Pereiti į pagrindinį turinį

Gelbėjimosi ratas – socialinis būstas

2009-02-23 09:00
Gelbėjimosi ratas – socialinis būstas
Gelbėjimosi ratas – socialinis būstas / Mindaugo Ažušilio nuotr. Priežastis: ir NT bendrovės, ir statybininkai socialiniu būstu susirūpino būtent dabar, kai butų pardavimas beveik sustojęs, o statybų sektorius merdi.

Nekilnojamojo turto (NT) pardavėjai ir statybų bendrovės užplūdo sostinės savivaldybę. Viena už kitą mažesnes kainas siūlančios įmonės pretenduoja į Socialinio būsto fondo pinigus, tačiau savivaldybė neskubės žarstyti milijonų.

Gerus norus pažadino krizė

Pernai sostinėje pagal socialinio būsto programą išnuomota tik 15 butų. Šeši butai teko jaunoms šeimoms, po tris – daugiavaikėms šeimoms ir našlaičiams, du – neįgaliesiems, vienas – pagal bendrąjį sąrašą.

Verslininkai staiga sukruto dalyvauti Socialinio būsto programoje. NT bendrovės siūlo pirkti jau pastatytus daugiabučius namus – taip neva bus sutaupyta ir laiko, ir pinigų, o beveik 5200 socialinio būsto nuomininkais tapti norinčių pavienių žmonių ir šeimų sąrašas gerokai sutrumpėtų.

Tačiau ir statybų bendrovės nepėsčios. Jos užvertė savivaldybę savais siūlymais – esą dabar būtų galima gerokai pigiau pastatyti ištisus kompleksus.

Ir NT bendrovės, ir statybininkai socialiniu būstu susirūpino būtent dabar, kai butų pardavimas beveik sustojęs, o statybų sektorius merdi.

Neatsigina siūlymų

"Dabar pasiūla gana didelė. Vieni siūlo jau pastatytą būstą. Suprantam, kad sustojo pardavimas. Bet mes suprantam ir tai, kad nebūtinai socialinis būstas turi būti Gedimino prospekte, – ironizavo Vilniaus miesto savivaldybės Socialinių reikalų departamento direktorius Regimantas Paulionis. – Bet dabar siūlo ir statybininkai."

Valdininko teigimu, užvirė rimta NT bendrovių ir statybos įmonių konkurencija. Mat statybininkai siūlosi naujus objektus pastatyti pigiau, nei savivaldybei atsieitų perkant jau pastatytus.

"Atsižvelgiame į visus aspektus. Vis tiek bus skelbiamas konkursas", – sakė R.Paulionis. Kol kas nežinoma, kiek pinigų socialiniam būstui bus skirta šių metų sostinės biudžete.

Svarbiausia – kaina

Anot R.Paulionio, svarbiausias argumentas renkantis būsimo socialinio būsto pardavėjus arba statytojus – kaina. "Čia yra apskaičiavimo reikalas. Jeigu pirkti butus yra pigiau – labiau apsimoka, o jeigu pigiau statyti – geriau apsimoka statyti. Kur pigiau, kur naudingiau. Pigiausia, žinoma, nebūtinai geriausia", – svarstė pašnekovas.

Vis dėlto nederėtų puoselėti vilčių, kad socialinio būsto reikalai sostinėje greitai pajudės iš mirties taško. R.Paulionis įsitikinęs, kad nepaisant to, kas laimės būsimą konkursą, bent viena tuo nepatenkinta įmonė sprendimą apskųs teismui. "O mūsų teismai labai greiti", – ironiškai pridūrė valdininkas.

"Ilgai sotūs nebūsim"

NT bendrovės įsitikinusios, kad jų siūlymas geriausias, ir statyti naujus namus būtų nelogiška. "Realu ar ne – ne nuo manęs priklauso. Bet jeigu galvojant logiškai, labai sunku surasti argumentų, kodėl reikėtų statyti naujus objektus, o ne pirkti jau pastatytus", – dienraščiui sakė bendrovės "Hanner" valdybos pirmininkas Arvydas Avulis.

Verslininko teigimu, laisvų jau pastatytų būstų visiems pageidaujantiems galbūt ir nepakaktų. Tačiau problemos mastas esą gerokai sumažėtų. "Tai yra ir greičiau, ir skaidriau, ir, manau, efektyviau. Kai per savivaldybę buvo vykdomos statybos, niekas nežinojo, kokia galutinė tų statybų kaina", – įsitikinęs A.Avulis.

"Hanner" vadovas pripažino, kad socialinio būsto pinigai būtų nemenka paspirtis NT sektoriui. "Dalį tam tikrų NT bendrovių turto greitai gali perimti bankai, nes mokėti kreditus dabar gana sunku. Daug kalbame apie ekonomikos gaivinimą. Bet Vyriausybė skolinasi pinigus, ir tie pinigai eina tik "pravalgyti" – su tokia politika ilgai sotūs nebūsime. Jeigu tie skolinti pinigai nebus nukreipti verslui gaivinti, tai (įmonių žlugimas – red. past.) bus tik dienų klausimas", – atsiduso pašnekovas.

A.Avulis teigė nemanantis, kad kuri nors šalis praloštų, jei socialiniam būstui būtų perkami jau pastatyti nauji daugiabučiai.

Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos duomenimis, visoje šalyje socialinio būsto nuomininkais tapti nori apie 23 tūkst. žmonių.


Socialinio būsto Vilniuje laukia:

jaunos šeimos 1592

daugiavaikės šeimos 194

našlaičiai 604

neįgalieji 851

bendrasis sąrašas 1947

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų