JAV pirmoji ponia: mergaičių pagrobimas Nigerijoj – „protu nesuvokiamas“ teroro aktas Pereiti į pagrindinį turinį

JAV pirmoji ponia: mergaičių pagrobimas Nigerijoj – „protu nesuvokiamas“ teroro aktas

2014-05-10 13:05
JAV pirmoji ponia: mergaičių pagrobimas Nigerijoj – „protu nesuvokiamas“ teroro aktas
JAV pirmoji ponia: mergaičių pagrobimas Nigerijoj – „protu nesuvokiamas“ teroro aktas / AFP nuotr.

Masinis moksleivių mergaičių pagrobimas Nigerijoje yra „protu nesuvokiamas“ teroro išpuolis prieš mergaičių švietimą, šeštadienį pareiškė JAV pirmoji ponia Michelle Obama (Mišel Obama).

Savo pranešime, kuris buvo paskelbtas vietoje jos vyro prezidento Baracko Obamos (Barako Obamos) tradicinio savaitinio kreipimosi per radiją ir internetą, M.Obama sakė, kad šitas smurtas „nebuvo izoliuotas incidentas ..., tai istorija, kurią stebime kasdieną, kai mergaitės visame pasaulyje rizikuoja savo gyvybėmis, siekdamos savo troškimų.“

„Kaip ir milijonai žmonių visame pasaulyje, mano vyras ir aš esame pasipiktinę ir prislėgti sielvarto dėl daugiau nei 200 nigeriečių mergaičių pagrobimo iš mokyklos bendrabučio vidury nakties“, – sakė pirmoji ponia.

„Šį protu nesuvokiamą aktą įvykdė teroristų grupuotės, pasiryžusios neleisti mergaitėms įgyti išsilavinimo – suaugę vyrai mėgina užgniaužti mergaičių lūkesčius“, – pridūrė ji.

Balandžio 14 dieną 276 moksleivės buvo pagrobtos Nigerijos šiaurės rytiniame Čibuko mieste, o gegužės 5-ąją dar aštuonios mergaitės buvo pagrobtos Varabėje. Praėjus trims savaitėms, 223 mergaitės vis dar nerastos.

Islamo teroristų grupuotė „Boko Haram“ prisiėmė atsakomybę dėl mergaičių pagrobimo ir pagrasino parduoti jas į vergiją.

„Tose mergaitėse Barackas ir aš matome savo dukras. Matome jų viltis, jų svajones – ir galime tik įsivaizduoti, kokį sielvartą dabar jaučia jų tėvai“, – sakė Michelle Obama.

Ji gyrė tėvų drąsą siųsti mergaites mokytis, nepaisant grasinimų, taip pat pažymėjo, kad mergaitės eidavo į klases „puikiai suvokdamos pavojus, su kuriais gali susidurti“.

Tačiau tos mergaitės buvo „pasiryžusios vieną dieną susikurti savo karjeras ir priversti savo šeimas bei bendruomenes jomis didžiuotis“, pabrėžė Michelle Obama.

Ji priminė, kaip pakistanietė paauglė Malala Yousafzai (Malala Jusufzai) „pasisakydavo už mergaičių švietimą savo bendruomenėje ... ir dėl to jai į galvą šovė Talibano kovotojas, kai ji buvo mokyklos autobuse su savo klasės draugėmis“.

Narsa, kuria pademonstravo Malala „ir į ją panašios mergaitės visame pasaulyje, turėtu tapti raginimu imtis veiksmų“, nes „daugiau nei 65 mln. mergaičių visame pasaulyje nelanko mokyklos“.

„Tačiau žinome, kad išsilavinusios merginos daugiau uždirba, sveikiau gyvena ir turi sveikesnes šeimas“, tuo pačiu stiprindamos „visą savo šalies ekonomiką“.

JAV prezidentai tradiciškai kiekvieną savaitę skelbia pranešimą per radiją savo pasirinkta tema. Pranešimo vaizdo įrašas kiekvieną šeštadienį skelbiamas ir Baltųjų rūmų tinklalapyje.
Šios savaitės vaizdo įraše Michelle Obama buvo nufilmuota kartu su savo vyru, tačiau pirmąkart kalbėjo viena.

Anksčiau šią savaitę JAV pirmoji ponia išreiškė solidarumą su pagrobtosiomis, paskelbusi socialiniame tinkle „Twitter“ savo nuotrauką, kurioje ji matoma laikanti popieriaus lapą su užrašu „#BringBackOurGirls“ („Grąžinkite mūsų mergaites“), kuris tapo šūkiu internetinėje kampanijoje, reikalaujančioje, kad būtų grąžintos pagrobtos nigerietės.

Septyni kariškiai, pasiųsti JAV Valstybės departamento, penktadienį atvyko į Nigeriją padėti ieškoti pagrobtų moksleivių. Tuo tarpu šeštadienį dar turėtų atvykti trys JAV Federalinio tyrimų biuro darbuotojai ir keturi kiti pareigūnai.

Barackas Obama antradienį pareiškė, kad incidentas Nigerijoje yra „širdį veriantis“ ir „piktinantis“.

JT Saugumo Taryba pasmerkė moksleivių mergaičių pagrobimą

Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Taryba penktadienį griežtai pasmerkė šimtų moksleivių mergaičių pagrobimą Nigerijoje; šios pasaulinės organizacijos generalinis sekretorius delegavo pasiuntinį, kuris mėgins padėti jas surasti.

Tokių diplomatinių veiksmų imtasi po žmogaus teisių organizacijos „Amnesty International“ pareiškimo, kad Nigerijos kariuomenė buvo perspėta apie išpuolį prieš mokyklą, iš kurios islamistų grupuotė „Boko Haram“ prieš tris savaites pagrobė per 200 mergaičių, tačiau nesiėmė jokių veiksmų beveik penkias valandas.

Nigerijos kariškiai neigė tuos kaltinimus ir pradėjo intensyviai ieškoti dingusių moksleivių.

Bent 10 armijos paieškos grupių mėgina surasti šias mergaites atokiame šiaurės rytiniame regione. Taip pat sustiprinta parengtis sienos apsaugos tarnyboje, oro pajėgos surengė jau bent 250 žvalgomųjų skrydžių.

Nigerija siekia pademonstruoti, kad pagaliau imasi veiksmų, siekdama surasti 223 dingusias mergaites, kurių tėvai ir giminės apkaltino pareigūnus nesugebėjimu veikti ir abejingumu.

Tačiau „Amnesty International“ kaltinimai tikriausiai dar labiau padidins spaudimą į keblią padėtį patekusiai Nigerijos vyriausybei ir kariuomenei.

Vienbalsiai priimtoje JT Saugumo Tarybos deklaracijoje sakoma, kad masiniai pagrobimai, pagal tarptautinę teisę, „gali prilygti nusikaltimams žmoniškumui“, tačiau joje tiesiogiai nesakoma, kad ketinama iškelti kaltinimus Tarptautiniame Baudžiamajame Teisme (TBT).

15 Tarybos šalių nurodė atidžiai stebėsiančios padėtį ir svarstysiančios „atitinkamus žingsnius“ prieš „Boko Haram“.

Pranešime taip pat raginama nedelsiant ir besąlygiškai paleisti pagrobtąsias.

Tuo tarpu JT generalinis sekretorius Ban Ki-moonas (Ban Kimunas) paskelbė siunčiantis savo specialųjį atstovą Vakarų Afrikai Saidą Djinnitą (Saidą Džinitą) į Abudžą aptarti galimybių padėti vyriausybei surasti tas mergaites.

Prie paieškos prisidėjo ir iš JAV, Didžiosios Britanijos bei Prancūzijos atvykę ekspertai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra