Bulgarijos sostinės Sofijos oro uoste aukšto rango Rusijos diplomatas Filipas Voskresenskis žurnalistams sakė esąs vienas iš 70 Rusijos diplomatų, kurie praėjusią savaitę buvo paskelbti personae non gratae ir kuriems buvo nurodyta iki pirmadienio išvykti iš šalies.
Ispanų naujienų agentūra EFE citavo šaltinius Sofijos oro uoste, sakiusius, kad du Maskvos užsakyti lėktuvai atskrido ir po pustrečios valandos išskrido gabendami išsiunčiamus darbuotojus ir jų šeimų narius.
Šiems skrydžiams turėjo būti gautas specialus Bulgarijos tarnybų leidimas, nes Europos Sąjungos oro erdvė yra uždaryta Rusijos lėktuvams dėl sankcijų, įvestų Maskvai dėl invazijos į Ukrainą, nurodė EFE.
Apie Bulgarijos sprendimą išsiųsti iš šalies diplomatus paskelbė laikinai ministro pirmininko pareigas einantis Kirilas Petkovas. Jis užėmė griežtą poziciją Rusijos atžvilgiu, kai ši vasario 24 dieną įsiveržė į Ukrainą.
Birželio 22 dieną balsavimą dėl pasitikėjimo pralaimėjęs K. Petkovas teigė, kad Maskva naudojo „hibridinio karo“ taktiką jo vyriausybei nuversti.
Po išsiuntimo Rusijos ambasadoje liks 43 darbuotojai, sakė K. Petkovas ir pabrėžė, jog Maskvoje dirba vos 12 bulgarų diplomatų.
„Visi, kas veikia prieš Bulgarijos interesus, bus raginami grįžti į šalį, iš kurios atvyko“, – sakė jis.
Penktadienį Rusijos ambasadorė Eleonora Mitrofonova paskelbė Bulgarijai ultimatumą atšaukti savo sprendimą dėl diplomatų išsiuntimo, pagrasindama, kad Maskva visiškai nutrauks diplomatinius santykius su Sofija.
„Ketinu savo šalies vadovybei nedelsiant iškelti klausimą dėl Rusijos ambasados Bulgarijoje uždarymo, kuris neišvengiamai prives prie Bulgarijos diplomatinės atstovybės uždarymo Maskvoje“, – nurodoma jos pareiškime.
Išsiunčiamų rusų diplomatų skaičius yra didžiausias, kurį kada nors yra išsiuntusi Europos Sąjungos ir NATO narė Bulgarija.
Ketinu savo šalies vadovybei nedelsiant iškelti klausimą dėl Rusijos ambasados Bulgarijoje uždarymo.
Sofija tvirtai remia Vakarų sankcijas Maskvai nuo Rusijos karo Ukrainoje pradžios prieš daugiau nei keturis mėnesius.
Europos Sąjunga, kurios narė Bulgarija yra nuo 2007 metų, atsakė į „nepagrįstą Rusijos grasinimą“ pareikšdama, kad „visiškai palaiko Bulgariją ir su ja solidarizuojasi“.
Balandžio pabaigoje Rusija nutraukė dujų tiekimą Bulgarijai po to, kai šios pareigūnai nesutiko su Maskvos reikalavimu apmokėti sąskaitas už dujas rusiškais rubliais.
Kovo pradžioje Bulgarijos gynybos ministras buvo atleistas ir pareigų, kai Rusijos karą pavadino Kremliaus mėgstamu dažnai naudojamu terminu „specialioji karinė operacija“.