Vis dar nėra aišku, ar vienas Lietuvos krepšinio rinktinės lyderių Linas Kleiza galės padėti rinktinei Europos čempionate dėl atliktos kelio operacijos. Lietuvos krepšinio federacijos prezidento Vlado Garasto teigimu, sportininko skubinti sveikti negalima, kad jo nepražudyti.
„Operacijos metu medikai pasiekė kelio sąnarį ortoskopiniu būdu, jokių atvirų pjūvių nebuvo daroma, - kalbėjo Lietuvos krepšinio rinktinės gydytojas Vytenis Trumpickas. – Traumos ar ilgo susidėvėjimo metu pažeista kremzlė yra išvaloma, nulyginami jos kraštai ir po to daroma mikrolūžio operacija. Vėliau pats organizmas atlieka savo darbą – visi augimo faktoriai, kraujo kūneliai suformuoja naują kremzlę“.
Operacijas atlieka ir Lietuvoje
Fiziologiškai, pasak V. Trumpicko, naujoji kremzlė būna silpnesnė negu tikroji. „Todėl pirmus du mėnesius Lino atveju yra draudžiama ta koja minti, atliekamos įvairios judesių atstatymo procedūros, kurios trunka apie 8-10 valandų per dieną, - sakė gydytojas. – Minti leidžiama tik nuo antro mėnesio. Žinoma, kiekvienam sportininkui tai būna individualus laikotarpis“.
Paskutinėmis žiniomis, L. Kleizos atveju numatomas atsistatymo terminas – devyni mėnesiai. „Visi tikimės, kad tai įmanoma padaryti greičiau. Tai parodys tik laikas. Liną operavusio gydytojo manymu, terminas griežtas – 8-9 mėnesiai, - prognozėmis dalinosi V. Trumpickas. – Būna, kad sportininkai atsistato po keturių mėnesių. Tai priklauso nuo daugybės faktorių. Lino atveju, pažeisti yra atraminiai paviršiai, o plotas ganėtinai nemažas pažeistas.“
V. Trumpickas tikino, kad tokiu ilgu gyjimo laikotarpiu medikai nori apsidrausti, kad operacija nenueitų per niek. „Pati operacija tikrai nėra sudėtinga, Kauno klinikose tokių operacijų yra atliekama iki 200 per metus. Kažkada juk ir Šarūnui Jasikevičiui buvo atlikta tokia pati operacija Lietuvoje. Jis jau po kelių mėnesių galėjo pilna jėga sportuoti. Iki šiol tos bėdos jam neatsinaujino. Kiekvienas atvejis – individualus“.
Kelius skauda daugeliui
Paklaustas, ar L. Kleiza galės dalyvauti Europos čempionate, gydytojas sakė, jog kol kas į šį klausimą yra sunku atsakyti. „Per pirmuosius tris mėnesius žiūrėsime kaip reaguos Lino koja, tada bus viskas aiškiau. Pirminiu etapu pacientas yra sodinamas į pasyvios terapijos mašiną, kuri pati atlieka judesius, kad kraujas išsivaikščiotų ir regeneracija vyktų greičiau, taikomos ir papildomos procedūros“, - pasakojo V. Trumpickas.
Kiek vėliau, kai pacientui yra leidžiama minti, prasideda procedūros baseine, kur mažesnė statinė apkrova. „Iš lėto raumenys pratinami prie krūvio, dar vėliau po truputį leidžiama bėgioti. Jeigu gyjimas yra forsuojamas rizikuojama, kad labai greitai susidėvės ta pati kremzlė, - informavo V. Trumpickas. - Linui tai nėra pirma panaši operacija. Kažkada JAV jam buvo operuotas ir meniskas, todėl reikia atsakingai sulaukti visų terminų“.
„Profesionalus sportas – tai diagnozė, - paklaustas, kokios yra šios L. Kleizos traumos priežastys atsakė rinktinės gydytojas. – Sunku prasidėjo, kada tai galėjo prasidėti. Kelių skausmai vergina 90 proc. sportininkų. Viskas gali prasidėti dar jaunystėje. Dažniausiai viskas prasideda nuo mikro traumų – užsiveda organizmas, tačiau toliau sportuoji, šokinėji, bėgioji“.
Draudimas – ne problema
Gydytojas, L. Kleiza po dviejų ar trijų mėnesių žada lankytis Lietuvoje. „Kiek galėsime, jam padėsime, dirbsime su juo. Įvairiais atvejais būna stebuklų, juk ir 1988 metais niekas nesitikėjo, kad Arvydas Sabonis žais Seule. Dabar irgi tikimės geriausio rezultato, - sakė V. Trumpickas. – Į sportą grįžta visi, tai nėra sudėtinga trauma, yra alternatyvių operacijų, jei ateityje kas nors kartosis“.
Pasak LKF generalinio sekretoriaus Mindaugo Balčiūno, svarbus klausimas šiuo atveju yra ir L. Kleizos draudimas. „Labai džiaugiamės, kad turime partnerius, kurie jau dabar pažadėjo mums paramą šiam reikalui. Jeigu tai bus vienintelis klausimas, kurį reikės spręsti, kad Linas dalyvautų Europos čempionate, jis bus išspręstas“, - sakė M. Balčiūnas.
Vakar LKF pasirašė sutartį, pagal kurią „PokerStars“ lieka pagrindiniu LKF rėmėju ir 2011-iesiems. Būtent jie ir pažadėjo padengti visą L. Kleizos draudimo sumą. „Savaitgalį susitiksime su Toronto „Raptors“ atstovais, - pareiškė M. Balčiūnas. - Prašysime į Lino reabilitaciją įtraukti mūsų puikius daktarus, kurie mažus stebuklus daro kasdien. Tai bus mūsų pagrindinis prašymas“.
Vladas Garastas, LKF prezidentas Manau, kad L. Kleiza negalės žaisti, nes reikalas yra labai rimtas. Tiek metų buvęs treneriu žinau, kad jeigu skubėsime agituoti žaisti, galime pražudyti žaidėją. Turime vieną pavyzdį – Šarūną Marčiulionį. 1996 metais, kai jam buvo padaryta kelio operacija antrą kartą, turėjome stovyklą Ispanijoje. Visi prisimename kaip puikiai Š. Marčiulionis žaidė 1995 metais. Stovyklos metu po treniruotės jis tris dienas sėdėdavo su ištinusiu keliu, nebegalėdavo net kojos ištiesti. Gydytojas traukdavo skysti... Atžaidė Š. Marčiulionis olimpines žaidynes, tapome bronzininkais. Š. Marčiulionis žaidė 50 proc. jėgos. Po to krepšininkas baigė savo sportinį gyvenimą. Tada jam buvo 32 metai. L. Kleiza jaunesnis – jo laukia puiki karjera, todėl skubinti negalime. |
---|
Naujausi komentarai