Lietuva dar 2007 metų pavasarį žadėjo Jungtinėms Valstijoms, kad priims keletą kalinių iš Gvantanamo kalėjimo, rodo WikiLeaks paviešinti dokumentai.
Ambasados Vilniuje 2007 metų balandžio 6 dieną parengtame dokumente rašoma, kad tuometinis Užsienio reikalų ministerijos sekretorius Žygimantas Pavilionis sakė, jog „Lietuvos vyriausybė priėmė politinį sprendimą priimti mažą skaičių sulaikytųjų iš Gvantanamo“.
Tuometinis URM sekretorius, anot kito dokumento, 2007 metų liepą pareiškė JAV ambasadoriui Johnui Cloudui, kad Lietuvos vyriausybė tuomet jau „ruošėsi pereiti prie šio projekto įgyvendinimo fazės“.
„Jis sakė, kad uždegta “politinė žalia šviesa", - sakoma ambasadoriaus J.Cloudo pasirašytame dokumente.
Tačiau tuometinis premjeras socialdemokratas Gediminas Kirkilas neigia, kad Vyriausybė 2007-aisiais sutiko priimti Gvantanamo kalinių.
„Priešingai - visą laiką prezidentas Valdas Adamkus nepritarė tam. Taip, siūlymai buvo visą laiką, bet nė karto mes nesutikome“, - BNS penktadienį sakė G.Kirkilas.
Dokumentuose teigiama, jog Ž.Pavilionis paprašė iš Jungtinių Valstijų informacijos, kokie turėtų būti Lietuvos vyriausybės įsipareigojimai, pavyzdžiui, finansinės paramos ir saugumo atžvilgiu, kur kaliniai turėtų būti apgyvendinti - kalėjime, pabėgėlių centre ar galėtų gyventi visuomenėje.
Taip pat domėtasi, kokia JAV diplomatijos strategija dėl kalinių perkėlimo: jei Lietuva juos priims, ar taip ir turėtų paskelbti spaudoje, ką pačios JAV pasisakytų apie tokį perkėlimą.
JAV savo ruožtu nustatė, kad Lietuvoje nėra reikšmingų egiptiečių, Mauritanijos, Somalio atstovų, palestiniečių, sudaniečių ar Kinijos uigūrų bendruomenių - visų jų Lietuvoje esą gyveno po tris ar mažiau. Tačiau Jungtinių Valstijų ambasada išsiaiškino, kad Lietuvoje gyvena 1631 uzbekas, bet dauguma jų jau asimiliavosi su vietiniais, o mažos bendruomenės, kuriose laikomasi tradicinių papročių, išlikusios Kaune, Klaipėdoje ir Mažeikiuose.
„Lietuva neturi pakankamai stiprių politinių, ekonominių, istorinių ir kitokių ryšių su trečiosiomis šalimis, kas galėtų pasitarnauti kaip alternatyvi konkrečių sulaikytųjų paskyrimo vieta, ir kas įgalina ją dirbti su JAV, kad įtikintų trečiąsias šalis priimti sulaikytuosius“, - teigiama dokumente.
Apie derybas su Jungtinėmis Valstijomis dėl kalinių iš Gvantanamo bazės priėmimo oficialiai buvo pranešta 2009 metais, tačiau planų perkelti į šalį Gvantanamo kalinius Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė atsisakė kilus skandalui dėl CŽV kalėjimo.
Naujausi komentarai