Pereiti į pagrindinį turinį

V. Putinas: Eurazijos Sąjunga galės būti įkurta 2015 metais

2013-12-25 13:18
BNS inf.
V.Putinas: "WikiLeaks" vadovo J.Assange'o areštąas - nedemokratiškas žingsnis
V.Putinas: "WikiLeaks" vadovo J.Assange'o areštąas - nedemokratiškas žingsnis / Scanpix nuotr.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas antradienį pareiškė, kad jau sudarytos visos sąlygos nuo 2015 metų įkurti ekonominę sąjungą su Baltarusija ir Kazachstanu, prie kurios, kaip tikisi Maskva, taip pat prisijungs Ukraina.

Po derybų su Kazachstano prezidentu Nursultanu Nazarbajevu ir Baltarusijos lyderiu Aleksandru Lukašenka V.Putinas sakė, kad Eurazijos Ekonominė Sąjunga taps nauju ekonomikos augimo varikliu visiems jos dalyviams.

Naujasis aljansas pakeis mažiau įpareigojančią Eurazijos muitų sąjungą, kurią Rusija įkūrė su dviem minėtomis buvusiomis Sovietų Sąjungos respublikomis, siekiant suformuoti laisvosios prekybos zoną, konkuruojančią su 28 nares turinčia Europos Sąjunga.

„Trejeto (Rusijos, Kazachstano ir Baltarusijos) vyriausybių atstovai ... parengė Eurazijos Ekonominės Sąlygos sutarties institucinės dalies projektą“, – naujienų agentūros citavo V.Putino žodžius.

„Tas dokumentas nustato tarptautinį teisinį statusą, organizacijos pagrindus, tikslus ir mechanizmus, pagal kuriuos ši sąjunga pradės veikti nuo 2015-ųjų sausio 1 dieno“, – nurodė Rusijos vadovas.

V.Putinas užsibrėžė įkurti postsovietinėje ekonominėje erdvėje sąjungą, prie kurios kada nors galėtų prisijungti kitos šalys, tokios kaip Turkija ir Indija. Šis uždavinys turėtų taptų V.Putino trečiosios kadencijos Kremliaus vadovo poste pagrindiniu projektu.

Rusija smarkiai spaudžia Ukrainą prisijungti prie šio aljanso ir grasino paskelbti ekonomines sankcijas Kijevui, kai kaimyninė šalis praeitą mėnesį jau buvo pasiruošusi pasirašyti istorinę sutartį dėl politinės asociacijos ir laisvosios prekybos sutarties su Europos Sąjunga (ES).

Kijevo sprendimas atsisakyti pakto su ES išprovokavo Ukrainoje didžiausius protestus nuo 2004 metų prodemokratinės Oranžinės revoliucijos ir atskleidė gilų kultūrinį atotrūkį tarp nacionalistiškai nusiteikusio vakarų regiono ir labiau prorusiškos rytinės šalies dalies.

Tačiau tie protestai pradėjo silpti, kai Ukraina užsitikrino 15 mlrd. JAV dolerių finansinės pagalbos paketą iš Rusijos, įskaitant trečdaliu atpigintas gamtines dujas, kurias Maskva tiekia savo kaimynei.

Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius antradienį Maskvoje vykusiame susitikime nedalyvavo, tačiau anksčiau sakė, kad Kijevas pasiruošęs nagrinėti prisijungimo prie Rusijos vadovaujamo bloko konkrečias sąlygas.

Antradienį vykusiose derybose Kijevui atstovavo Ukrainos premjeras Mykola Azarovas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų