Japonija nori prisijungti prie NATO vadavietės Ukrainai remti Pereiti į pagrindinį turinį

Japonija nori prisijungti prie NATO vadavietės Ukrainai remti

2025-04-09 10:40
BNS inf.

Japonija antradienį išreiškė susidomėjimą dalyvavimu Vokietijoje įsikūrusioje NATO vadavietėje Ukrainos misijai.

Japonija nori prisijungti prie NATO vadavietės Ukrainai remti
Japonija nori prisijungti prie NATO vadavietės Ukrainai remti / Asociatyvi Scanpix nuotr.

Japonijos gynybos ministras Genas Nakatani pranešė apie savo šalies susidomėjimą per derybas su NATO generaliniu sekretoriumi Marku Rutte Tokijuje. Japonijoje kaip NATO vadovas jis lankosi pirmą kartą.

Japonija, teikusi karo nualintai Ukrainai gynybos įrangą ir paramą, dabar nori prisijungti prie NATO saugumo paramos ir mokymo Ukrainai (NSATU) vadavietės, įsikūrusios JAV bazėje Vysbadene, Vokietijoje.

Misijos detalės, įskaitant galimybę į Vysbadeną siųsti Japonijos savigynos pajėgų narius, dar turės būti aptartos. Tačiau bet koks Japonijos bendradarbiavimas neturėtų būti susijęs su koviniais veiksmais, Tokijui po Antrojo pasaulinio karo laikantis tradicijos riboti savo kariuomenės vaidmenį.

G. Nakatani sakė, kad Japonija nori toliau stiprinti bendradarbiavimą su NATO saugumo srityje ir kad dalyvavimas NSATU misijoje padėtų Tokijui pasimokyti iš Rusijos invazijos į Ukrainą.

„Tiek Japonija, tiek NATO susiduria su daugybe iššūkių, o mūsų saugumo aplinka tampa vis sudėtingesnė“, – sakė G. Nakatani.

Japonija yra teigusi, kad Rusijos karas Ukrainoje pabrėžia, jog pavojai saugumui Europoje ir Azijoje yra neatsiejami. Tokijas siekia glaudesnių ryšių su NATO, kartu prisijungdamas prie Jungtinių Valstijų ir plėsdamas gynybinius ryšius su kitomis šalimis Indijos ir Ramiojo vandenynų regione.

M. Rutte sakė G. Nakatani, kad Kinija, Šiaurės Korėja ir Rusija intensyvina savo karines pratybas ir bendradarbiavimą, „kenkdamos pasauliniam saugumui, o tai reiškia, jog tai, kas vyksta euroatlantinėje erdvėje, yra svarbu ir Indijos bei Ramiojo vandenynų regione, ir atvirkščiai“.

NATO vadovas taip pat išreiškė susirūpinimą dėl Kinijos ginkluotės stiprinimo ir karinių pratybų prie Taivano. Jis paragino organizacijos nares ir draugiškas šalis bendradarbiauti siekiant išlaikyti laisvus ir atvirus jūrų kelius regione.

M. Rutte teigė G. Nakatani, kad tikisi sustiprinti NATO ir Japonijos ryšius įvairiose srityse – nuo reagavimo į krizes operacijų iki kibernetinės gynybos, jūrų saugumo ir bendradarbiavimo gynybos pramonės srityje.

Pastaraisiais metais NATO stiprino ryšius su Japonija, Pietų Korėja, Australija ir Naująja Zelandija, vadinamomis IP4, o jų pareigūnai dalyvauja NATO ministrų ir viršūnių susitikimuose.

Anot M. Rutte, Jungtinės Valstijos nori, kad NATO narės labiau įsitrauktų Indijos ir Ramiojo vandenynų regione.

Jis palankiai įvertino neseniai įvykusį JAV gynybos sekretoriaus Pete'o Hegsetho vizitą Japonijoje, kurio tikslas buvo užtikrinti Vašingtono įsipareigojimą stiprinti aljansą su Japonija ir buvimą regione. Jis pabrėžė to svarbą, atkreipdamas dėmesį į tai, kad Japonija yra vienintelė Didžiojo septyneto (G-7) narė, nepriklausanti NATO.

Didėjant konkurencijai tarp JAV ir Kinijos, šalys, turinčios bendrų saugumo problemų, stiprina ryšius. Pekinas kritikuoja stiprėjančius NATO ryšius su Indijos ir Ramiojo vandenynų regiono partnerėmis, nerimaudamas, kad Vašingtonas gali siekti regione sukurti į NATO panašų aljansą.

Daugiau naujienų