Pereiti į pagrindinį turinį

Lėktuvo tragedija: įkalčiai šalinami, ekspertai neprileidžiami

Lėktuvo tragedija: įkalčiai šalinami, ekspertai neprileidžiami
Lėktuvo tragedija: įkalčiai šalinami, ekspertai neprileidžiami / Reuters nuotr.

Jungtinių Tautų Saugumo tarybai Australija ir Didžioji Britanija pirmadienį teikia rezoliuciją, reikalaujančią leisti laisvai prieiti prie numušto Malaizijos lėktuvo katastrofos vietos. Londonas ragina griežtinti ir Europos Sąjungos sankcijas Rusijai – reikalavimus Maskvai Britanijos premjeras šiandien turėtų pristatyti parlamente. Donecke tikimasi Malaizijos aviacijos ekspertų, bet iš katastrofos vietos jau pašalintos didelės lėktuvo dalys.

Net jei tarptautiniai aviacijos ir teismo medicinos ekspertai čia atvyks, bus jau per vėlu. Tokio masto tragedijas specialistai tiria po kruopelę, o čia separatistai milžiniškas numušto lėktuvo dalis jau išgabena tiesiog keliamuoju kranu. Štai ko verti Rusijos prezidento susitarimai su Vokietija spausti separatistų kovotojus įleisti ekspertus.

Neaišku, ar Rusija šiandien panaudos veto teisę Jungtinių Tautų Saugumo taryboje, kai tikriausiai bus balsuojama dėl Australijos ir Didžiosios Britanijos rezoliucijos, kurios projekte visos pusės raginamos suteikti visiškai laisvą priėjimą prie katastrofos vietos, o ginkluotos grupuotės kviečiamos nesiimti jokių veiksmų, kurie trukdytų tyrimui.

JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry sako, kad tai, kas vyksta – tikras groteskas. „Tai prieštarauja viskam, ką prezidentas Putinas ir Rusija sakė darysiantys. Pranešama apie girtus separatistų karius, kurie be ceremonijų mėto kūnus į sunkvežimius“, – pabrėžia jis.

Malaizijos tyrėjai, nors pripažįsta, kad vykti į Donecką nesaugu, šiandien turi pasirodyti pas separatistus. Vienas jų vadovų juodąsias dėžes žada perduoti tik tarptautinei civilinės aviacijos organizacijai, tačiau ši pranešė, kad separatistai neleido dviem jos ekspertams patekti į katastrofos vietą ir, kitaip negu žadėta, nesuteikia saugumo garantijų.

Nyderlandų premjeras taip pat pareiškė, kad 15 jo šalies ekspertų, dar savaitgalį nuvykę į Kijevą, mėgins patekti į katastrofos vietą.

Maskvos tylėjimas barbariško elgesio akivaizdoje siutina Vakarus ne mažiau negu vis besikaupiantys įkalčiai, kad tai jos atsiųsta raketa akimirksniu pražudė beveik 300 gyvybių. Londonas teigia, kad, jei V. Putinas norėtų tikro tyrimo, jam užtektų spragtelėti pirštais.

Didžiosios Britanijos premjeras vakar vakare telefonu Rusijos prezidentui pareiškė, kad Maskva prisidėjo prie tragedijos ignoruodama Vakarų raginimus neberemti smogikų. Jei Rusija norinti kaltinti ką nors kitą – turinti pateikti patikimų įkalčių, cituojamas Davidas Cameronas.

Šiandien parlamente jis turėtų pristatyti tolesnius Londono žingsnius, bet dar išvakarėse britų diplomatijos vadovas pažadėjo, kad sieks rytoj Europos Sąjungos ministrų susitikime griežtinti sankcijas, jei Rusijos elgesys radikaliai nepasikeis.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra