Kallas: yra daugybė karo nusikaltimų Bučoje įrodymų Pereiti į pagrindinį turinį

Kallas: yra daugybė karo nusikaltimų Bučoje įrodymų

2025-04-01 13:39
BNS inf.

Europos Sąjungos (ES) vyriausioji diplomatė Kaja Kallas antradienį pareiškė, kad yra daugybė karo nusikaltimų Bučos mieste Ukrainoje įrodymų, kur Rusijos kariuomenė kaltinama nužudžiusi šimtus civilių gyventojų.

Kaja Kallas
Kaja Kallas / Scanpix nuotr.

„Nebaudžiamumas už karo nusikaltimus, tiesą sakant, yra neįmanomas“, – praėjus dienai po trečiųjų Bučos išlaisvinimo metinių ES įstatymų leidėjams sakė K. Kallas.

„Bučoje įrodymų daugybė“, – kalbėjo ji.

„Nuo nuotraukų iki telefoninių pokalbių įrašų ir iššifruotų šaukinių, kuriuos vadai naudojo Rusijos radijo kanaluose (...); mes tiksliai žinome, kas yra nusikaltėliai“, – teigė ji.

Rusijai pasitraukus iš Kyjivo priemiesčio Bučos po mėnesį trukusios okupacijos, kuri baigėsi 2022 metų kovo 31 dieną, buvo aptikta daugybė nužudytų civilių gyventojų. Kai kurie iš jų buvo už nugaros surištomis rankomis.

Tai buvo pirmas iš eilės šiurpių radinių Rusijos pajėgų paliktuose miestuose, sukėlusių tarptautinį pasipiktinimą ir paskatinusių pradėti tyrimus dėl karo nusikaltimų. Maskva neigia atsakomybę ir kaltino Ukrainą inscenizuojant incidentus.

Anot prezidento Volodymyro Zelenskio, Ukrainos institucijos pradėjo daugiau kaip 180 tūkst. tyrimų dėl karo nusikaltimų.

K. Kallas pabrėžė, kad ES remia Ukrainos generalinę prokuratūrą ir stiprina jos gebėjimus tirti tarptautinius nusikaltimus, be kita ko, pasitelkdama civilinę ES patariamąją misiją.

Ji taip pat sakė, kad toliau dirbama kuriant specialųjį tribunolą, kuris galėtų patraukti Rusiją atsakomybėn už jos invaziją.

Tarptautinis baudžiamasis teismas (TBT) 2023-iųjų kovą išdavė Rusijos prezidento Vladimiro Putino arešto orderį dėl neteisėto ukrainiečių vaikų deportavimo.

Tačiau specialusis tribunolas būtų konkrečiai skirtas teisti Rusiją už „agresijos nusikaltimą“, kuris nepriklauso TBT jurisdikcijai.

Pasiūlymai įsteigti tribunolą buvo pateikti daugiau nei prieš dvejus metus, tačiau dėl ginčų jo teisinio pagrindo ir veikimo būdo klausimais pažanga labai lėta.

Panašu, kad JAV prezidento Donaldo Trumpo sugrįžimas į Baltuosius rūmus paspartino pastangas, Europos pareigūnams baiminantis, kad jo planai dėl taikos susitarimo gali reikšti, jog Maskva visam laikui išvengs teisingumo.

Vasarį 37 šalių ekspertai susitarė dėl teisinių tribunolo pagrindų.

Antradienį K. Kallas pareiškė, kad Europos Taryba netrukus pradės darbus dėl kitų veiksmų, įskaitant teismo statuto projektą.

Daugiau naujienų