Penktadienį vėlai vakare iš Egipto atgabenus pirmąją degalų siuntą, baigėsi dvi dienas trukęs elektros tiekimo sutrikimas, tačiau Jungtinių Tautų pareigūnai toliau prašė nutraukti ugnį ir perspėjo, kad nė viena Gazos Ruožo dalis nėra saugi.
Izraelis pažadėjo sutriuškinti islamistų grupuotę „Hamas“, atsakydamas į spalio 7 dienos išpuolį, per kurį, anot Izraelio pareigūnų, žuvo apie 1,2 tūkst. žmonių, daugiausia civilių, ir apie 240 žmonių buvo paimti įkaitais.
Pasak „Hamas“, kuri Gazos Ruožą valdo nuo 2007 metų, per kariuomenės oro ir sausumos kampaniją žuvo 12 tūkst. žmonių, įskaitant 5 tūkst. vaikų.
Izraelis įvedė šios teritorijos apgultį, leisdamas į ją įvežti tik nedidelį kiekį pagalbos iš Egipto, tačiau uždraudė gabenti degalus, nes baiminasi, kad „Hamas“ gali nukreipti atsargas kariniams tikslams.
Tačiau penktadienį Izraelio karo ministrų kabinetas vienbalsiai pritarė, kad būtų leista per dieną atgabenti dvi degalų cisternas „nuotekų valymo įrenginiams, kuriems gresia žlugimas dėl elektros trūkumo“, teigė patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Tzahi Hanegbi (Cachis Hanegbis).
„Tokį sprendimą priėmėme siekdami užkirsti kelią epidemijų plitimui“, – sakė jis.
Vienas aukšto rango JAV pareigūnas teigė, kad Vašingtonas kelias savaites darė didžiulį spaudimą Izraeliui, kad šis leistų įvežti degalus.
JT Palestinos pabėgėlių agentūra (UNRWA) sakė, kad 70 proc. gyventojų neturi galimybės naudotis švariu vandeniu pietinėje Gazos Ruožo dalyje, kur į gatves pradėjo tekėti nevalytos nuotekos.
Tokį sprendimą priėmėme siekdami užkirsti kelią epidemijų plitimui.
Pagal susitarimą kas 48 valandas bus leidžiama įvežti 140 tūkst. litrų degalų, iš kurių 20 tūkst. litrų bus skirta generatoriams telefono tinklui atkurti, sakė JAV pareigūnas.
Pritrūkus degalų, dvi dienas neveikė ryšiai, o pirmoji maždaug 17 tūkst. litrų siunta buvo skirta telekomunikacijų bendrovei „Paltel“.
UNRWA teigimu, dėl nutrūkusio ryšio sutriko pagalbos tiekimas, o humanitarinės pagalbos vadovas Martinas Griffithsas (Martinas Grifitsas) JT Generalinėje Asamblėjoje pareiškė, kad kol kas agentūrai tiekiami degalai sudaro tik nedidelę dalį to, ko reikia minimaliems JT humanitariniams įsipareigojimams įvykdyti.
„Hamas“ valdomos teritorijos Sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad dėl degalų generatoriams trūkumo per 48 valandas mirė 24 pacientai.
Izraelis sulaukė kritikos dėl operacijų, nukreiptų prieš ligonines Gazos Ruožo šiaurinėje dalyje, tačiau teigia, kad šiomis ligoninėmis naudojasi „Hamas“, tačiau grupuotė ir medicinos personalas šį teiginį atmeta.
Naujausi komentarai