Atsistatydinusio Ispanijos karaliaus Jono Karolio šeimoje – daug rūpesčių. Nepaisant to, kad naujasis karalius Pilypas VI – mėgstamas šalyje, jo jaunėlė sesuo princesė Cristina ir jos vyras Inakis Urdangarinas, daugelio akimis, ilgam suteršė karališkosios šeimos reputaciją. Bet net ne karališkasis korupcijos skandalas – įdomiausia. Ką gi daryti su tais, kurie sakosi esantys nesantuokiniai Jono Karolio vaikai?
Karališkas kraujas?
Tokių, pasirodo, yra bent du – 58 metų padavėjas iš Katalonijos regiono Albertas Solà Jiménezas ir belgė 48 metų Ingrid Sartiau. Moteris sako, kad sykį jai motina prasitarė, jog jos tėvas – Ispanijos karalius.
Na, o A.S.Jiménezas tvirtina, kad atlikus tėvystės testą galėtų įrodyti turintis karališkojo kraujo. Vyras, beje, sprendžiant iš fotografijos, iš tiesų šiek tiek panašus į Joną Karolį, du sykius kreipėsi į Ispanijos teismus, kad J Karolis, jo pageidavimu, atliktų tėvystės testą. Tačiau nei 2012 nei 2013 m. prašymai nebuvo patenkinti, mat teismai pareiškė, kad karalius, kaip valstybės vadovas, turi visišką teisinį imunitetą.
Tačiau šiuo metu J.Karolis – ne karalius, o atsistatydinęs monarchas. Taigi, abiem, jų teigimu, nesantuokiniams buvusio karaliaus vaikams – puiki proga priminti apie save.
Tiesa, Ispanijos parlamentas netrukus po karaliaus atsistatydinimo suskubo užbėgti įvykiams už akių. Parlamentarai priėmė sprendimą, kad visi teisiniai klausimai, susiję su pasitraukusiu į pensiją monarchu, būtų automatiškai nukreipiami spręsti į Aukščiausiąjį Ispanijos Teismą.
Taip A.S.Jiménezo byla atsidūrė šioje teisinėje instancijoje.
Jono Karolio meilės nuotykiai
A.S.Jiménezas sako, kad karalius, prieš tapdamas Ispanijos valdovu, turėjo lytinių santykių su jo motina, kai šiai buvo 18 metų.
Pasak ispano, su jo motina karalius susipažino per kelionę į Kataloniją. Tuo metu Jonas Karolis mokėsi Saragosos mieste esančioje karo akademijoje.
Kad Jonas Karolis – lovelasas, žino kone kiekvienas ispanas. Sklinda kalbos, kad jis seniai nesidalija vienu kambariu rūmuose su žmona, buvusia karaliene Sofija. Ši taip niekuomet ir neatleido savo vyrui už jo meilės nuotykius, nors niekuomet nepaliko Jono Karolio ir viešai jo nekaltino išdavystėmis.
Vis dėlto, kaip dažnai kalbama Ispanijoje, karališkoji pora seniai nesikalba. Dar kalbama, kad karalius per savo gyvenimą turėjo net 1,5 tūkst. meilužių, gal net palaikė romantiškus santykius su buvusia Didžiosios Britanijos princese Diana. Tiesa, gandų daug, o kas teisybė, kas melas – sunku pasakyti.
A.S.Jiménezas, kuris tvirtina esantis karaliaus sūnus, dabar dirba padavėju viename Katalonijos regiono mieste. Jis įsitikinęs, kad atlikus tėvystės testą paaiškėtų, jog jis – karaliaus atžala, o dabartinis Ispanijos valdovas Pilypas VI – jo brolis.
Jonas Karolis romantiškus santykius su jo motina, kaip sako vyras, užmezgė prieš susituokdamas su savo dabartine žmona Sofija.
Kunigaikštytę Sofią iš Graikijos monarchų giminės J.Karolis vedė po šešerių metų.
Nors Ispanijos parlamentas patvirtino imunitetą buvusiam karaliui, jis šiuo metu yra dalinis, o ne visiškas. T.y. karaliui galioja tokie patys įstatymai, kai kitiems buvusiems aukščiausiems Ispanijos pareigūnams – visus teisinius reikalus sprendžia Aukščiausiasis Teismas – aukščiausia teisinė institucija šalyje.
A.S.Jiménezas gimė tuo metu, kai Ispaniją valdė generolas Franciscas Franco. Šalis tuo metu buvo konservatyvi ir katalikiška. Nesantuokiniai meilės ryšiai buvo smerkiami.
A.S.Jiménezo teigimu, jis buvo išsiųstas gyventi pas patėvius ūkininkus į Kataloniją. Prieš tai, kai dar buvo kūdikis, buvo laikinai apgyvendintas Ibisoje.
Vyras daug kartų rašė laiškus į karališkuosius rūmus, tačiau niekuomet nesulaukė atsakymo.
"Neturėjau kito pasirinkimo. Galėjau tik spausti jį. Kiekvienas ispanas turi teisę žinoti, iš kur jis kilęs. Nenoriu įžeisti karaliaus, ar savo šalies, linkiu dabartiniam karaliui Pilypui VI visko, kas geriausia", – kalbėjo A.S.Jiménezas.
Jis pripažino, kad kreiptis į teismą jį įkvėpė belgė I.Sartiau.
Prieš dvejus metus I.Sartiau ir A.S.Jiménezas atliko du DNR testus. Šie parodė, kad egzistuoja 91 proc. tikimybė, jog abu gali būti tarpusavyje susiję giminystės ryšiais.
A.S.Jiménezas ir I.Sartiau netrukus po to pasiuntė karališkiesiems Ispanijos rūmams oficialų prašymą pripažinti DNR testų rezultatus ir leisti karaliui atlikti tėvystės testą, bet nesulaukę jokio atsakymo galiausiai kreipėsi į teismus.
I.Sartiau taip pat tvirtina, kad J.Karolis – jos tėvas. Pirmąsyk Jonas Karolis, anot I.Sartiau, susitiko su jos motina 1956 m. Prancūzijoje. Po dešimties metų – Liuksemburge.
"Mano mama man sakė, kas mano tėvas. Mes dažnai žiūrėdavome televiziją, kad jį pamatytume", – pasakojo belgė.
I.Sartiau mano, kad Ispanijos parlamentarų sprendimas apsaugoti buvusį karalių nuo teisinio persekiojimo – neteisingas.
Korupcijos skandalas
Kitas karališkosios Ispanijos šeimos galvos skausmas – jaunėlė buvusio Ispanijos karaliaus duktė Cristina. Jai teismas šios vasaros pradžioje pagaliau pareiškė kaltinimus mokesčių slėpimu ir pinigų legalizavimu.
Prokurorai, tyrę bylą, tvirtino, kad įrodymų paskelbti princesę įtariamąja nesurinko, tačiau Ispanijoje galioja praktika, jog savarankišką tyrimą dar atlieka teismas.
Teisėjas José Castro nesutiko su prokurorų išvadomis, argumentuodamas, jog princesė "vargu ar galėjo nežinoti apie savo vyro I. Urdangarino, buvusio Ispanijos rankinio olimpinės rinktinės nario, įsteigto ir valdyto sporto labdaros fondo, pavadinimu "Noos Institute" neskaidrią veiklą", nes Cristina buvo viena iš fondo valdybos narių, be to, kartu su vyru vadovavo kitai I.Urdangarino įsteigtai kompanijai "Aizoon", kuri taip pat įtariama pinigų legalizavimu ir mokesčių slėpimu.
J.Castro sprendimą, paskelbtą šių metų birželio pabaigoje, princesės advokatai apskundė, tačiau jei skundas būtų atmestas, tai būtų pirmas kartas Ispanijos monarchijos istorijoje, kad viena iš karališkosios šeimos narių stotų prieš teismą.
Manoma, kad Cristina ir jos vyras I.Urdangarinas per du jų valdomus fondus galėjo nuo 2006 m. legalizuoti daugiau kaip 6 mln. eurų valstybinių lėšų.
Maždaug tiek, pasak Ispanijos bulvarinės spaudos, yra vertas Cristinos ir jos vyro namas Barselonoje, kurį pora įsigijo 1999 m.
Daugelis Ispanijoje kalba, kad būtent šis skandalas išvertė iš posto J.Karolį. Vis dėlto, jei princesė Cristina būtų teisiama, vargu ar net populiariam Ispanijos visuomenėje dabartiniam karaliui Pilypui VI pavyktų sugrąžinti monarchijos reputaciją.
Po teismo sprendimo Cristina atsiribojo nuo karališkosios šeimos reikalų. Princesė net nedalyvavo brolio prisaikdinimo naujuoju šalies valdovu ceremonijoje liepos 19 d.
Ispanai nusivylė monarchija
Daugelis ispanų po skandalo ėmė reikšti pasipiktinimą monarchija.
Pasak respublikonų, nuolatos kritikuojančių monarchinę Ispanijos santvarką, šaliai veržiantis diržus karališkoji šeima ne tik netaupė, tačiau, rodos, net vogė iš valstybės.
"Jie uždirba pakankamai pinigų, bet atrodo, kad jie nori daugiau", – piktinosi senyvo amžiaus ispanė Rafaela Garcia, dirbanti socialinėje rūpyboje. Moteris tvirtino, kad kasdien darbe mato vos galą su galu suduriančius ispanus, bet, jos teigimu, paprasti žmonės monarchams nerūpi.
Vienas iš Cristinos vyro buvusių verslo partnerių Diego Torresas yra pripažinęs, kad karaliaus Jono Karolio žentas niekuomet nieko nedarydavo be rūmų žinios.
Vadinasi, ir karalius Jonas Karolis galėjo žinoti apie nešvarius žento verslo reikalus.
Kiti šaltiniai, norėję likti anonimiški, pastebėjo, jog buvęs Ispanijos karalius pasižymėjo godumu. "Jonas Karolis visuomet buvo apsėstas pinigų manijos", – kalbėjo vienas šaltinis.
Monarchistai džiaugiasi, kad sostas – Pilypo VI rankose, nes daugelis buvo pasipiktinę Jono Karolio lėbavimais. 2012 m. karalius užrūstino pavaldinius, kai mėgavosi prabangia dramblių medžiokle Botsvanoje.
Ispanijos spauda tuo metu rašė, kad kelionė kainavo mažų mažiausia 30 tūkst. eurų. Be to, skaičiuojama, kad karališkosios šeimos turtas gali siekti per 2 mlrd. eurų. Nors po skandalo Afrikoje Jonas Karolis susimažino atlyginimą 7 proc., ispanų įtūžis neatslūgo.
Dalis net ėmė reikalauti, kad šalyje būtų rengiamas referendumas dėl Ispanijos monarchijos panaikinimo.
Sklinda kalbos, kad Joną Karolį atsisakyti posto paskatino jo marti naujoji Ispanijos karalienė Leticija Ortiz, buvusi naujienų pranešėja ir žurnalistė.
Esą Leticija pagrasino savo vyrui princui Pilypui, kad jei šis nesiims nieko, kad suvaldytų krizę karališkoje šeimoje, ji su juo skirsis. Kiek šiuose ganduose tiesos – sunku pasakyti.
"Ponia Leticija savo vyrui pareiškė: "Arba tu ką nors darai, arba mes skiriamės", – tvirtino anoniminiais šaltiniais besiremiantis populiarus bulvarinis britų dienraštis "The Daily Beast".
Pasak leidinio, monarchijos populiarumas Ispanijoje dažnai siejamas su naująja karališkąja šeima, ypač karaliene Leticija.
"Ispanijos karališkosios šeimos ateitis priklauso nuo Leticijos", – baigė publikaciją britų leidinys.
Jonas Karolis valdė Ispaniją nuo 1975 m., kai šalyje po generolo F.Franco valdymo buvo atkurta monarchija.
Po generolo mirties paskatino demokratiškos santvarkos įvedimą Ispanijoje, nors sugebėjo išlaikyti šalį konstitucine monarchija.
Daugelio ispanų iš pradžių buvo mėgstamas, tačiau vėliau susikompromitavo dėl įvairių meilės nuotykių, prabangaus gyvenimo stiliaus ir kartais stačiokiško būdo.
Jonui Karoliui paskelbus, kad palieka šalies karaliaus postą, beveik 85 proc. ispanų, remiantis apklausomis, palaikė sprendimą.
Naujausi komentarai