Užsienio reikalų ministro Eli Coheno (Elio Koeno) vizitas yra pirmasis tokio lygio nuo 2018 metų, o Lenkijos užsienio reikalų ministerija teigia, kad po jo Izraelio prezidentas Isaacas Herzogas (Isaakas Hercogas) kitą mėnesį dalyvaus Antrojo pasaulinio karo Varšuvos geto sukilimo 80-ųjų metinių minėjime. I. Herzogo biuras komentarų nepateikė.
Trečiadienio susitikimas, ypač jei po jo įvyks I. Herzogo vizitas, reikštų santykių atšilimą po kelerius metus trukusios įtampos, kurią žymėjo ambasadorių išvykimas ir Lenkijos ministro pirmininko 2019 metais planuoto vizito į Izraelį atšaukimas. Žydų valstybė jau gražino savo ambasadorių į Varšuvą, tačiau Lenkijos ambasadoriaus Izraelyje vis dar nėra.
Jau daugelį metų jauni izraeliečiai lanko Aušvicą ir kitas Holokausto vietas, taip pat istorines žydų vietas tokiuose miestuose kaip Krokuva ir Varšuva. Tačiau praėjusiais metais Izraelis atšaukė šias keliones, tvirtindamas, kad Lenkijos vyriausybė bando kontroliuoti Holokausto studijų programą, pagal kurią mokomi Izraelio vaikai.
Lenkija savo ruožtu atmetė Izraelio reikalavimą, kad prie Izraelio mokyklų organizuojamų vizitų į Lenkiją prisijungtų apsaugos darbuotojai. Lenkijos pareigūnai teigia, kad Lenkija yra saugi šalis, o ginkluoti sargybiniai formuoja antisemitinės šalies, kurioje žydus reikia saugoti, įvaizdį.
E. Cohenas ir Lenkijos užsienio reikalų ministras Zbigniewas Rau (Zbignevas Rau) trečiadienį turėtų pasirašyti susitarimą, kuris turėtų padėti išspręsti ginkluotų sargybinių klausimą, antradienį sakė Lenkijos prezidento patarėjas Marcinas Przydaczas (Marcinas Pšydačas).
Pareigūnas teigė, kad naujajame susitarime numatyta, jog asmens sargybiniai su matomais ginklais negalės lydėti izraeliečių ekskursijų.
„Šis susitarimas numatytas tam, kad Izraelio saugumo agentų su ginklais buvimas šiose kelionėse nesukeltų žalingų emocijų“, – sakė jis. Anot jo, tais atvejais, kai apsauga gali būti laikoma būtina, už ją bus atsakinga Lenkijos pusė.
„Norime Izraelio jaunimui perduoti pozityvią žinią, kad Lenkija būtų siejama su saugia ir taikia vieta“, – teigė M. Przydaczas.
Abiejų šalių santykiai pastaraisiais metais pašlijo Lenkijai priėmus įstatymų, laikomų teisinančiais kai kurių lenkų veiksmus per Holokaustą, taip pat draudžiančius atkurti nusavintą žydų turtą Holokausto aukoms ir jų artimiesiems.
Naujausi komentarai