Tai, ką D. Trumpas šneka, kalbant apie nepasiturinčius gyventojus, matyt, tiesiogiai nebus adresuojama jo politikos, jis galbūt koncentruosis į ekonomikos augimą per palankias verslo sąlygas, ir žinoma, jeigu įmonėms bus geriau, susikurs daugiau darbo vietų, galbūt tai sutaps su pasauliniu ekonomikos atsigavimu ir nauju palankiu verslo ciklu, kuris bus palankus ir politikams. Bet iš tikrųjų, politikai neturi tiek daug įtakos ekonomikai, kaip jie galvoja. 

– Įvesti milžiniškus muitus kiniškoms prekėms, prekėms iš Europos taip pat. Turbūt D. Trumpas tą gali padaryti labai greitai?

– Iš tikrųjų mes dėl to labai nerimaujame. Kad jis tą gali mes matėme pirmoje kadencijoje, juk pirmoji jo kadencija ir buvo globalios globalizacijos pabaiga, kai jis įvedė muitus Kinijai, kai jis kėlė tam tikras trintis Europai. Tad tas gali stiprėti.

– Ar tai gali būti naujo pasaulinio prekybos karo pradžia?

– Tai gali būti to tęsinys, nes jis jau yra prasidėjęs. Jau yra sustiprėję ekonominės poliarizacijos vektoriai ir kryptys, kuomet visi pradeda žiūrėti savo interesų, visi mažiau galvoja apie globalią prekybą, o priešingai visi pradeda žiūrėti, kaip siekti strateginės autonomijos ir telkti tiekimo grandines kuo arčiau savo gamybos centrų.

– Kaip iš to uždirbti?

– Manau, kad mūsų verslai jau apie tai galvoja, bet labiausiai šiame kontekste neramina tai, kad Europa turės labai stipriai susirūpinti, kalbant apie ekonomines realijas. Vokietijai tai yra labai sunkus uždavinys, ypač turint dabartinį politinės krizės kontekstą. Reiktų galvoti, kad neliktume tie, kurie sumoka tiems, kurie iš to uždirbs.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra