Pereiti į pagrindinį turinį

Minimalius skaidrumo reikalavimus atitinka tik septynios savivaldybės

2019-04-29 12:28

Tik 7 savivaldybės iš 60 tenkina minimalius Savivaldybių valdomų įmonių skaidrumo reikalavimus, tai yra, tik tiek savivaldybių skelbia minimalią privalomą informaciją apie savo įmones, pranešime cituojama Lietuvos laisvosios rinkos instituto analizė.

Scanpix nuotr.

Siekiant skaidrumo, įstatymai nustato, savivaldybės turi teikti svarbiausią informaciją apie savo valdomas įmones – veiklos ir finansinius rezultatus, vadovus, valdybos narius, viešinti įmonių įstatus, veiklos rezultatų bei finansines ataskaitas. Tačiau vidutinis skaidrumo balas, vertinant, ar laikomasi įstatymo, yra tik 3,95 iš 6 galimų. 

„Daugiau informacijos garantuoja didesnį skaidrumą, o jos trūkumas sietinas su nepotizmu ir korupcija, kurių apraiškos stebimos savivaldoje. Menkas savivaldybių demonstruojamas skaidrumas yra ženklas, kad jų įmonės veikia kitais tikslais nei kad viešojo intereso tenkinimas“, – sako Lietuvos laisvosios rinkos instituto ekspertė Gintarė Deržanauskienė.

Visą įstatyme nurodomą minimalią skelbtiną informaciją savo interneto svetainėse viešina tik Jurbarko r., Klaipėdos r., Kretingos r., Marijampolės, Šiaulių r., ir Švenčionių r. savivaldybės. Skaidrumo ir informacijos apie valdomas įmones labiausiai trūksta Zarasų r., beveik jos nėra ir Alytaus m., Kalvarijos ir Varėnos savivaldybėse.

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) skelbia, kad savivaldybės išlieka labiausiai korupcijos paveiktų sričių Lietuvoje – net 37 proc. visų pernai STT pradėtų ikiteisminių tyrimų yra susiję su, galbūt, padarytomis nusikalstamomis veikomis vietos savivaldoje. Europos bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO) yra pabrėžusi, kad didesnis savivaldybių valdomų įmonių skaidrumas mažintų korupcijos rizikas, didintų savivaldybių valdomų įmonių efektyvumą ir gaunamą grąžą.

„Kol kas negalime pasidžiaugti ir valstybinių priežiūros institucijų darbu. Kontrolė, kaip savivaldybės ar jų valdomos įmonės išpildo skaidrumo reikalavimus ar rekomendacijas, – nevykdoma. Ne tik nėra žinoma, kiek efektyvios yra savivaldybių valdomos įmonės, apskritai nėra tikslių duomenų, kiek jų veikia“, – teigia Lietuvos laisvosios rinkos instituto ekspertė Gintarė Deržanauskienė.

Informaciją apie Savivaldybių valdomas įmones Valdymo koordinavimo centras paskutinį kartą skelbė prieš šešerius metus. Valstybės kontrolė yra pažymėjusi, kad šiuo metu savivaldybių valdomos įmonės neužtikrina Konkurencijos įstatymų laikymosi, įgyvendinti valstybės valdomų įmonių pertvarką Lietuvą ragino ir Europos Komisija.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų