Pereiti į pagrindinį turinį

Ukrainos ekonomikai 2014-ieji buvo blogiausi metai nuo Antrojo pasaulinio karo

2014-12-30 12:19
BNS inf.

Ukrainos centrinio banko vadovė Valerija Hontareva antradienį pareiškė, kad ginkluoto konflikto krečiamai šaliai 2014-ieji buvo skausmingiausi metai nuo Antrojo pasaulinio karo – ekonomika susitraukė 7,5 proc., taip pat smarkiai išaugo infliacija.

Ukrainos ekonomikai 2014-ieji buvo blogiausi metai nuo Antrojo pasaulinio karo
Ukrainos ekonomikai 2014-ieji buvo blogiausi metai nuo Antrojo pasaulinio karo / Scanpix nuotr.

Ukrainos centrinio banko vadovė Valerija Hontareva antradienį pareiškė, kad ginkluoto konflikto krečiamai šaliai 2014-ieji buvo skausmingiausi metai nuo Antrojo pasaulinio karo - ekonomika susitraukė 7,5 proc., taip pat smarkiai išaugo infliacija.

Bet V.Hontareva pridūrė, kad provakarietiškų pažiūrų lyderiai, atėję į valdžią po to, kai vasarį buvo nuverstas nepopuliarus Kremliaus palaikomas prezidentas, optimistiškai vertina tikimybę, kad šalies ūkis pradės atsigauti 2015 metais.

Centrinio banko vadovė šiuos komentarus išsakė kitą dieną po to, kai parlamentas priėmė biudžeto projektą, numatantį griežto taupymo priemones. Tikimasi, kad šis žingsnis padės ateinančiais metais gauti pagalbos lėšų iš Tarptautinio valiutos fondo (TVF) ir kitų užsienio skolintojų.

V.Hontareva, žiniasklaidos kritikuojama dėl to, kad atsižvelgė į TVF rekomendaciją ir leido grivinai nuvertėti apie 50 proc., sakė, kad metinė infliacija iki lapkričio pabaigos siekė 21 procentą.

„Kad ir kaip liūdnai tai skambėtų, turime daiktus vadinti savais vardais: mūsų BVP (bendrasis vidaus produktas) sumažėjo 7,5 proc., o valiutos nuvertėjimas pasiekė 50 proc.“ – pabrėžė ji.

Vyriausybė anksčiau prognozavo, kad 2015 metais šalies ūkis susitrauks dar penkiais procentais.

„Mūsų šalis tokių sunkių metų nepatyrė bent nuo Antrojo pasaulinio karo, – V.Hontareva sakė žurnalistams. – Manau, kad tai, ką išgyvenome šiais metais, niekada nebepasikartos. Be abejo, į 2015-uosius žvelgiame su optimizmu.“

Prezidentas Petro Porošenka anksčiau šį mėnesį sakė, kad karas su separatistais Kijevui kainuoja per 100 mln. grivinų (beveik 18 mln. litų) per dieną.

Centriniam bankui nusprendus nereguliuoti grivinos kurso, jos nuvertėjimas JAV dolerio atžvilgiu nuo metų pradžios iki antradienio pasiekė 52 procentus.