Politinė krizė, krečianti Turkijos premjero Recepo Tayyipo Erdogano (Redžepo Tajipo Erdohano) vyriausybę, šalies ekonomikai atsiėjo apie 100 mlrd. JAV dolerių, pirmadienį pareiškė vienas aukšto rango pareigūnas, finansų rinkoms, regis, atsispyrus nuo dugno po kelias dienas trukusio smukimo.
Vicepremjeras Bulentas Arincas (Biulentas Arinčas) sakė, kad didelis korupcijos tyrimas, supurtęs R.T.Erdogano administracijos branduolį, yra „sąmokslas, kuriuos siekiama apjuodinti Turkijos prestižą namuose ir užsienyje“. Tokią poziciją Ankara jau ne kartą skelbė nuo šio skandalo pradžios.
„Kalbame apie žalą, didesnę nei 100 mlrd. dolerių“, – B.Arincas sakė po pirmojo ministrų kabineto posėdžio, surengto po didelio vyriausybės pertvarkymo, kai dėl minėto tyrimo atsistatydino trys ministrai.
Turkija daugelio laikoma pavyzdinga musulmonų pasaulio demokratija ir kylančia ekonomikos galybe, tačiau pastaroji krizė skaudžiai smogė jos valiutos kursui ir vertybiniams popieriams.
R.T.Erdoganas, siekiantis išlaikyti valdžią po 11 metų trukusio beveik nepajudinamo autoritariško vadovavimo, pažadėjo atsilaikyti per šį „purviną“ sąmokslą, esą organizuotą jam nuversti.
Virtinė įtakingų visuomenės veikėjų, įskaitant kelis garsius verslininkus ir trijų ministrų sūnus, buvo suimti gruodžio 17-ąją ir apkaltinti kyšininkavimu statybų projektuose, taip pat dėl neteisėtų pinigų pervedimų į Iraną, kuriam taikomos tarptautinės sankcijos.
Vietos žiniasklaida nurodė, kad R.T.Erdogano sūnus Bilalas taip pat gali atsidurti tyrėjų taikiklyje.
Ši krizė yra didžiausias nuo birželio, kai prieš R.T.Erdoganą mėnesį buvo rengiamos masinės demonstracijos, protestuojant prieš esą didėjantį premjero autoritarizmą ir pastangas primesti savo islamiškas vertybes šalies visuomenei.
R.T.Erdoganas paskyrė dešimt naujų ministrų (beveik pusę kabineto), kai praeitą savaitę iš pareigų pasitraukė VRM, Ekonomikos ir Aplinkos apsaugos ministerijų vadovai, kurių sūnūs buvo sulaikyti.
Ši krizė atskleidė nesutarimus R.T.Erdohano Teisingumo ir plėtros partijoje (AKP) taip pat jo politinę priešpriešą su įtakingu Jungtinėse Valstijose gyvenančiu musulmonų dvasininku Fethullah Gulenu (Fetchula Giulenu).
Ji taip pat nepalanki jo partijai, atėjusiai į valdžią 2002 metais su pažadu išrauti korupciją. Jos pavadinimo trumpinys AK turkų kalba reiškia „švarus“, „grynas“ arba „baltas“.
Vyriausybė kelia prielaidą, kad F.Guleno šalininkai, turintys didelę įtaką policijoje ir teisėtvarkoje, spaudžia vykdyti tyrimą dėl korupcijos, siekdami sukompromituoti R.T.Erdoganą prieš kovą vyksiančius rinkimus.
„Ši operacija yra mėginimas nužudyti prieš rinkimus, – vyriausybę palaikantis dienraštis „Sabah“ citavo naująjį vidaus reikalą ministrą Efkaną Ala (Efkaną Alą). – Tai beveik mėginimas nuversti vyriausybę.“
F.Gulenas, kuris nuo 1999-ųjų gyvena savanoriškoje tremtyje Pensilvanijoje, kur pasitraukė, kai buvo apkaltintas pastangomis įkurti islamo valstybę, neigė esantis kaip nors susijęs su korupcijos tyrimu.
Naujausi komentarai