Prasta šalies ekonominė padėtis smogė ir draudikams. Lietuvos draudimo rinka, įskaitant ir užsienio draudimo įmonių filialus, pagal pasirašytas draudimo įmokas pernai siekė 1,989 mlrd. litų – 4,2 proc. mažiau nei 2007-aisiais, kai buvo pasirašyta 2,078 mlrd. litų draudimo įmokų.
Draudimo priežiūros komisijos (DPK) duomenimis, ne gyvybės draudimo rinka pernai išaugo 12,7 proc., iki 1,455 mlrd. litų, o gyvybės draudimo rinka sumažėjo 32,1 proc., iki 534,379 mln. litų.
"Investicinio gyvybės draudimo patrauklumo smukimas dėl vertybinių popierių kursų mažėjimo, tirpstantis vartotojų tikėjimas uždirbti iš investicijų ir dėl to tokios apimties vienkartinių įmokų kaip 2007 metais nebuvimas lėmė visos gyvybės draudimo rinkos mažėjimą 2008 metais", – sakė DPK pirmininko pavaduotojas Ramūnas Baravykas.
Draudikų teigimu, lūžio tašku tapo 2008 m. rugpjūtis, kai pagrindinėse draudimo grupėse užfiksuotas lėtėjimas. Ši tendencija išsilaikė ir iki šių metų pradžios.
Pasak „PZU Lietuva“ generalinio direktoriaus Sauliaus Tiškevičiaus, pokyčiai draudimo rinkoje visuomet seka bankų sektoriaus pokyčius: „Kai bankai skolina mažiau, tai pirmiausia veikia įmones, tada mažėja gyventojų pajamos ir keičiasi įprastas prekių krepšelis. Tokia ekonominė situacija sumažino draudimo rinką 2008 m. pabaigoje. Šiais metais jaučiame paaštrėjusią konkurenciją tarp draudimo įmonių. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad žmonėms tokia konkurencija naudinga, nes tos pačios draudimo paslaugos jam gali būti pasiūlomos ir už mažesnę kainą. Tačiau draudimo paslaugų kainų kirpimas gali paveikti išmokų dydį, o tai aktualu nutikus draudžiamajam įvykiui“.
Draudimo rinkoje praėjusiais metais išmokos augo greičiau negu įmokos. Per praėjusius metus buvo išmokėta 24,1 proc. daugiau išmokų nei 2007 m., o įmokos paaugo 12,7 proc. „PZU Lietuva“ 2008 m. klientams už patirtas žalas išmokėjo 93,7 mln. litų, tai yra 24 proc. daugiau nei 2007 m. Fiksuojama, kad daugiausiai žalų įmonėms ir gyventojams pernai kompensuota gruodį.
Pakitusiai ekonominei padėčiai atspariausia pernai buvo nelaimingų atsitikimų draudimo grupė. Pagrindinis augimo variklis – savanoriškas sveikatos draudimas, kuris pernai tiek populiarėjo, pagal augimo rodiklius aplenkė kelionių ir nelaimingų atsitikimų draudimą.
Ekonomikos lėtėjimui iš dalies išliko atspari ir Transporto priemonių privalomojo draudimo grupė (TPVCA), nors ši draudimo rinkos dalis sparčiai nebeauga.
Pasak „PZU Lietuva“ generalinio direktoriaus Sauliaus Tiškevičiaus, tokių draudimo grupių kaip TPVCA augimo sulėtėjimas yra įspėjamasis ženklas. „Lietuvoje šiuo metu yra įregistruota 1,7 mln. lengvųjų automobilių. Nors 2008 m. buvo parduota 2 proc. mažiau naujų automobilių, nei 2007 m., tačiau bendras įregistruotų lengvųjų automobilių skaičius šalyje išaugo 6,3 proc. Kadangi draudimo sutarčių skaičius neaugo tiek, kiek didėjo registruojamų automobilių tempai, tai verčia kelti klausimą, ar visi keliuose važinėjantys automobiliai yra drausti. Ir jeigu ryškėja tendencija, kad yra nedraustų, įvykio atveju žmonės patirtų skaudžias pasekmes, nes nuostolius tektų kompensuoti savomis lėšomis“, – pabrėžia S.Tiškevičius.
Neaugantis naujų automobilių skaičius koregavo kasko draudimo rinką. Pasirašytų įmokų apimtys per 12 mėn., palyginti su 2007 m., sumažėjo 2,7 proc., o išmokos ūgtelėjo 23 proc. Naujų automobilių draudimas sudaro apie 60 proc. kasko draudimo rinkos. Krintantys pastarųjų mėnesių naujų automobilių pardavimai žemyn traukia ir kasko rinką. Gruodį naujų automobilių buvo parduota 41 proc. mažiau nei pernai tuo pačiu metu.
Naujausi komentarai