Gyventojams keliant vis didesnį nepasitenkinimą dėl "Fortum" planų statyti naujas galingas šiukšlių deginimo gamyklas, net ir šalia draustinių, prabudo ir politikai.
Sąvartynas mieste?
"Reikia sulaukti, kol bus parengtas naujas Šilumos ūkio pertvarkos planas, ir atsižvelgti į visuomenės nuomonę. Matau, kad verslas peržengė bet kokias padorumo ribas: nesvarbu, nuodys jis gyventojus ar ne, turi pinigų ir neva gali statyti gamyklą. Žmonės kariavo prieš Kazokiškių sąvartyną, o dabar sąvartyną gali turėti mieste. Turime žinoti, kiek atliekų perdirbimo gamyklų mums reikia, o ne 800 m atstumu statyti dvi šiukšlių deginimo gamyklas", – aiškino Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Algimantas Salamakinas.
Komitetas trečiadienį svarstė kreipimąsi į Vyriausybę dėl atliekų deginimo gamyklų plėtros stabdymo.
Aplinkos apsaugos ministras Valentinas Mazuronis priminė, kad Aplinkos apsaugos komitetas vien balsavimu ir Vyriausybės pritarimu negali sustabdyti verslo plėtros planų, todėl ministras dabartinę tvarką ruošiasi keisti kitais būdais.
Jei tik Seimas pritars šiuo metu rengiamiems Aplinkos ministerijos pasiūlymams, kogeneracinių elektrinių plėtrą ir galingumą valstybės galės riboti pagal realius susidariusių atliekų kiekius ir jų tvarkymo poreikius. Pasak V.Mazuronio, dabartinė tvarka ydinga, nes leidžia statyti kiek tik nori ir kokio nori galingumo kogeneracinių elektrinių, jei tik projektai atitinka sąlygas bei reikalavimus.
"Bendrovė "Reenergy" buvo gavusi atliekų deginimo gamyklos statybų leidimą, bet Teritorijų planavimo ir statybos inspekcija pamanė, kad jis buvo suteiktas pažeidžiant įstatymus, o "Fortum" toliau planuoja statyti Vilniaus kogeneracinę elektrinę. Pagal įstatymus gali atsirasti dar penki norintys statyti atliekų deginimo gamyklas, bet tokia situacija yra negera, nežinau, kodėl niekas anksčiau netvarkė įstatyminės bazės. Jei investavus šitiek milijonų gamyklos bus pastatytos ne biokurui gaminti, bet atliekoms deginti, manau, verslas ieškos galimybių vežti atliekas iš užsienio. Bet Lietuva negali tapti Europos sąvartynu", – galimus scenarijus dėliojo Aplinkos apsaugos ministras.
V.Mazuronio teigimu, ministerijos rengiami pasiūlymai turės didesnę įtaką nei Aplinkos apsaugos komiteto narių balsai. Jis sakė, kad, remiantis rengiamais pasiūlymais, Vyriausybė galėtų užtikrinti teisinį atliekų perdirbimo gamyklų galingumo reguliavimą pagal Strateginiame atliekų tvarkymo plane 2014–2020 m. numatytą atliekų, galimų deginti, kiekį.
"Fortum": mes dirbam savo darbą
"Fortum" atstovas spaudai Andrius Kasparavičius sakė, kad jei komiteto balsais ir Vyriausybės pritarimu būtų priimtas nutarimas stabdyti bendrovių plėtrą, jų veikla būtų vilkinama ir atliekų tvarkymo problemos nebūtų išspręstos. Negana to, politine valia priimtas sprendimas riboti verslo darbą būtų neigiamas signalas potencialiems užsienio investuotojams.
"Politikai dirba savo darbą, o mes – savo. Jei jie mano, kad yra pagrindo stabdyti naujų gamyklų steigimą, tai jų reikalas, nes taisykles, pagal kurias veikiame, nustato jie. Elgsimės taip, kaip jie nuspręs. Tačiau veiklos stabdymas niekada neduoda jokių rezultatų", – sakė A.Kasparavičius.
Jis skaičiavo, kad, statant "Fortum" gamyklą Klaipėdoje, nuo pirmojo dokumento parengimo iki komercinės veiklos pradžios taisyklės keitėsi septynis kartus. Klaipėdoje, A.Kasparavičiaus teigimu, yra septyni nepriklausomi šilumos tiekėjai, taigi "Fortum" elgiasi pagal reikalavimus, nes tokiu tiekėju nori tapti ir Vilniuje, kur šilumą tiekia vos viena įmonė.
"Mūsų nuomone, taisyklės aiškios, jų ir laikomės. Ir pagal jas stengiamės investuoti didelius pinigus. Parašyta, kad reikia parengti strateginio poveikio aplinkai vertinimą (SPAV), jį ir pristatome, toliau teikiame svarstyti įvairioms institucijoms, planuojame visus procesus, kaip ir surašyta", – komentavo "Fortum" atstovas.
Šiukšlėms deginti – draustinis
"Fortum" SPAV ataskaitoje nurodo dvi galimas teritorijas, kur iškiltų jų kogeneracinė elektrinė. Pirmuoju atveju, jei ji būtų Sandėlių gatvėje, su gamyklos teritorija ribotųsi Vokės hidrografinis draustinis, nuo gamyklos nutolęs mažiau nei 1 km spinduliu, ir trys kultūros paveldo objektai. Antruoju, jei gamykla išdygtų Kuro gatvėje, už 770 m nuo jos teritorijos būtų vienas kultūros paveldo objektas.
Seimo narys Algis Strelčiūnas, išrinktas Lazdynų apygardoje, sakė, kad nei viena, nei kita iš "Fortum" pristatytų teritorijų, kuriose bendrovė statytų kogeneracinę elektrinę, nėra mažesnė blogybė.
Jis skaičiavo, kad Vilniaus kogeneracinę elektrinę planuojama statyti šalia Gariūnų, į vakarų pusę, Kuro arba Sandėlių gatvėje, pirmuoju atveju – 0,7 km, antruoju – apie 2 km nuo Gariūnų ir 2,5 km nuo Trakų Vokės, arčiau nei 100 m iki Vokės upelio.
Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos Planavimo ir kadastro skyriaus vedėja Vitalija Valantiejienė patvirtino, kad Sandėlių gatvės teritorija, kurioje "Fortum" galėtų statyti Vilniaus kogeneracinę elektrinę, tiesiogiai ribojasi su savivaldybės saugomu Vokės hidrografiniu draustiniu, todėl, kad "Fortum" gautų leidimą statyti gamyką, jos planams turėtų pritarti Teritorijų planavimo ir statybos inspekcija, Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamentas ir kitos institucijos.
Aplinkos apsaugos komiteto narys konservatorius Paulius Saudargas svarstė, kad jei komitetas kreiptųsi į Vyriausybę, o ši pritartų kol kas stabdyti bendrovių plėtrą, būtų galima rasti kitų alternatyvų, pavyzdžiui, šalia Gariūnų termofikacinės elektrinės statyti biokuro, dujų ir atliekų deginimo katilą, kuris patenkintų Vilniaus miesto atliekų tvarkymo poreikius.
"Kaip tik neseniai lankėmės Klaipėdoje, "Fortum" gamykloje, ten viskas gerai, modernios technologijos ir t. t. Tačiau projektai Vilniuje gali kelti nerimą, todėl, kad vienu atveju atliekų deginimo gamykla būtų šalia Gariūnų, vadinasi, visiškai prie gyventojų, kitu atveju – Vokėje, šalia upelio, į kurį gali nutekėti atliekos ir kur gali padaugėti teršalų. Be to, kartu su "Reenergy" planuojama statyti atliekų rūšiavimo ir deginimo gamykla. Tai jau būtų dvi kogeneracinės elektrinės, nors Vilniaus poreikius užtikrintų viena tokia gamykla", – sakė P.Saudargas.
Nerimauti, anot aplinkos ministro V.Mazuronio, verčia ir per metus planuojamų sudeginti atliekų kiekis bei gamyklos galingumas ("Fortum" gamyklos galiai užtikrinti reikės 250 tūkst. t komunalinių atliekų per metus). Parlamentaro A.Strelčiūno teigimu, dviem gamykloms reikėtų dvigubai daugiau atliekų, nei jų susidaro Vilniaus apskrityje. Be to, smarkiai išaugtų tarša Lazdynuose ir aplinkiniuose rajonuose.
Naujausi komentarai