Pereiti į pagrindinį turinį

Turkijos prezidentas giria istorinį sprendimą referendume

2017-04-16 20:00
BNS inf.

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdohanas) sekmadienį pagyrė savo šalį, priėmusią „istorinį sprendimą“, ir paskelbė pergalę referendume dėl konstitucijos reformos, smarkiai išplėsiančios jo galias.

Recepas Tayyipas Erdoganas Recepas Tayyipas Erdoganas Recepas Tayyipas Erdoganas Recepas Tayyipas Erdoganas Recepas Tayyipas Erdoganas Recepas Tayyipas Erdoganas Recepas Tayyipas Erdoganas Recepas Tayyipas Erdoganas Recepas Tayyipas Erdoganas

„Šiandien ... Turkija priėmė istorinį sprendimą“, – sakė žurnalistams R.T.Erdoganas Chiubero rūmuose, savo oficialioje rezidencijoje Stambule.

„Kartu su liaudimi įgyvendinime svarbiausią reformą per mūsų istoriją“, – pridūrė jis.

Konstitucijos reformos šalininkai surinko 51,3 proc., o „Ne“ stovykla – 48,7 proc. balsų, valstybinė Anatolijos naujienų agentūra citavo rinkimų komisijos duomenis, suskaičiavus balsalapiu 99 proc. apylinkių.

R.T.Erdoganas taip pat paragino užsienio valstybes gerbti referendumo rezultatą po kampanijos, aptemdytos didelės įtampos su Europos Sąjunga.

„Norėčiau, kad kitos šalys ir institucijos parodytų pagarbą tautos sprendimui“, – sakė prezidentas ir paragino sąjungininkus nuo šiol labiau atkreipti dėmesį į Turkijai „opius dalykus“, ypač susijusius su „kova prieš terorą“.

Premjeras paskelbė pergalę

Turkijos premjeras Binali Yildirimas (Binalis Jildirimas) sekmadienį paskelbė, kad šalies rinkėjai per referendumą nubalsavo už prezidento Recepo Tayyipo Erdogano (Redžepo Tajipo Erdohano) galių išplėtimą, ir pareiškė, kad valstybė atvertė „naują puslapį“ savo demokratijos istorijoje.

„Prezidentinė santvarka, kaip rodo neoficialūs rezultatai, buvo patvirtinta „Taip“ balsu“, – B.Yildirimas sakė savo šalininkams iš valdančiosios Teisingumo ir plėtros partijos (AKP) būstinės Ankaroje balkono.

„Tai sprendimas, priimtas liaudies. Mūsų demokratijos istorijoje atverstas naujas puslapis“, – pridūrė premjeras.

Oponentai baiminasi, kad konstitucijos pataisos, suteikiančios R.T.Erdoganio daugiau galių negu bet kuriam kitam lyderiui, vadovavusiam po šiuolaikinės Turkijos įkūrėjo Mustafos Kemalio Ataturko (Mustafos Kemalio Atatiurko) ir jo įpėdinio Ismeto Inonu (Ismeto Inioniu), nuves šalį į vieno žmogaus valdymą.

„Taip“ stovykla surinko 51,3 proc., o „Ne“ – 48,7 proc. balsų, valstybinė Anatolijos naujienų agentūra citavo rinkimų komisijos duomenis, suskaičiavus balsalapiu 99 proc. apylinkių.

„Šiame referendume nėra pralaimėjusių – laimėtoja yra Turkija, laimėtoja yra mieli žmonės“, – sakė B.Yildirimas.

Kampanijos pabaiga buvo labai įtempta: suskaičiavus daugiau balsų nemaža pirminė „Taip“ stovyklos persvara beveik visiškai ištirpo.

Balsavimo rezultatai rodo, kad Turkija itin prieštaringai vertina siūlomus pokyčius.

Egėjo ir Viduržemio pajūrio regionai bei kurdų dominuojama pietrytinė šalies dalis reformai ištarė „Ne“. Tačiau R.T.Erdogano tvirtovėje Anatolijoje buvo aiški „Taip“ šalininkų persvara.

Kita vertus, prezidentą tikriausiai smarkiai nuvylė Stambulas ir sostinė Ankara, kur „Ne“ šalininkai įgijo mažytę persvarą, o trečiame didžiausiame Izmyro mieste – aiškiai pirmavo.

Dvi pagrindinės Turkijos opozicijos partijos anksčiau pareiškė užginčysiančios referendumo rezultatus.

Prokurdiška Liaudies demokratinė partija sakė teiksianti skundą dėl dviejų trečdalių balsų.

B.Yildirimas, aiškiai kreipdamasis į nusivylusius apylygiais rezultatais, sakė, kad „niekieno širdis neturi būti sudaužyta“.

Per įtemptą kampaniją abi pusės kaltino viena kita. R.T.Erdoganas užsimindavo, kad „Ne“ stovykla yra susijusi su kovotojais, teroristais ir perversmininkais.

Pagrindinės opozicijos partijos lyderis savo ruožtu pareiškė, kad pernai liepą nesėkmingai mėgintas įvykdyti perversmas buvo „kontroliuojamas“ pučas.

„Dabar atėjo laikas solidarumui, būti vieningiems, būti kartu – visai Turkijai“, – sakė B.Yildirimas.

„Aikštėse buvo pasakyta visokių dalykų, visokie dalykai buvo aiškinami tautai, bet paskutinį žodį tarė žmonės: jie ištarė „Taip“, jie padėjo tašką“, – pabrėžė jis.

Opozicijos lyderio balsas

Pagrindinės Turkijoje opozicinės partijos vadovas Kemalis Kilicdaroglu (Kemalis Kiličdarohlu), per kampaniją raginęs balsuoti „Ne“ referendumui pasiūlytoms konstitucijos pataisoms, savo balsalapį įmetė sostinėje Ankaroje.

„Mes šiandien balsuojame už Turkijos likimą, – sakė K.Kilicdaroglu. – Mes tikimės, kad rezultatai bus geri, mes kartu galėsime aptarinėti kitas esmines Turkijos problemas“.

Respublikos liaudies partijai vadovaujantis K.Kilicdaroglu atvirai kritikavo pasiūlytas konstitucijos pataisas, tvirtindamas, kad sustiprintos prezidento galios atves prie „vieno žmogaus valdžios“ Turkijoje.

Istoriniam sekmadienio referendumui yra užregistruota daugiau kaip 55 milijonai žmonių.

Per muštynes žuvo trys žmonės

Turkijoje per muštynes vienoje balsavimo apylinkių pietrytinėje Dijarbakyro provincijos sekmadienį užmušti trys žmonės, pranešė valstybinė naujienų agentūra „Anadolu“.

Pasak jos, muštynių priežastis buvo senas kivirčas tarp žemvaldžių. Tuo tarpu privati naujienų agentūra „Dogan“ nurodo, kad konfliktas kilo dėl „skirtingų politinių požiūrių“.

Muštasi prie kaimo mokyklos, kurioje įrengta balsavimo apylinkė istoriniam, prezidento galias galbūt išplėsiančiam referendumui.

„Anadolu“ pažymi, kad sulaikyti du asmenys, viešąja tvarka kaime rūpinasi žandarai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra