Vokietijos kanclerė Angela Merkel pirmadienį tvirtino, kad jos šaliai reikia bendradarbiauti su Amerikos žvalgybos agentūromis, kai žiniasklaida paskelbė, kad Berlynas pradėjo Jungtinėms Valstijoms šnipinėti Europos Sąjungos lyderius ir bendroves.
A.Merkel vyriausybė patiria didėjantį spaudimą dėl tų kaltinimų. Analitikai prognozuoja, kad populiari lyderė atlaikys šį skandalą, bet jos vidaus reikalų ministras pateko į žiniasklaidos ir opozicijos taikiklį dėl „BND aferos“, susijusios su Vokietijos užsienio žvalgybos tarnyba.
Kanclerė pirmadienį tvirtino, kad BND yra „kontroliuojama“, kartodama pažadus duoti parodymus parlamento tyrimui dėl JAV Nacionalinio saugumo agentūros (NSA) veiksmų, jeigu būtų iškviesta.
„Kita vertus, BND privalo tęsti tarptautinį bendradarbiavimą ir toliau tai darys“, – A.Merkel sakė per bendrą spaudos konferenciją su Čekijos premjeru Bohuslavu Sobotka.
„Vykdant pareigą kovoti su tarptautinėmis terorizmo grėsmėmis, reikia bendradarbiauti su kitomis agentūromis, pradedant nuo NSA“, – pažymėjo ji.
A.Merkel anksčiau pažadėjo „paaiškinti“ ryšį tarp abiejų žvalgybos agentūrų.
Kritikos taikiniu tapęs vidaus reikalų ministras Thomas de Maiziere'as (Tomas de Mezjeras) – buvęs A.Merkel administracijos vadovas, atsakingas už žvalgybos tarnybų darbą – praeitą savaitę irgi žadėjo atsakyti į klausimus, pateiktus parlamento komiteto, tiriančio „BND aferą“.
Vokietijos žiniasklaida pranešė, kad JAV žvalgyba prašė BND vykdyti elektroninį šnipinėjimą, nukreiptą ne vien prieš įtariamus teroristus, bet ir prieš Prancūzijos aviacijos milžinę „Airbus“, Prancūzijos prezidentūrą ir Europos Komisiją.
Esminis klausimas – ar Th.de Maiziere'o ministerija suklaidino parlamentą, tvirtindama, kad nieko nežino apie JAV vykdomą ekonominį šnipinėjimą Europoje ir apie Vokietijos numanomą vaidmenį toje veikloje. Vėliausiai tokie pareiškimai nuskambėjo balandžio 14 dieną.
„Airbus“ pareiškė ketinanti „pateikti baudžiamąjį ieškinį prieš nežinomus asmenis, įtariamus pramoniniu šnipinėjimu“.
Naujausi komentarai