Gresia kukurūzų deficitas
Kaip skelbiama naujausioje JAV žemės ūkio departamento (USDA) ataskaitoje, Rusijos karo veiksmai Ukrainoje iš pasaulio „atims“ apie 23 mln. tonų kukurūzų – tiek, prognozuojama, sumažės būsimas jų derlius Ukrainoje. Skaičiuojama, kad šios kultūros eksportas iš karo siaubiamos šalies sumažės 14 mln. tonų ir sieks tik 9 mln. tonų.
„Kol kas į šias prognozes pasaulio rinkos audringai nesureagavo, ir kukurūzų kainų augimas buvo santūrus. Tačiau akivaizdu, kad toks ženklus kukurūzų pasiūlos sumažėjimas bent jau kuriam laikui sukels jų deficitą rinkoje, kuriai teks keisti šios kultūros auginimo įpročius ir vartojimą. Kukurūzai naudojami maistui, etanolio gamybai, o didžioji jų dalis naudojama pašarams, todėl ūkininkams gali tekti ieškoti, kuo juos pakeisti“, – sako Svajūnas Banelis, AB „Linas Agro“ grūdų prekybos vadovas.
Kviečių balansas pasiekė pastarųjų 6 m. žemumas
USDA savo ataskaitoje ženkliai – net 12,7 mln. t – sumažino būsimo kviečių derliaus prognozę. Tai gerokai daugiau nei tikėjosi rinkos (-5 mln. t). Ukrainos derlius sumažintas perpus, iki 21,5 mln t. – tai žemiausias lygis nuo 2012 m. Į šią prognozę tarptautinė grūdų supirkimo Euronext MATIF birža sureagavo 11 Eur už toną ūgtelėjusia kviečių supirkimo kaina.
„Kviečių balansas pasiekė 6 pastarųjų metų žemumas, ir tai – tik pradžia. Kaip toliau klostysis situacija, priklausys ir nuo karo Ukrainoje situacijos, ir nuo orų, kurie lems kviečių derlių“, – pažymi S.Banelis. „Lietuvoje kol kas pasėlių situacija pusėtina, tačiau daugelyje rajonų jau trūksta drėgmės, o vėsus užsitęsęs pavasaris atitolina augalų vegetaciją, todėl šiemet derlių, ko gero, nuimsime vėliau – apie liepos antrąją pusę“, – prognozuoja S.Banelis.
Aukštos ir vis kylančios grūdų kainos turės neigiamos įtakos maisto gamybos grandinei: tiek pienininkystei, tiek gyvulininkystei ar paukštininkystei.
Sojų derliaus prognozės kelia optimizmą
Tuo metu kai grūdinių kultūrų rinkose tvyro nežinomybė ir suirutė, sojų derliaus prognozės, eksportas ir vartojimas auga. Sojos – svarbi žaliava pašarų gamybai. Spėjama, kad Brazilijoje jų derlius bus rekordinis – net 24 mln. tonų didesnis ir sieks 149 mln. tonų.
Didinamos ir kitų didžiųjų sojų augintojų – Argentinos, Paragvajaus, JAV –derliaus prognozės. Tikimasi, kad jų išaugintas geresnis derlius padės išlaikyti stabilumą rinkoje, nepaisant to, kad Ukraina dėl karo praras sojų derliaus potencialą, kurio prognozės sumažintos 1,5 mln. t iki 2,3 mln. tonų.