Pereiti į pagrindinį turinį

Nugaros skausmams įveikti – pratimai pagal spalvą

2016-02-09 06:00

Nugaros skausmas – daugiau nei 60 procentų žmonių pažįstama problema. Nugaros skausmus gali sukelti įvairios priežastys, skausmas dažniausiai atsiranda, kai nugaros raumenys ar kiti audiniai patiria per didelį krūvį, būna įtempti, dėl to jie susilpnėja.

Nugaros ir pilvo raumenys turi labai svarbią reikšmę viso stuburo stabilumui. Jie  fiksuoja ir yra tarsi palaikantis karkasas. Gerai  treniruoti  nugaros ir pilvo raumenys neleidžia susiformuoti disko išvaržoms, o silpni raumenys apsaugoti nuo pažeidimų negali.

Neretai ištyrus paaiškėja, kad dažnas nugaros, sąnarių neaiškios kilmės skausmų kaltininkas ir būna nusilpęs raumuo, dėl kurio netolygaus išvystymo atsiranda raumenų disbalansas.

Lankantys sporto klubus žmonės dažniausiai taip pat  dirba „aklai“. Nors teoriškai ir žinoma, kaip raumenį veikia vieni ar kiti pratimai, akivaizdžiai nematoma, kurį raumenį, kokiu momentu ir kiek reikia mankštinti. Pasitaiko, kad pasirenkama ne ta treniruočių programa. Todėl sulaukiama nusivylimo, kad pratimai, mankšta naudos nedavė, tik dar blogiau padarė.

Reabilitologai sako, kad būtų sunku pervertinti fizinių pratimų, kineziterapijos – salėje ir vandenyje - reikšmę žmogaus sveikatai, savijautai.

Abromiškių reabilitacijos ligoninėje gydosi pacientai, atvykstantys reabilitacijai su įvairiomis judamojo-atramos aparato, nervų sistemos ligomis. Nugaros skausmo priežastis nevisuomet lengvai diagnozuojama. Tiems, kuriuos vargina įvairaus pobūdžio nugaros skausmai, specialistai siūlo kompleksišką programą nugarai – nuo ištyrimo ir raumenyno būklės objektyvaus įvertinimo iki individualios reabilitacijos ir treniruočių programos sudarymo. Raumenų testavimas diagnostiniais ir treniruočių aparatais „Back-Check“ ir „Biodex“, skirtais laikyseną stabilizuojančių raumenų jėgos matavimui, objektyviai leidžia parodyti, kuris žmogaus raumuo gerai išvystytas, kuris vidutiniškai, o kurį būtina nedelsiant pradėti mankštinti, nes yra visai nusilpęs.

Atlikus žmogaus raumenų būklės testavimą, rezultatai ant popieriaus lapo pažymimi keliomis spalvomis.  Turint tokią aiškią schemą, galima skirti pačias veiksmingiausias procedūras, pratimus, ir, parinkus tinkamą reabilitacijos bei treniruočių programą, rezultatai bus akivaizdūs. Kineziterapija salėje, baseine, vertikalioje vonioje, prižiūrint patyrusiems specialistams, fizioterapinės procedūros (atpalaiduojančios, nuskausminančios, stimuliuojančios) skiriamos, atsižvelgiant į pažeidimo pobūdį. Psichoterapijos užsiėmimai, relaksacija, poilsio tarp procedūrų režimas, masažas papildo reabilitacijos programą. Reabilitacijos specialistai pabrėžia, kad nuolatinių, tikslingų, sistemingų mankštos pratimų, nukreiptų į reikiamą raumenų grupę, nepakeis jokie medikamentai. Džiugu, kad žmonės tai vis labiau supranta.

Net ir sportininkai, atrodo, teisingai, tikslingai bei sistemingai treniruojasi, bet patiria traumas. Atlikus raumenų testavimą, paaiškėja, kad reikia treniruoti tam tikros pusės raumenį tam, kad abiejų pusių raumenys būtų balansuoti. Specialistas turi galimybę sekti visą reabilitacijos proceso eigą, atlikdamas pakartotinius kontrolinius testavimus. Jų dėka vertinamas efektyvumas. Juk reabilitacija – ilgas procesas, kurio metu pacientas turi išmokti gyventi su liga, sustiprėti ar prisitaikyti prie pasikeitusių galimybių, o vienas iš svarbiausių tikslų – suteikti pačiam pacientui motyvaciją sveikti. Dėl detalaus raumenų būklės ištyrimo ar kitų diagnostikos, reabilitacijos paslaugų į reabilitacijos specialistus turėtų kreiptis kiekvienas, besirūpinantis savo sveikata.

Pastaruoju metu daugelyje šalių gydymas judėjimu, mankšta vis populiarėja, kadangi neinfekcinės, priklausančios nuo gyvenimo būdo, ligos pasiekė epideminį lygį. Viena svarbiausių to priežasčių - pasyvus gyvenimo būdas ir fizinio aktyvumo stoka. Sveikatos mokymo ir ligų profilaktikos centras primena, kad ir finansiškai gerokai pigiau yra sudaryti sąlygas žmogui nesirgti nei susirgusį gydyti.

Nereikėtų pamiršti taiklios sentencijos: nė vienas vaistas negali pakeisti fizinio aktyvumo, o tinkamai taikomas fizinis aktyvumas gali pakeisti dalį vaistų!

Straipsnis užsakytas

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų