Rekordinės metalų kainos dar kils: gyventojai į supirktuves tempia, ką pajėgia Pereiti į pagrindinį turinį

Rekordinės metalų kainos dar kils: gyventojai į supirktuves tempia, ką pajėgia

2022-05-03 16:16 diena.lt inf.

Prasidėjus karui Ukrainoje metalo kainos šoktelėjo į aukštumas. Ekonomistai skatina suskubti priduoti turimą nereikalingą metalą, kol kainos pasiekusios piką, praneša LNK.

Rekordinės metalų kainos dar kils: gyventojai į supirktuves tempia, ką pajėgia
Rekordinės metalų kainos dar kils: gyventojai į supirktuves tempia, ką pajėgia / A. Ufarto / BNS nuotr.

Keptuvės, siurbliai ir kalnai kitokios buitinės technikos – gyventojai į metalo supirktuves tempia viską, ką pajėgia.

„Klientų padaugėja kiekvieną pavasarį 10–12 proc., palyginti su žiema, tačiau šis pavasaris buvo šiek tiek kitoks. Kovą ir balandį buvo daugiau nei 40 proc. didesnis klientų srautas, palyginti su praėjusiais metais“, – sako UAB „EMP recycling“ vadovas Darius Valeika.

Išsikuopti sandėliukus ir priduoti nereikalingą metalą žmonės suskubo ir dėl itin aukštų metalo kainų. Kam laikyti nereikalingą techniką, kai metalo supirkimo įkainiai bene didžiausi per pastarąjį dešimtmetį.

„Dabar labiau paveikia būtent kaina, nes ji smarkiai pakilusi. Asmeniškai tokių kainų neatsimenu“, – teigia UAB „Ruvis“ rinkodaros vadovas Bronislovas Šimanskas.

Londono metalo biržos duomenimis, spalvotųjų metalų kaina šoktelėjo į viršų nuo karo Ukrainoje pradžios. Pvz., vasario 1-ąją 1 t vario kainavo 9,2 tūkst. eurų, dabar – 113 eurų daugiau. 1 t nikelio per mėnesį pabrango 8,7 tūkst. eurų.

„Metalo laužas yra vertingas, verta peržiūrėti sandėliukus ir tikrai galima gauti papildomų lėšų. Aliuminis kainuoja kone dvigubai daugiau, nei prasidėjus COVID-19 pandemijai“, – skatina ekonomistas Marius Dubnikovas.

Supirkimo punktuose kaina priklauso nuo atnešto metalo. Ji gali siekti nuo keliasdešimties centų iki beveik 150 Eur/kg.

„Varis – 7,4 Eur/kg, aliuminis – 1,2 Eur/kg, ratlankiai gali kainuoti ir 1,8 Eur/kg. Kainos kiekvieną dieną skiriasi“, – įkainiais dalijasi D.Valeika.

Dabar labiau paveikia būtent kaina, nes ji smarkiai pakilusi. Asmeniškai tokių kainų neatsimenu.

„Fizinis asmuo neatveža 1 t, kartais su priekaba atveža porą šimtų kilogramų. 200 kg po 0,44 centus – išeina apie 80 eurų“, – sako B.Šimanskas

Ekonomistas ragina suskubti apsivalyti sandėliukus, mat metalo kainų pikas jau pasiektas ir jie šiek tiek pinga. Tam įtakos turėjo griežtus COVID-19 ribojimus sugrąžinusi Kinija. Jos pramonė viena didžiausių metalo pirkėjų.

„Ji sunaudoja pusę viso pasaulio vario, nes iš jų gamina elektros prietaisus. Natūralu, kad vario paklausa dabar kritusi ir kainos sumažėjo 15 proc. vos per kelias savaites“, – naujausiomis tendencijos pasidalijo ekonomistas M.Dubnikovas.

Anot M.Dubnikovo, Kinijos ekonomikai atsitiesus, metalo kainos dar kils, tačiau reikėtų nepamiršti, kad atliekų pridavimas apmokestinamas 5 proc. gyventojų pajamų mokesčiu (GPM). Dalis pajamų iš priduoto metalo laužo dar bus išskaityta ir atiteks valstybės biudžetui.

„Gyventojui visais atvejais priduodant atliekas reikia sumokėti pajamų mokestį, tačiau atliekų supirkėjas iškarto išskaičiuoja 5 proc. GPM ir jį perveda į biudžetą. Gyventojui nieko daryti nereikia, duomenis gauna Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) ir įkelia į deklaraciją“, – sako VMI Teisės departamento direktorė Rasa Virvilienė.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

Kiekvienais metais atliekas priduoda apie 135 tūkst. asmenų, kurie uždirba apie 50 mln. eurų. Pernai, metalo kainai pakilus, uždirbta kone du kartus daugiau. Atitinkamai ir daugiau sumokėta mokesčių.

„Praeitais metais pajamos gerokai šoktelėjo ir siekė 89 mln. eurų, atitinkamai į biudžetą taip pat buvo sumokėta 4,5 mln. eurų“, – duomenimis pasidalijo R.Virvilienė.

Kiek šiemet dėl rekordinės metalo kainos bus surinkta mokesčių, VMI duomenis turės kitais metais vasarį.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra