Pereiti į pagrindinį turinį

Kada sulauksime grynųjų pinigų agonijos?

2014-09-15 14:12

Premjero patarėjas ekonomistas Stasys Jakeliūnas įsitikinęs, kad ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje grynųjų pinigų nuolat mažės. Jo manymu, tai neišvengiama tendencija.

Vokietijos finansų centre Frankfurte retai kur rasi prekybos vietą, kurioje galima būtų atsiskaityti banko kortelėmis. O Lietuvoje nuolat jaučiame spaudimą, kad būtų atsiskaitoma būtent jomis.

Premjero patarėjas ekonomistas Stasys Jakeliūnas įsitikinęs, kad ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje grynųjų pinigų nuolat mažės. Jo manymu, tai neišvengiama tendencija.

Nors šioji tendencija patinka tikrai ne visiems, bet atsiskaitymų kortelėmis skatinimo politika, inicijuojama bankų, atitinka ir valstybių poreikius. Šaliai taip lengviau stebėti, kur ir iš kur keliauja pinigai, o bankams tai padeda taupyti ne itin palankiu ekonominiu periodu. Apie tai – pokalbis su S.Jakeliūnu.

– Apsilankius Frankfurte – Vokietijos finansų centre – krenta į akis, kad retoje kavinėje ar parduotuvėje suteikiama galimybė atsiskaityti banko kortelėmis. O Lietuvoje nuolat jaučiame spaudimą, kad būtų atsiskaitoma būtent jomis. Ar mes iškrentame iš konteksto su tokia tvarka?

– Patirtys gali labai skirtis. Tokios patirties, kad Vokietijoje nebūtų galima atsiskaityti kortelėmis, neturiu. Atvirkščiai, Vokietijoje žinau viešbučių, kur nėra personalo – su kortele įeini, atsiskaitai ir išvažiuoji. Yra įvairių situacijų.

– Kodėl bankai yra taip suinteresuoti, kad mažėtų grynųjų pinigų naudojimas?

– Bankai suinteresuoti skatinti kortelių naudojimą dėl mažesnių grynųjų pinigų saugojimo, bankų administravimo ir skyrių išlaikymo sąnaudų. Taip yra ne tik Lietuvoje, tik kitur galbūt  kitokios tradicijos, bankų sistemos įvairesnės, konkurencija didesnė. Lietuvoje dominuoja keli bankai, jie nori būti modernūs, efektyvūs ir ypač po krizės mažinti savo išlaidas, kadangi skolindami pinigus nebegali daug uždirbti – paskolų portfelis nuolat mažėja. Taigi ieškoma, kaip sumažinti išlaidas ir padidinti pelną.

– Ši bankų politika atitinka ir valstybės poziciją?

– Bandome skatinti, kad rinkoje būtų alternatyvų ir kitų atsiskaitymo priemonių – ne tik grynaisiais pinigais, bet ir elektroniniu būdu, mažesnėmis sąnaudomis nei per bankų sistemą.

Bet kokiu atveju grynųjų pinigų visame pasaulyje mažės. Tai neišvengiama. Kur tai nuves? Į didesnę kontrolę, nes visi matys viską – bankai, tam tikros institucijos, kurioms reikia informacijos. Tai bus efektyvu, pigu, bet ne visiems tai patinka. Galima daug šiuo klausimu diskutuoti, tačiau pačios tendencijos neišvengsime.

– Dėl mokesčių už atsiskaitymus kortelėmis daug skundų turėjo verslas, ypač smulkusis. Didesnis pirkėjų skaičius dažnai neatpirkdavo už atliktas operacijas sumokamų įkainių. Ar ši padėtis pastaruoju metu gerėjo?

– Verslo asociacijos kalba, derasi su bankais. Vienas bankų argumentų buvo tai, kad, kuo daugiau atsiskaitymų būtų ne grynaisiais pinigais, tuo transakcijų sąnaudos mažesnės. Daugiau diskutuojama su stambesniais prekybos tinklais, šie pavyzdžiai užkrečia ir kitus. Nesakau, kad ši tendencija yra gera arba bloga, tačiau ji neišvengiama.


Spaudimas veikia

Aktyvus Lietuvoje veikiančių bankų skatinimas atsiskaityti tik kortelėmis, o ne grynaisiais pinigais – veikia. Lietuvos banko duomenimis, šių metų antrąjį ketvirtį operacijų debeto kortelėmis skaičius padidėjo 6,3 proc., palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, o jų vertė išaugo 11,5 proc.

1,5 proc. sumažėjo pinigų išgryninimo per bankomatus, ir 22,7 proc. padaugėjo grynųjų pinigų įnešimo į bankomatus operacijų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra